7 bielików, 7 myszołowów, dzik i 2 lisy - to zaledwie część zwierząt, które w ostatnim czasie padły na Warmii i Mazurach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podejrzewa, że ktoś rozkłada w lesie trutkę. Sprawą zajmuje się już policja.
Ktoś truje zwierzęta na Warmii i Mazurach. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wpływają kolejne zawiadomienia. Sytuacja jest niepokojąca, bo dotyczy coraz większej liczby drapieżników, w tym ściśle chronionych bielików i myszołowów.
Siedem martwych bielików
W pobliżu Kisielic znaleziono 3 bieliki, 7 myszołowów, 6 srok, 2 psy oraz dzika. Podobnie było w okolicy Skierek. Tam odnotowano 4 martwe bieliki, 2 kruki oraz 2 lisy.
- Za każdym razem te zwierzęta znajdowały się blisko siebie, bo w promieniu kilkuset metrów. Podejrzewamy, że ktoś mógł rozkładać w lesie zatrute mięso albo trutki np. dla lisów. Nie wiemy jaka to dokładnie substancja, ale badania jednego z myszołowów potwierdziły, że doszło do stanu zapalnego układu pokarmowego - opowiada Maja Jakubiuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
"Możemy tylko apelować"
RDOŚ zakończył już swoje postępowanie i przekazał materiały policji. Funkcjonariusze próbują ustalić kto i dlaczego truje zwierzęta.
- My możemy już tylko apelować do ludzi, żeby nie rozkładali toksycznych substancji. Cierpią na tym wszystkie zwierzęta i proszę mi wierzyć, umierają naprawdę w męczarniach - dodaje Jakubiuk.
Kilka lat temu na Warmii i Mazurach dochodziło już do podobnych przypadków. Najgłośniejszy z nich dotyczył jeziora Mamry. Wówczas na lodzie znaleziono 5 martwych bielików. Te ptaki również otruto.
Bielik jest objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wymieniony został w Dyrektywie Ptasiej i Polskiej Czerwonej Księdze, jako gatunek wymagający szczególnej uwagi. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda. Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną, aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem.
Na Warmii i Mazurach są obecnie 194 gniazda bielików.
Ścisłą ochroną gatunkową objęty jest także myszołów.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 0.0) | Jörg Hempel