Ciekawostki

Ciekawostki

Merkury – jaka jest najmniejsza planeta Układu Słonecznego?

Merkury to pierwsza od Słońca, najmniejsza planeta Układu Słonecznego. To jedna z czterech planet skalistych, zbudowana w znacznej części z żelaza, stąd jej ciemnoszary kolor. Merkury to jedna z rzadziej eksplorowanych przez sondy planet – do tej pory nawiedziły ją dwie misje, a od 2018 roku trwa trzecia o nazwie BepiColombo.

Planeta Wenus – jak ją obserwować i w czym podobna jest do Ziemi?

Wenus, nazywana także Gwiazdą Poranną lub Jutrzenką, jest drugą oddaloną od Słońca planetą Układu Słonecznego. Jako jedna z planet skalistych, a także z uwagi na swoją masę i wielkość, często porównywana jest do Ziemi i określana mianem jej planety siostrzanej. Mimo podobieństw, różnic pomiędzy nimi jest jednak znacznie więcej.

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Mars to czwarta planeta od Słońca, która powszechnie nazywana jest Czerwoną Planetą. Czerwony odcień Marsa bierze się przede wszystkim z dużej ilości tlenku żelaza, który pokrywa powierzchnię planety. Wpływ na kolor ma także charakterystyczna atmosfera oraz sposób, w jaki światło odbija się od powierzchni Marsa.

Jakie rezerwaty przyrody występują w Polsce? Czym różnią się od parków narodowych?

Rezerwaty przyrody powstają w celu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Dzięki nim możliwe jest również zachowanie rzadkich obiektów krajobrazowych, torfowiskowych, leśnych i stepowych. W rezerwatach przyrody pod ochroną mogą być szczególne składniki przyrody, takie jak fauna, flora, biota grzybów oraz twory przyrody nieożywionej bądź cały obszar rezerwatu.

Planetoidy – z czego się składają i gdzie występują?

Planetoidy, nazywane też asteroidami, są ciałami niebieskimi o niewielkich rozmiarach, powstałymi we wczesnej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Składają się głównie ze skał, metali i lodu. Planetoidy krążą wokół Słońca po swoich orbitach. NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Oto najważniejsze informacje o planetoidach w Układzie Słonecznym.

Uderzenie pioruna. Co je przyciąga i jak się przed nim chronić?

Ciało ludzkie nie jest odporne na porażenie piorunem, a jego skutki mogą okazać się tragiczne dla zdrowia i życia. Dlatego  podczas burzy należy unikać miejsc, gdzie piorun uderza najczęściej, a są to np. wysokie konstrukcje, samotne drzewa czy sieci elektryczne. Zdaniem naukowców posiadanie przy sobie czy nawet używanie telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna.