Ciekawostki

Ciekawostki

Latarnie morskie w Polsce – ile ich jest i które można zwiedzać?

W Polsce nadal działa 15 latarń morskich, choć ich funkcje coraz częściej są przejmowane przez komputery. Obecnie najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się w Świnoujściu. Ma 68 metrów wysokości, a jej światło jest wysyłane na odległość około 24 mil morskich, czyli około 44 kilometry. Najwyższa przybrzeżna wieża nawigacyjna na świecie to mierząca 133 metry latarnia morska w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.

Czym jest wał szkwałowy i jak powstaje? 

Wał szkwałowy, nazywany również wałem chmurowym, jest tak samo pięknym, jak i niebezpiecznym zjawiskiem. Bardzo często zwiastuje on nadejście groźnej burzy, obfitych opadów deszczu i silnych porywów wiatru. Obserwacja tego zjawiska powinna odbywać się w bezpiecznym miejscu, pozwalającym na ochronę przed niekiedy niszczycielskimi skutkami. Jak ono powstaje? Czym jest wał chmurowy? Warto wiedzieć o nim więcej, ponieważ może ostrzegać przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi.

Kalendarz gregoriański – jak powstał? Czym się różni od juliańskiego?

Kalendarz juliański został wprowadzony w Republice Rzymskiej w 45 r. p.n.e. To kalendarz słoneczny opracowany przez greckiego astronoma Sosygenesa. Na jego kanwie w XVI wieku powstał kalendarz gregoriański. Zawierał poprawkę dotyczącą lat przestępnych. Najszybciej reformę kalendarza wprowadziły kraje katolickie, wśród nich była Polska.

Meteoryt tunguski. Jak wyjaśniano tajemnicę gigantycznej katastrofy na Syberii?

W 1908 roku, 30 czerwca, obok płynącej przez tunguską tajgę rzeki znanej jako Podkamienna Tunguzka wydarzyła się jedna z największych niewywołanych przez człowieka katastrof w ostatnich wiekach, porównywalna do potężnego wybuchu wulkanu. Rzeczywiście doszło do eksplozji, pochodzącej jednak – na to przynajmniej wszystko wskazuje – nie z wnętrza Ziemi, ale z kosmosu. W artykule opisujemy eksplozję tunguską i wyjaśniamy, czy incydent tunguski to na pewno meteoryt na Syberii.