"Umacniają swoje pozycje". ISW analizuje działania i obawy Rosjan

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

Wojska rosyjskie na lewym brzegu Dniepru liczą się z możliwością sforsowania rzeki przez siły ukraińskie i kontrofensywy w tym regionie - ocenił Instytut Studiów nad Wojną. Według tego amerykańskiego ośrodka analitycznego Rosjanie zamierzają skupić się na obronie linii komunikacji na południu Ukrainy, w tym z Zaporoża na Krym. "Większość fortyfikacji budowana jest bezpośrednio na trasach i są one zorientowane prostopadle do dróg. Są to zatem bardziej rozbudowane blokady dróg niż całościowe linie obrony" - ocenił ISW.

W najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (Institute for the Study of War, ISW) ocenił, że "armia rosyjska ewidentnie uważa, że siły ukraińskie mogą przekroczyć rzekę Dniepr i przystąpić do kontrofensywy na wschodzie obwodu chersońskiego (lewy brzeg Dniepru), potencjalnie zagrażając krytycznym połączeniom logistycznym rosyjskich wojsk pomiędzy (zaanektowanym) Krymem i południową częścią Ukrainy".

Po przeanalizowaniu dostępnych wizualnych danych na temat rosyjskich umocnień w regionie analitycy ocenili, że siły rosyjskie ewidentnie nie widzą możliwości powstrzymania sforsowania Dniepru przez stronę ukraińską ani nie uważają za priorytet przygotowań obronnych, by takie działania powstrzymać. Według ośrodka rosyjskie plany umożliwiają stworzenie mocnych ukraińskich pozycji na lewym brzegu.

"Rosjanie umacniają swoje pozycje wzdłuż kluczowych tras komunikacji na wschodzie obwodu chersońskiego do obrony przed potencjalną przyszłą kontrofensywą ukraińską" - napisał ISW. Zaznaczył przy tym, że wojska rosyjskie umacniają przede wszystkim pozycje wzdłuż tras łączących ich pozycje w obwodzie chersońskim z zapleczem logistycznym w tym regionie oraz Krymem, a także z rejonem Melitopola w obwodzie zaporoskim.

"Większość fortyfikacji budowana jest bezpośrednio na trasach i są one zorientowane prostopadle do dróg. Są to zatem bardziej rozbudowane blokady dróg niż całościowe linie obrony, które rozciągałyby się wzdłuż dróg i pól" - wskazał ISW. Rosjanie umocnili także swoje pozycje na Mierzei Kinburskiej - przekazał amerykański ośrodek.

ISW o znaczeniu lewego brzegu obwodu chersońskiego

Według analityków rosyjskie pozycje obronne wskazują na to, że dowództwo wojskowe przeciwnika traktuje możliwość kontrofensywy ukraińskiej przez rzekę Dniepr jako "poważne zagrożenie".

Rosyjscy żołnierzeArkady Budnitsky/Anadolu Agency/Getty Images

Świadczą one także o krytycznym znaczeniu lewego brzegu obwodu chersońskiego dla przyszłego przebiegu wojny.

"Trasy komunikacyjne, do obrony których Rosjanie się przygotowują w obwodzie chersońskim, stanowią niemal wszystkie połączenia kluczowe do utrzymania operacji wojskowych na południu, w tym dwie główne autostrady łączące południe Ukrainy z Krymem" - podkreślił Instytut Studiów nad Wojną. Utrata nawet jednej z tych linii oznaczałaby zagrożenie dla operacji w obwodzie chersońskim i w zachodniej części obwodu zaporoskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arkady Budnitsky/Anadolu Agency/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości