Amerykanie zbierają siły we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, a jednym z okrętów, jaki stacjonuje w pobliżu Syrii, jest USS Ramage, który w 2009 roku, podczas wizyty w Polsce, przypadkowo ostrzelał port w Gdyni.
Niszczyciel USS Ramage odwiedził Polskę w październiku 2009 roku. Amerykanie wzięli wtedy udział we wspólnych ćwiczeniach z polskimi marynarzami.
Przypadkowe strzały
Po zakończonych manewrach, okręt cumował przy nabrzeżu i podczas rutynowego czyszczenia karabinu maszynowego przypadkowo wystrzelono 3 pociski w stronę nabrzeża. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń, choć na prawdopodobnej linii ostrzału znajdowały się budynki Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Bałtycka Baza Masowa oraz trzy statki handlowe obcych bander.
Po przesłuchaniu załogi, okręt amerykańskiej marynarki wojennej opuścił port.
Amerykański niszczyciel
USS Ramage to jedna z nowocześniejszych jednostek tego typu. Niszczyciel został nazwany na cześć wiceadmirała Lawsona P. Ramage'a - znanego dowódcy łodzi podwodnych z czasów II Wojny Światowej.
Został oddany do służby w 1995 roku, ale jest niezwykle nowoczesny - na pokładzie ma system Aegis i pociski SM-3, będące częścią nowej amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
Jednostka potrafi rozpędzić się nawet do 30 węzłów (ok. 56 km/h).
USA gromadzi siły w pobliżu Syrii
Wojsko USA gromadzi we wschodniej części Morza Śródziemnego siły, które pozwolą na przeprowadzenie ataku na Syrię. Prezydent USA Barack Obama zaznaczył, że ostateczna decyzja o interwencji jeszcze nie zapadła. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.
Amerykański niszczycie USS Ramage jest jedną z pięciu jednostek amerykańskiej marynarki. Na Morzu Śródziemnym jest już USS Stout, USS Mahan, USS Barry i USS Gravely. Pięć okrętów typu Arleigh Burke to znacząca siła. Każdy z nich może przenosić rakiety manewrujące Tomahawk.
W pobliżu Syrii zameldował się też duży okręt desantowy USS San Antonio, który przeszedł w czwartek przez Kanał Sueski. To szósty amerykański okręt, o którego obecności w regionie wiadomo.
Autor: ws/mz / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy/Wikipedia