Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

105 tysięcy chrześcijan zginęło w tym roku na świecie za wiarę - podał na antenie Radia Watykańskiego włoski socjolog religii Massimo Introvigne, powołując się na dane amerykańskiego ośrodka prowadzącego statystyki religijne.

Na Placu świętego Piotra odsłonięto szopkę, która w tym roku jest darem włoskiego regionu Basilicata dla Watykanu. Jest to szopka wyjątkowa; przedstawia słynny pejzaż historycznego centrum miasta Matera, przypominający scenerię Betlejem. Wieczorem papież Benedykt XVI zapalił świeczkę pokoju w swym oknie w Pałacu Apostolskim.

Podczas pasterki w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI powiedział, że tam, gdzie zapomina się o Bogu, nie ma również pokoju. - Kiedy gasi się światło Boże, gasi się też nadaną przez Boga godność człowieka - mówił papież w wieczór wigilijny. Przyznał, że w historii doszło do "nadużywania religii". Modlił się o pokój na Bliskim Wschodzie, w Syrii, Iraku.

"Ducha nadziei, przebaczenia i pojednania" życzył Polakom Benedykt XVI podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Świąteczne życzenia złożył w kilku językach.

Papież Benedykt XVI ułaskawił swojego byłego kamerdynera Paolo Gabriele, skazanego na 1,5 roku więzienia za kradzież tajnych dokumentów. Watykan przekazał, że pomoże Gabriele znaleźć pracę poza Stolicą Apostolską.

Papież Benedykt XVI w ciągu ośmiu dni spędzonych na Twitterze zyskał ponad 2 mln "obserwatorów", a ponad połowa z nich odpowiedziała na jego pierwsze pozdrowienie w serwisie społecznościowym. Tym samym papież bije na głowę kanadyjskiego wyrostka Justina Biebera, który doczekał się do tej pory odpowiedzi na tylko 0,7 proc. swoich postów - donosi "L'Osservatore Romano".

Watykan potrzebuje większej przejrzystości w finansach i redukcji wydatków - oznajmił watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone, uznawany za drugiego najważniejszego człowieka w Stolicy Apostolskiej.