Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest dużym zagrożeniemtvn24
wideo 2/11

Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo niebezpieczna dla człowieka roślina. Kontakt z nią skutkuje trudnymi do zagojenia poparzeniami skóry. Ponieważ barszcz Sosnowskiego występuje w Polsce, i kwitnie w czerwcu i lipcu, warto wiedzieć, jak go rozpoznać - zwłaszcza, że bywa mylony z koprem. 

Barszcz Sosnowskiego bywa mylony z koprem lub arcydzięglem, jest jednak od tych roślin dużo większy.

Zawarte w barszczu Sosnowskiego związki pod wpływem promieni słonecznych mogą powodować silne oparzenia II i III stopnia.

Rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego goją się długo, mogą pozostawiać blizny, a skóra pozostaje nadwrażliwa na słońce jeszcze przez kilka lat.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) wyglądem przypomina koper, ale na tym jego podobieństwo do dobrze znanej jadalnej rośliny się kończy. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 50. ubiegłego wieku jako roślina pastewna. Szybko okazało się jednak, że jest to ziele niezwykle inwazyjne, trudne do kontroli.

Obecnie barszcz Sosnowskiego – choć jego uprawa jest zakazana – można spotkać w całej Polsce. Kontakt z tą rośliną kończy się bolesnymi oparzeniami, pęcherzami i owrzodzeniami, które długo się goją i pozostawiają blizny. Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny latem, czyli w okresie kwitnienia i owocowania.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego swoją budową i kwiatostanem z wyglądu przypomina koper lub arcydzięgiel, jest jednak wyraźnie od nich większy i bardziej masywny. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Wysokość – od jednego do pięciu metrów. Uważa się, że barszcz Sosnowskiego jest największą rośliną zielną na świecie.

Kwiaty – od kilku do kilkunastu kwiatostanów złożonych z białych drobnych kwiatów zebranych w baldachy; przypominają kwiaty kopru, ale są od nich dużo większe. Ich średnica może sięgać 75 cm. Wydzielają zapach kumaryny.

Liście – bardzo duże o krótkich ząbkach wzdłuż brzegów. Dorastają nawet do dwóch metrów długości.

Łodyga – gruba, silnie bruzdowana, okrągła, u podstawy może mieć nawet 10-12 cm grubości. Łodyga barszczu Sosnowskiego jest w środku pusta i rozgałęzia się u góry, a u jej podstawy widać fioletowawe przebarwienia.

Owoce – przypominają nasiona kopru, ale są dużo większe, do jednego centymetra długości.

Korzeń – gruby, rozgałęziający się, może sięgać nawet do dwóch metrów w głąb ziemi.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niebezpieczną dla zdrowia (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego rośnie w całej Polsce, czasami w miastach, ale najczęściej na nieużytkach, na łąkach, polach uprawnych, wzdłuż dróg, w lasach i dzikich parkach, na brzegach jezior, stawów i rzek.

Mapy występowania barszczu Sosnowskiego możesz sprawdzić w bazie online (barszcz.edu.pl), tam też należy wysyłać zgłoszenia, jeśli natkniesz się na tę roślinę w swojej okolicy. Główny Inspektor Sanitarny zaleca też poinformowanie straży miejskiej, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego

Bezpośredni kontakt z barszczem Sosnowskiego może skutkować oparzeniami I, II i III stopnia, a poparzenia mogą obejmować duże obszary skóry. Wszystko przez zawarte w sokach rośliny furanokumaryny, które w połączeniu z promieniami słonecznymi mają bardzo silne działanie.

Nie trzeba jednak nawet dotykać liści czy kwiatów, by narazić się na niebezpieczeństwo. Wystarczy przebywać w pobliżu. Podczas kwitnienia barszcz Sosnowskiego uwalnia toksyny w formie aerozolu, a te osadzają się na skórze.

Barszcz Sosnowskiego – objawy poparzenia

Reakcja na kontakt z barszczem Sosnowskiego może być różna. Czasami jedyne objawy poparzenia to zaczerwieniona skóra i wysypka, ale w cięższych przypadkach, szczególnie u dzieci i osób o jasnej karnacji, pojawiają się pęcherze, owrzodzenia i trudno gojące się, bolesne rany.

Objawy najczęściej występują od kilkunastu minut do dwóch godzin po kontakcie z rośliną. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami zaczerwienienie i pęcherze pojawiają się dopiero po dobie lub nawet dwóch, chory może więc przez długi czas nie mieć nawet świadomości, że został oparzony przez barszcz Sosnowskiego. Objawy utrzymują się przez kilka dni.

Zmiany skórne z czasem ciemnieją, pozostawiając przebarwienia, które znikają długo, nawet dopiero po kilku miesiącach. W tych miejscach skóra jeszcze przez kilka lat wykazuje dużą nadwrażliwość na promienie UVA i UVB. Rany po poparzeniu barszczem Sosnowskiego mogą też pozostawiać blizny.

Zdarza się, że ekspozycja na barszcz Sosnowskiego podrażnia również drogi oddechowe, powoduje nudności i wymioty, a w przypadku kontaktu z okiem wywołuje zapalenie spojówek.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego – leczenie

Leczenie po poparzeniu barszczem Sosnowskiego zależy od intensywności objawów. Pierwsza pomoc wygląda następująco:

- umyj skórę letnią wodą z mydłem jeszcze zanim wystąpią objawy,

- chroń skórę przed słońcem (po kontakcie z barszczem Sosnowskiego przynajmniej przez 48 godzin unikaj światła słonecznego),

- oparzone miejsce schładzaj jak najdłużej w chłodnej wodzie (nie może być bardzo zimna).

Po wystąpieniu objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego postępuj tak jak w przypadku każdego oparzenia. Jeśli zauważysz pęcherze, nadżerki i owrzodzenia, udaj się na izbę przyjęć. Na nienaruszone pęcherze stosuje się maści sterydowe, np. jednoprocentowy hydrokortyzon. Jeśli dojdzie do pęknięcia pęcherza, lekarz może zalecić opatrunki z antybiotykiem. Ma to uchronić organizm przed wdaniem się zakażenia. W ciężkim oparzeniu III stopnia leczenie poparzenia barszczem Sosnowskiego odbywa się w szpitalu.

Autor: ks/mro / Źródło: gov.pl, barszcz.edu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

IMGW ostrzega przed upałem i burzami. Alarmy obowiązują we wszystkich województwach, a miejscami niebezpiecznie będzie do późnego wieczora. W większości kraju ostrzeżenia mają drugi stopień.

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News