1000 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Pozwolenie Ukrainie na używanie amerykańskiej broni do głębokich uderzeń na terytorium Rosji może być "gamechangerem" i skrócić wojnę - powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
> Po zezwoleniu przez prezydenta USA Joe Bidena na użycie przez Ukrainę pocisków ATACMS do ataków na cele wewnątrz Rosji spodziewana jest podobna decyzja władz Wielkiej Brytanii w odniesieniu do francusko-brytyjskich pocisków Storm Shadow - podał w poniedziałek dziennik "Guardian".
> Pozwolenie Ukrainie na używanie amerykańskiej broni do głębokich uderzeń na terytorium Rosji może być "gamechangerem" i skrócić wojnę - powiedział szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ.
> W poniedziałek około południa rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na Odessę. Zginęło dziesięć osób, a 44 zostały ranne - przekazały władze regionu.
> Amerykańskie media poinformowały, że Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonych przez USA pocisków dalekiego zasięgu do ataków w głębi Rosji. W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller nie potwierdził ani nie zaprzeczył tej informacji.
> Niemcy rozpoczną wysyłanie na Ukrainę czterech tysięce dronów bojowych sterowanych sztuczną inteligencją. Niemiecki minister obrony narodowej Boris Pistorius złożył tę obietnicę w czerwcu, teraz dostawy wchodzą w fazę realizacji.
> Plany Władimira Putina są dalekosiężne i nie zmieni tego żadne zawieszenie broni - oceniła politolożka Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podsumowując prawie tysiąc dni trwania inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Jej zdaniem, Putin "zmienił Rosję w państwo zbójeckie, które z agresji uczyniło sztukę uprawiania polityki".
> Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski skomentował w Brukseli decyzję prezydenta USA Joe Bidena, by zezwolić Ukrainie przy użyciu amerykańskiej broni atakować cele na terytorium Rosji, mówiąc, że także Polska od wielu miesięcy zabiegała o taką decyzję.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA