Źródło w NATO: Rosja dopiero zbiera się do wycofania, większość wojsk przy granicy


- Są pewne oznaki przygotowań do wycofania się rosyjskich wojsk z granicy z Ukrainą, ale większość pozostaje na miejscu - podaje agencja Reutera, powołując się na oficera NATO. Dotychczas rejony przygraniczne miała opuścić tylko mała część oddziałów.

- W ciągu ostatnich dni obserwujemy stałą aktywność rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. W pewnych miejscach są widoczne oznaki zbierania wyposażenia i zapasów w przygotowaniu do opuszczenia dotychczasowego miejsca stacjonowania - powiedział anonimowy oficer. Według informatora agencji, taka aktywność wskazuje na powolne i stopniowe wycofywanie wojsk. - Jednak obecnie większość z nich nadal pozostaje przy granicy - zaznaczył oficer.

Pozytywne sygnały

W weekend ukraińska straż graniczna informowała, że widzi pewne ruchy rosyjskich wojsk i ich wycofywanie się, ale większość miała stać na miejscu.

W piątek szef rosyjskiego sztabu generalnego generał Walerij Gierasimow przekazał, że rosyjskie wojska, które prowadziły planowe ćwiczenia na poligonach w pobliżu granicy rosyjsko-ukraińskiej, zaczęły wracać do baz. Operacja ta ma zająć około 20 dni. Źródło w rosyjskim ministerstwie obrony wyjaśniło wówczas, że sprzęt i żołnierze zostaną całkowicie wycofani z okolic granicy z Ukrainą w ciągu kilku dni, a około 20 dni zajmie przemieszczenie się oddziałów i sprzętu do stałych baz. Służba prasowa Kremla poinformowała 19 maja, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie do miejsc stałej dyslokacji wojsk, które uczestniczyły w ćwiczeniach w trzech obwodach graniczących z Ukrainą - rostowskim, biełgorodzkim i briańskim.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości