Informacje
 • Wyścigi łazików po symulowanej powierzchni Księżyca

  11-04-2014 07:50 Ruszyła kolejna edycja konkursu NASA Human Rover Challenge

  Zwycięski zespół z 2013 roku

  NASA

  NASA po raz kolejny wspiera młodych i zdolnych inżynierów. Od 10 do 12 kwietnia trwa konkurs, w którym uczniowie szkół średnich i uczelni wyższych mogą zbierać doświadczenia z dziedziny technologii, konstruowania i testowania technologii dla urządzeń przeznaczonych do badań kosmicznych.

  Zespoły uczniów i studentów ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów wezmą udział w wyścigu NASA Human Rover Challenge 10-12 kwietnia 2014 roku. Konkurs odbędzie się w US Space & Rocket Center w Huntsville.

  Rajd "prawie" po Księżycu

  Zadaniem zawodników jest skonstruowanie i budowa pojazdu kosmicznego, którym później "ścigają" się po symulowanej powierzchni Księżyca. Jazdę utrudniają kamienie, koleiny i gruz, odwzorowując sytuację z jaką zmagają się astronomowie podczas swoich badań.

  Celem zawodów jest zebranie doświadczenia w dziedzinie technologii i koncepcji, które będą potrzebne w przyszłych misjach poszukiwawczych na Księżycu i planetach Układu Słonecznego.

  Inspiracją był księżycowy łazik

  Pomysł na konkurs został zainspirowany oryginalnym księżycowym łazikiem, który znalazł się na powierzchni satelity podczas misji Apollo 15 w 1970 r. i był wykorzystywany również w kolejnych: Apollo 16 i Apollo 17. W pierwszej edycji zawodów w 1994 roku uczestniczyło 8 zespołów. Wyścig został rozbudowany w 1996 roku. Z edycji na edycję rośnie liczba uczestników konkursu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...