Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

Emerytowany papież Benedykt XVI stanął w obronie swego następcy Franciszka i uznał za "głupie uprzedzenia" opinie o tym, że jest on człowiekiem praktycznym, pozbawionym odpowiedniego przygotowania teologicznego i filozoficznego.

Styl papieża Franciszka nie wynika ze strategii komunikacyjnej, obmyślonej przy biurku, ale jest spontaniczny - mówił w Warszawie były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, który na UKSW odebrał doktorat honoris causa z teologii środków społecznego przekazu.

W Ogrodach Watykańskich odbyła się w poniedziałek uroczystość z okazji 90. urodzin emerytowanego papieża Benedykta XVI. W prywatnych obchodach, dzień po urodzinach poprzedniego papieża, uczestniczył jego starszy o trzy lata brat ksiądz Georg Ratzinger.

Emerytowany papież Benedykt XVI w wywiadzie rzece odrzucił jako nieprawdziwe wszelkie hipotezy o tym, jakoby jego rezygnacja z urzędu była "ucieczką" czy też wynikiem spisku i intryg w Kościele. Zapewnił, że nie żałuje swego kroku. Na emeryturę chciał odejść, jeszcze zanim został papieżem, ale św. Jan Paweł II przekonał go, że "trzeba dalej pracować".

Podczas wtorkowej ceremonii w Watykanie z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI papież Franciszek wyraził wdzięczność swemu emerytowanemu poprzednikowi za wierność i dalszą służbę Kościołowi. Benedykt dziękował zaś Franciszkowi za jego dobroć.

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Watykanie z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI. Podczas około 30-minutowej rozmowy, Franciszek życzył swojemu poprzednikowi udanego pobytu w papieskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Było piwo w wielkich kuflach i bawarskie przyjęcie - tak emerytowany papież Benedykt XVI świętował w czwartek 88. urodziny. W Watykanie odwiedziła go delegacja z jego rodzinnego kraju. Był także jego brat, 91-letni ksiądz Georg Ratzinger.

Papież Franciszek spotkał się wiceprezydent Iranu Szachindocht Molaverdi. Podczas prywatnej czwartkowej audiencji oboje wymienili się podarkami oraz - jak pisze państwowa irańska agencja IRNA - poglądami na kwestie wspólnych zainteresowań.

Ani papież Franciszek, ani jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI nie planują żadnych wakacji - ujawnił w niedzielę dziennik "Corriere della Sera". Według gazety to będzie pracowite lato w Watykanie, także dla wielu dostojników i świeckich.