Ciekawostki

Ciekawostki

Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania. Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać.

Borówka amerykańska - pomysły na przetwory

Jednym z symboli lata są owoce - między innymi borówki amerykańskie. Żeby móc czuć jej smak podczas jesiennych i zimowych miesięcy, warto przygotować przetwory. Podpowiadamy jakie przetwory z borówki amerykańskiej możesz zrobić.

Jak powstaje burza?

Aby powstała burza, potrzebne jest zderzenie mas ciepłego i zimnego powietrza. Burze są gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które obserwujemy w Polsce od kwietnia do października. Ich powstawaniu sprzyja wilgoć z oceanów i mórz oraz kombinacja ciepłego i zimnego powietrza.

Szok termiczny - objawy i przyczyny

Szok termiczny powstaje w wyniku gwałtownej zmiany temperatury organizmu, najczęściej z powodu nagłego ochłodzenia. O wstrząs termiczny najłatwiej, kiedy rozgrzany od słońca organizm nagle zanurzy się w zimnej wodzie. Może dojść do zatrzymania pracy serca. Sprawdź, jakie są objawy szoku termicznego i jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy wystąpi.

Osa - jak wygląda, co na użądlenie osy, jak pozbyć się os?

Osa pospolita to owad o charakterystycznym żółto-czarnym ubarwieniu. Osa może mieć do 18 mm długości i często mylona jest z pszczołą. Użądlenie osy jest bolesne i może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jej jad. Sprawdź, co robić, jeśli użądli cię osa i jak pozbyć się os.

Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Zamki to jeden z najciekawszych rodzajów zabytków w Polsce. Są niezwykłą atrakcją turystyczną, dla której często warto odwiedzić dalekie zakątki kraju. Podpowiadamy, do których zamków warto się wybrać w pierwszej kolejności.

Od dziś żyjemy na kredyt. Dzień Długu Ekologicznego

Dzień Długu Ekologicznego w tym roku przypadł na 29 lipca, a więc wyjątkowo wcześnie. To szczególny moment, bo oznacza czas, "w którym zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować".

Pluskwy - wygląd i pogryzienie. Co to jest pluskwa łóżkowa?

Pluskwy domowe (pluskwy łóżkowe) to malutkie owady, które można przynieść całkiem nieświadomie do swojego domu. Wychodzą w nocy, kiedy ich ofiara śpi i gryzie, zostawiając po sobie ślady. Przeczytaj, aby dowiedzieć się jak gryzie pluskwa i jak się jej pozbyć z domu. Ostrzegamy - nie jest to proste.

Miód - rodzaje i właściwości

Istnieje wiele różnych rodzajów miodu. Powstaje on dzięki pracy pszczół, które są niezwykle pożytecznymi dla świata owadami. Podpowiadamy, który rodzaj miodu wybrać.

Korniki - gdzie żyją, jak wyglądają?

Kornik drukarz atakuje najczęściej świerk pospolity. Bardzo szybko rozmnaża i rozprzestrzenia na kolejne drzewa, dlatego walka z nim wymaga szybkości. Jeżeli podejrzewasz, że masz w domu korniki, to najpewniej jesteś w błędzie. Zobacz, jakie szkodniki drewna najczęściej spotkasz w domu.

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Proste sposoby

Karmnik dla ptaków, który zrobisz w domu, to duża satysfakcja i jednocześnie ogromna pomoc dla zwierząt. Zimne miesiące są dla ptaków trudnym czasem, a karmnik może pomóc im go przetrwać. Podpowiadamy, jak zrobić prosty karmnik dla ptaków.

Jak pasteryzować słoiki?

Lato obfituje w owoce i warzywa, których brakuje w kolejnych miesiącach. Warto więc wykorzystać ten czas i przygotować przetwory. Podpowiadamy, jak najlepiej pasteryzować słoiki w garnku i piekarniku.

"Za chwilę stracimy pszczoły"

Populacja zapylaczy, bez których nie istniałoby rolnictwo, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej. Winne są monokultura rolnictwa i jego chemizacja oraz zmiany klimatu. - Badania, które istnieją, pokazują, że w świecie owadów odbywa się armagedon - powiedział profesor Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Co jedzą jeże? Czym je karmić?

Co jedzą jeże? Wbrew wyobrażeniom wielu osób, nie wędrują z jabłkiem nabitym na kolce. Dlaczego? Ponieważ jabłko nie jest ulubionym przysmakiem jeża. Głównymi składnikami jego diety są raczej owady, dżdżownice i małe gryzonie.

Dożynki - co to za święto? Kiedy są obchodzone?

Dożynki nie mogą obejść się bez wieńca dożynkowego, który jest ich głównym elementem. Ma on bardzo bogatą historię i związanych jest z nim wiele tradycji. Przypominamy, czym są dożynki, dlaczego przy drogach stoją witacze i jak zrobić wieniec dożynkowy.

Warszawa – co zobaczyć? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Co zobaczyć w Warszawie? Chciałoby się odpowiedzieć – wszystko. W stolicy Polski jest tak wiele miejsc wartych odwiedzenia, że podczas krótkiej wycieczki nie da się ich wszystkich odkryć. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne i co zwiedzić w Warszawie.

Rzeszów - co zobaczyć? Zwiedzanie i atrakcje turystyczne

Zamek z kamiennymi fortyfikacjami, stary cmentarz z porośniętymi roślinnością nagrobkami i romantyczny spacer Aleją Pod Kasztanami - Rzeszów to miasto, w którym znajdziesz przeróżne atrakcje turystyczne. Proponujemy ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Rzeszowie.