Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 20°C 9°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Od poniedziałku ograniczenia dla narciarzy w Tatrach Zachodnich

  22-04-2018 12:56 Ma to służyć ochronie zwierząt

  Kasprowy Wierch. Na filmie kwitnące w Tatrach krokusy

  Shutterstock

  Tatry Zachodnie, z uwagi na ochronę rzadkich gatunków zwierząt i roślin będą, niedostępne dla narciarzy. Od poniedziałku narciarze wysokogórscy będą mogli korzystać z tras tylko na Kasprowym Wierchu i w Tatrach Wysokich.

  - Jest coraz cieplej. W wielu miejscach obserwujemy już wybudzone świstaki, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków, na przykład kozice, wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach, nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby. Z tego powodu wprowadzamy ograniczenia dla narciarzy - oznajmił w sobotę Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  W ochronie zwierząt

  Po weekendzie, na podstawie monitoringu, park podejmie decyzję o terminie zamknięcia pozostałych szlaków dla turystyki narciarskiej po polskiej stronie Tatr.

  Pracownicy tatrzańskiego parku tłumaczą, że w okresie lęgów, porodów czy wybijania się z nor świstaków narciarze wpływają na przyrodę w niekorzystny dla niej sposób. Jak dodają przyrodnicy, narciarze skiturowi często zbaczają ze znakowanych szlaków turystycznych w poszukiwaniu śniegu.

  - Nie są również odosobnione przypadki, gdy narciarze nagle, z dużą prędkością, zaskakują niespodziewające się tego zwierzęta, co może być przyczyną panicznej ucieczki, która może mieć dla zwierząt tragiczne skutki - dodał dyrektor Ziobrowski.

  Ograniczenia w poruszaniu się na nartach w Tatrach podyktowane są troską o dobro zwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową, między innymi świstaków i kozic.

  Zamknięte szlaki

  Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej.

  Z uwagi na ochronę przyrody od poniedziałku szlaki w Tatrach Zachodnich zostaną zamknięte dla turystyki skiturowej. Dla miłośników narciarstwa wysokogórskiego nadal będą czynne trasy na Kasprowym Wierchu i w Tatrach Wysokich. Turystyka narciarska w Tatrach może być uprawiana tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna zabezpiecza roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.

 • żenada
  najbardziej akurat w tym czasie szkodzą strażnicy parku , którzy potrafią wjechać gazikami powyżej linii kosodrzewiny - z nikim i niczym się nie liczą, w przeciwieństwie do większości skitourowców, którzy wchoidzą w góry by w spokoju chłonąć przyrodę
  ~baart /2018-04-22 13:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....