Ukraińska armia: Rosjanie nie mogą przebić się przez obronę w rejonie Bachmutu 

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp,
akr,
tas/adso
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Czwartek jest 302. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim osiągamy obecnie dwa główne cele: wróg nie może przebić się przez ukraińską obronę i posuwać się dalej, a także ponosi duże straty - powiedział rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk Serhij Czerewaty. Poinformował, że Rosjanom kilkakrotnie udało się przedrzeć na przedmieścia Bachmutu, ataki te zostały jednak odparte. Od wielu tygodni miasto jest wskazywane jako region bardzo intensywnych walk w Donbasie. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:10
 • 3:39

  ISW: siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone kontrataki wzdłuż linii Kreminna-Swatowe, a siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w rejonie Kreminna.

 • 1:44

  G7 nadal wzywa władze białoruskie do zaprzestania wspierania rosyjskiej wojny napastniczej poprzez zezwolenie rosyjskim siłom zbrojnym na korzystanie z terytorium Białorusi i udzielanie wsparcia rosyjskiej armii - oświadczyli jej ministrowie spraw zagranicznych.

 • 0:48

  Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej zaprzeczyło doniesieniom medialnym, że sprzedała Rosji amunicję, twierdząc, że transakcja "nigdy nie miała miejsca" - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

 • 0:26

  Sekretarz stanu Antony Blinken podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu podziękował Ankarze za wysiłki zmierzające do zapewnienia kontynuacji umowy zbożowej - poinformował Departament Stanu.

 • 22:49

  Pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy odbyła szkolenia w Czechach i wraca do kraju - poinformował sztab generalny czeskiej armii.

  Ukraińscy wojskowi byli szkoleni na poligonie w Libawie.

  "Szkoliliśmy Ukraińców, aby potrafili samodzielnie prowadzić działania bojowe i skutecznie bronić swojego terytorium i suwerenności. Robimy to również dla naszej obrony" - przekazał sztab.

 • 21:31

  Senat USA przegłosował projekt budżetu federalnego, wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Budżet wciąż musi zostać przyjęty przez Izbę Reprezentantów do piątku by uniknąć tzw. shutdownu.

  Za przyjęciem projektu zagłosowało 68 ze 100 senatorów - osiem więcej od wymaganej liczby - zaś przeciwko wypowiedziało się 29 Republikanów.

  Wynik ten niemal zapewnia, że USA unikną zawieszenia pracy większości instytucji federalnych. Według zapowiedzi spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, izba może głosować nad dokumentem jeszcze tego wieczora, przed wypadającym w piątek terminem granicznym. Rządzący Demokraci mają tam wystarczająco głosów, by uchwalić budżet.

 • 21:27

  Prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosji zależy na szybkim zakończeniu wojny w Ukrainie.

  - Do tego dążymy i będziemy nadal dążyć – powiedział rosyjski przywódca w czasie spotkania z dziennikarzami akredytowanymi na Kremlu. - Dołożymy wszelkich starań, aby to zostało zakończone. I oczywiście im wcześniej, tym lepiej - dodał Putin.

 • 21:10

  W miejscowości Goriaczij Klucz, około 40 km od Krasnodaru na południu Rosji, pojawiają się kolejne groby rosyjskich wojskowych zabitych w Ukrainie, o których śmierci nie informowały władze lokalne - podał portal Radia Swoboda.

  Informację o kilku nowych grobach przekazał emerytowany wojskowy Witalij Botanowski, dokumenujący takie pochówki.

  Portal zwraca uwagę, że na grobach leżą wieńce od ministerstwa obrony Rosji, co potwierdza śmierć tych ludzi na froncie, natomiast władze lokalne nie informowały o ich pogrzebach. Są to zarówno wojskowi, jak i najemnicy, w tym z Grupy Wagnera, która dopuszcza się zbrodni wobec cywilów ukraińskich.

 • 20:07

  Podczas konferencji prasowej podsumowującej amerykańską politykę zagraniczną w 2022 roku sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że wojna w Ukrainie zakończy się wynegocjowanym porozumieniem, ale musi ono być sprawiedliwe i trwałe.

  - Sprawiedliwe oznacza, że nie będzie to po prostu ratyfikacją zagarnięcia terytorium jednego państwa przez drugie, a trwałe w sensie, że chcemy zapewnić, że przetrwa, że nie postawimy Ukrainy w pozycji, gdzie Rosja powtórzy to, co zrobiła miesiąc, sześć miesięcy, czy rok później - powiedział Blinken.

 • 19:49

  Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi spotkał się w Moskwie z władzami Rosatomu w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie. Według stron rozmowy maja być kontynuowane.

  "Kolejna runda niezbędnych rozmów w sprawie utworzenia strefy ochronnej dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Kluczowe jest, aby strefa skupiała się wyłącznie na zapobieganiu wypadkom jądrowym. Kontynuuję wysiłki zmierzające do osiągnięcia tego celu z poczuciem, że jest to pilne" - napisał na Twitterze Grossi.

 • 19:31

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wraca z USA "z dobrymi wynikami", które będą "realną pomocą" dla jego kraju. Wymienił system obrony powietrznej Patriot i wsparcie finansowe dla Ukrainy.

  "Wracamy z Waszyngtonu z dobrymi wynikami, które będą realną pomocą. Kiedy mówimy o 'Patriotach' w Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych, tak samo mamy na myśli obronę państwa i narodu. Ta kwestia dla Ukrainy jest rozwiązana. Jest też wsparcie finansowe" - oznajmił Zełenski. Zapowiedział, że poinformuje później o pozostałych osiągniętych porozumieniach.

 • 19:28

  Kongres Estońskich Ukraińców zaapelował w liście otwartym do obywateli Estonii o ograniczenie lub rezygnację w okresie noworocznym z fajerwerków, które "zabijają odzyskany przez ukraińskich uchodźców spokój" - poinformował dziennik "Postimees".

  "Wszyscy walczymy o to, by ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy przybyli do Estonii, czuli się tu bezpiecznie. Pomagamy im się zaadaptować, przekazujemy pieniądze, niezbędne rzeczy i swój czas, aby ludzie, którzy przeżyli horror, mogli sobie poradzić w nowych warunkach" - napisała w oświadczeniu przewodnicząca Kongresu Vira Konok.

 • 18:40

  - Poinformowałem prezydenta RP Andrzeja Dudę o tym, co usłyszałem w Stanach Zjednoczonych, o naszej wizji strategicznej 2023 roku. Wzmacniamy nasze wspólne siły - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w czwartek wieczorem.

  Relacjonując swoją środową wizytę w USA, Zełenski podkreślił, że w drodze powrotnej spotkał się z polskim prezydentem w szczególnym formacie na rozmowach dwustronnych.

  - Podziękowałem jemu, wszystkim Polakom i Rzeszowowi - naszemu miastu-ratownikowi za wszystko, co robią dla Ukrainy, dla naszej wspólnej obrony, dla obrony Europy - przekazał ukraiński przywódca.

  Na nagraniu widać flagi państwowe Ukrainy i Polski. Nie wykluczone, że czwartkowy apel wideo Zełenski nagrał w tym samym miejscu, w którym rozmawiał wcześniej z polskim prezydentem. Strona ukraińska podała, że spotkanie odbyło się w Rzeszowie.

 • 18:37

  Urzędnik powołanej przez Rosjan administracji okupacyjnej w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, Andrij Sztepa zginął w zamachu. Eksplodowała bomba w jego samochodzie - podała agencja Reutera. Sztepa kierował administracją okupacyjną w rejonie kachowskim.

  Media ukraińskie, które nazywają Sztepę kolaborantem informują, że stał on na czele administracji okupacyjnej Lubymiwki i Wasyliwki, dwóch miejscowości w rejonie kachowskim.

 • 18:36

  Prowadzona przez oligarchę Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa, znana jako Grupa Wagnera, staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec wojska i rosyjskich ministerstw - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

  Poinformował też, że Korea Północna dostarczyła grupie rakiety.

  - Z powodu naszych sankcji i kontroli eksportu, Wagner szuka na całym świecie dostawców, by wesprzeć swoje operacje wojskowe na Ukrainie. Dziś możemy potwierdzić, że Korea Północna sfinalizowała pierwsze dostawy broni dla formacji, która zapłaciła za ten sprzęt - powiedział Kirby podczas czwartkowej konferencji prasowej.

 • 17:30

  W rejonie Bachmutu osiągamy obecnie dwa główne cele: wróg nie może przebić się przez ukraińską obronę i posuwać się dalej, a także ponosi duże straty - powiedział rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk Serhij Czerewaty. Poinformował, że Rosjanom kilkakrotnie udało się przedrzeć na przedmieścia Bachmutu, ich ataki jednak zostały odparte.

 • 17:14

  Rosyjski sąd wymierzył sąd 61-letniemu Władimirowi Rumiancewowi za wypowiedzi o wojnie w Ukrainie w amatorskich audycjach radiowych. Mężczyzna został skazany na podstawie przepisów o karach za tzw. fake newsy o działaniach armii rosyjskiej.

  O wyroku poinformowała rosyjska redakcja BBC.

  Rumiancew, mieszkaniec Wołogdy, został zatrzymany latem od tego czasu przebywał w areszcie śledczym. Powodem zatrzymania były jego komentarze w mediach społecznościowych i amatorskim radiu, które prowadził, bez zezwolenia na nadawanie, od ośmiu lat. Używając kupionych w sklepie internetowym nadajników Rumiancew nadawał na falach radiowych głównie dawne przeboje muzyczne, ale wraz z rozpoczęciem przez Rosję wojny z Ukrainą zaczął poruszać tematy polityczne.

 • 17:02

  W Kramatorsku w obwodzie donieckim jedna z rosyjskich rakiet trafiła w budynek szkoły, druga - w siedzibę przedsiębiorstwa - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Doniesień o ofiarach nie ma.

 • 16:50

  W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu odkryto skupisko 36 grobów. Wśród pochowanych są żołnierze ukraińskich sił zbrojnych i obrony terytorialnej - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin.

  Jest to kolejne tego rodzaju odkrycie na terenie obwodu chersońskiego. Dzień wcześniej poinformowano o zbiorowym grobie w miejscowości Prawdyne, w którym pochowano siedmioro cywilów zabitych przez wojska rosyjskie.

  - Ogółem w czasie okupacji do kostnic trafiło prawie 700 ciał. Prawie 100 z nich miało obrażenia odniesione na skutek działań wojennych. Dwunastu osób do tej pory nie zidentyfikowano - powiedział Jenin.

 • 16:45

  Grupa G7 przeznaczy 32 miliardy dolarów na wsparcie budżetowe i gospodarcze Ukrainy w 2023 roku - poinformowali we wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów państw członkowskich.

  "Pozostajemy mocno zaangażowani w zaspokojenie pilnych krótkoterminowych potrzeb finansowych Ukrainy" – oświadczyli ministrowie finansów G7, zachęcając innych darczyńców do zwiększenia wydatków na rzecz Ukrainy.

  Według oświadczenia zobowiązanie grupy G7 w wysokości 32 miliardów dolarów obejmuje 19 mld USD, które Ukrainie zaoferowała Unia Europejska. Fundusze te są w trakcie wypłacania Kijowowi.

 • 15:31

  Laboratorium protetyczne politechniki w Delft (TU Delft) produkuje w technologii 3D protezy dla rannych Ukraińców - poinformował dziennik "De Telegraaf". Dotychczas uczelnia dostarczyła przeszło 350 "wydrukowanych" protez rąk.

  W laboratorium biomechanicznym politechniki w Delft w centralnej części kraju, a także jej fabryce w Indiach, produkowane są protezy 100 Dollar Hand autorstwa holenderskiego naukowca.

  - Dzięki naszym protezom ofiary wojny, które stały się zależne od innych, mogą wziąć swoje życie z powrotem w swoje ręce – mówi doktor Germin Smit z TU Delft.

  Smit zapowiada dostarczenie kolejnych protez do ogarniętej wojną Ukrainy. Już rozpoczęto zbieranie potrzebnych na to środków.

 • 15:07

  Rosjanie znęcają się nad naszymi jeńcami wojennymi, zabierając ich na rzekomą wymianę ze stroną ukraińską, a następnie wtrącając z powrotem do kolonii karnych i opowiadając, że Kijów jakoby odmówił ich przyjęcia - powiadomił w czwartek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec.

  - Uważamy (takie praktyki – red.) za rodzaj tortur. Podkreślamy, że Ukraina nie odmówiła (przyjęcia - red.) ani jednej osobie przeznaczonej przez stronę rosyjską do udziału w wymianie. Ponadto nieustannie podnosimy kwestię traktowania naszych więźniów na szczeblu międzynarodowym. Na skutek tej presji ostatnio poprawiły się warunki bytowe (ukraińskich - red.) jeńców (w Rosji - red.). Potwierdzają to również osoby, które wróciły z niewoli - oznajmił przedstawiciel władz w Kijowie.

  ***

  Wymiany przeprowadza sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych, utworzony pod koniec maja i kierowany przez szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. W ramach ostatniego z takich przedsięwzięć, zrealizowanego w połowie grudnia, na Ukrainę powróciło 64 żołnierzy walczących wcześniej w Donbasie, w tym m.in. podczas operacji obrony Bachmutu.

  Pod koniec lipca rosyjskie wojska ostrzelały tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło tam co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, a 130 osób zostało rannych.

 • 14:24

  Przewodnicząca Komisji Obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA ponownie opowiedziała się za dostawą zachodnich czołgów na Ukrainę.

  "Niemcy muszą wreszcie dostarczyć bojowe wozy piechoty Marder, a najlepiej wspólnie z europejskimi partnerami (czołgi – red.) Leopard 2" – stwierdziła w czwartkowej rozmowie z portalem t-online. Jak oceniła, nie można "tylko reagować, gdy sytuacja się pogarsza".

  Strack-Zimmermann powiedziała, że w obliczu nowych gróźb Putina i dramatycznej sytuacji na Ukrainie z zadowoleniem przyjęła fakt, że USA chcą dostarczyć Patrioty.

  Dodała, że zadaniem Niemiec jest "dostarczenie wystarczającej ilości amunicji do istniejących systemów uzbrojenia". "Ale Ukraina potrzebuje też w końcu więcej zachodnich czołgów" – powiedziała.

 • 14:21

  Załadowania prętów z paliwem nie dokonuje się jednocześnie, dlatego reaktor będzie najpierw pracować równocześnie z rosyjskim i amerykańskim paliwem. Konieczne jest zatem porozumienie się strony rosyjskiej i amerykańskiej w kwestiach technicznych, na razie nie wiadomo, by doszło do takich ustaleń między producentami.

  Łatwiej będzie z paliwem dla drugiego reaktora, które zapewni francuska firma Framatome. Jego produkcja jest opracowana na licencji rosyjskiej i według ekspertów nie będzie z nim problemów technicznych, takich jak z amerykańskim paliwem. Umowa z Framatome ma zostać podpisana w najbliższym czasie.

 • 14:20

  Rząd Bułgarii podpisał w czwartek z amerykańską firmą Westinghouse umowę na dostawę paliwa jądrowego do jednego z dwóch reaktorów jedynej czynnej bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju nad Dunajem. To pierwszy ważny krok w stronę dywersyfikacji dostaw paliwa, które wcześniej importowano z Rosji.

  Pierwsze dostawy zostaną zrealizowane w 2024 r., gdy dostarczonych zostanie 420 kaset z nowym paliwem.

 • 13:56

  "To, co osiągnął prezydent Zełenski i naród ukraiński, ma znaczenie dla całego świata. Stany Zjednoczone i Ukraina razem podtrzymają jasny płomień wolności" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, podsumowując środową wizytę ukraińskiego prezydenta w Stanach Zjednoczonych. "To światło – znowu – zwycięży ciemność" - dodał.

 • 13:48

  Zatwierdziliśmy polski program o wartości trzech miliardów euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - podała Komisja Europejska.

  Polska zgłosiła Komisji Europejskiej program wsparcia. Będą mogły z niego skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy działające na polskim rynku gazu, w szczególności sprzedawcy oraz podmioty prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym. Instytucje kredytowe i inne instytucje finansowe są wyłączone z programu.

  W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych. Wsparcie będzie udzielane i administrowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 • 13:45

  Na 3 lutego zaplanowano zorganizowanie szczytu Unia Europejska - Ukraina, na który zaproszony został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - poinformował PAP rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts.

  W szczycie nie weźmie jednak udziału 27 przywódców UE. Wspólnotę mają reprezentować szef Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  Chociaż Zełenski został zaproszony do Brukseli, miejsce w którym odbędzie się szczyt nie zostało jeszcze uzgodnione ze stroną ukraińską.

 • 13:32

  Podczas pracy nad raportem AP przeanalizowała setki zdjęć satelitarnych, a także nagrań wideo, w tym m.in. z dronów. Przeprowadzono rozmowy z 30 mieszkańcami Mariupola, w tym z 13 osobami wciąż pozostającymi w mieście. Trzech patologów sądowych z doświadczeniem w badaniu masowych grobów na potrzeby dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych potwierdziło, że wnioski przedstawione przez AP są wiarygodne.

  Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. Według ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Nie jest możliwe podanie dokładnych szacunków dotyczących ofiar rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.

  W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności.

 • 13:21

  Początkowe szacunki ukraińskich władz, że rosyjskie wojska zabiły w Mariupolu około 25 tysięcy cywilów, mogą być nawet trzykrotnie zaniżone. Od marca w zniszczonym i okupowanym przez Rosjan mieście pojawiło się 10,3 tys. nowych grobów, lecz w wielu z nich pochowano przynajmniej kilka ciał - wynika z opublikowanej w czwartek analizy agencji Associated Press.

  AP oceniła - na podstawie rozmów z mieszkańcami Mariupola - że "tysiące ciał" nigdy nie zostało pogrzebanych, a wiele z nich wciąż znajduje się w zrujnowanych budynkach. Podobne doniesienia przekazał proukraiński doradca mera miasta Petro Andriuszczenko, według którego Rosjanie wyburzają w Mariupolu zniszczone bloki mieszkalne, by ukryć rzeczywistą skalę swoich zbrodni.

  Według szacunków agencji najeźdźcy planują wyburzyć nawet ponad 50 tys. domów mieszkalnych w Mariupolu.

 • 12:49

  USA wysłały sygnał, że wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane i zwiększane. Bardzo dobrze, że system Patriot z USA trafi na Ukrainę, wskazane jest zwiększenie takich dostaw także ze strony państw europejskich, będziemy do tego zachęcać - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

 • 12:48

  Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki otrzymał od naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego Krzyż Zasługi.

 • 12:28

  Ważnym przesłaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas wizyty w USA było to, że Kijów nie pójdzie na kompromisy z Rosją i będzie walczyć aż do odzyskania wszystkich okupowanych terytoriów – powiedział PAP publicysta ukraińskiego portalu Europejska Prawda Jurij Panczenko.

 • 12:13

  W najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) napisał, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w odpowiedzi na deklarację o wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO zapowiedział powiększenie armii do 1,5 miliona żołnierzy. Jak oceniono, nie wydaje się to jednak możliwe w bliskiej perspektywie.

  Gospodarka Rosji znajduje się w recesji, a jej możliwości formowania oddziałów znacznie się zmniejszyły od czasu inwazji na Ukrainę. Rosjanie ponieśli duże straty zarówno w korpusie oficerskim, jak też wśród zwykłych żołnierzy. Rosja wykorzystuje prawdopodobnie białoruskich instruktorów do szkolenia żołnierzy kontraktowych i poborowych, z powodu brak własnych kadr - podkreślono w raporcie ISW.

  Propozycje Szojgu mogą być zabiegiem mającym na celu uspokojenie ekspertów wojskowych, którzy zarzucają Kremlowi nieprofesjonalne prowadzenie wojny i niepodejmowanie działań niezbędnych do jej wygrania - dodano.

  Jednak, zdaniem analityków think tanku, Kreml może stworzyć dużą armię konwencjonalną, która byłaby zdolna do poważnego zagrożenia dla NATO, jeśli Putin zdecydowałby się w dłuższej perspektywie na fundamentalną zmianę alokacji środków budżetowych. W środę Putin zwrócił się bezpośrednio do Szojgu i szefa Sztabu Generalnego generała Walerego Gierasimowa zaznaczając, że Rosja nie ma żadnych ograniczeń finansowych i musi zapewnić wszystko, czego zażądają rosyjskie siły zbrojne. Putin może przeforsować taki budżet, który pozwoli Kremlowi na stworzenie dużej armii konwencjonalnej kosztem wzrostu gospodarczego i konsumpcji, jak to miało miejsce w Związku Radzieckim - ocenił ISW. Dodał, że byłoby to kosztowne i czasochłonne, ale możliwe.

 • 12:07

  Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że minister Siergiej Szojgu odwiedził jednostki wojskowe walczące w Ukrainie - przekazała państwowa agencja informacyjna RIA. Nie sprecyzowano, gdzie odbyła się wizyta.

 • 11:51

  Stany Zjednoczone ostatecznie zdecydowały, że Rosja musi przegrać wojnę z Ukrainą i nie będzie żadnych kompromisów w stylu "wymiana terytoriów w zamian za fałszywy pokój" - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując wizytę ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego w USA.

  "(Kijów) otrzyma (od Waszyngtonu) wszelką niezbędną pomoc wojskową w maksymalnym wymiarze. Nikogo nie interesują już rosyjskie histeryczne (wezwania) do negocjacji" - dodał Podolak na Twitterze.

 • 11:28

  W rozmowie z kilkoma międzynarodowymi dziennikami prezydent Francji Emmanuel Macron zaznaczył, że wejście Ukrainy do NATO byłoby w Rosji odbierane jako konfrontacja i że nie jest to "najbardziej prawdopodobny scenariusz".

  - Nie można sobie tego wyobrazić z taką Rosją - oświadczył.

 • 11:02

  Plan podróży prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Waszyngtonu był przygotowywany od miesięcy, lecz poinformowano o niej na kilka godzin przed przyjazdem ukraińskiego prezydenta - podała agencja Associated Press.

 • 10:29

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski znalazł się wśród pięciu światowych przywódców, którzy wystąpili przed połączonymi izbami amerykańskego Kongresu więcej niż jeden raz.

  W tym gronie są też były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, były prezydent RPA Nelson Mandela oraz premierzy Izraela - Ichaak Rabin i Benjamin Netanjahu.

 • 9:43

 • 9:01

  Decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu systemu Patriot pozwoli Ukrainie skutecznie bronić się przed atakami terrorystycznymi rosyjskimi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną Ukrainy - powiedział podczas spotkania z mediami wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

 • 8:52

 • 8:46

  Rosyjskie straty podczas wojny z Ukrainą przekroczyły 100 tys. zabitych żołnierzy wroga.

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w porannym komunikacie, że tylko w ciągu minionej doby zginęło około 660 wojskowych przeciwnika, natomiast od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla - 100 400.

  Ponadto siły wroga straciły już m.in. 3003 czołgi, 5981 pojazdów opancerzonych, 1978 systemów artyleryjskich, 283 samoloty i 267 śmigłowców - czytamy w zestawieniu opublikowanym na Facebooku.

 • 8:33

  Z powodu niewystarczającej liczby rosyjskich instruktorów wojskowych, nowo zmobilizowanych rezerwistów szkolą instruktorzy białoruscy, co świadczy o przeciążeniu rosyjskiego systemu wojskowego - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w poniedziałek 19 grudnia Władimir Putin udał się do Mińska spotkać się z Alaksandrem Łukaszenką, a w ich rozmowie była mowa o "jednolitej przestrzeni obronnej".

  "Choć Rosja i Białoruś głośno informują o rozmieszczeniu rosyjskich jednostek na Białorusi, siły zbrojne Białorusi prawdopodobnie przyjęły w ostatnim czasie znaczącą, choć bardziej dyskretną rolę w szkoleniu tysięcy nowo zmobilizowanych rosyjskich rezerwistów. Prawdopodobne wykorzystanie białoruskich instruktorów jest próbą częściowego uzupełnienia braku rosyjskich instruktorów wojskowych, z których wielu przebywa w Ukrainie lub odniosło obrażenia" - napisano.

  "Mimo że Rosja i Białoruś mają za sobą długą historię współpracy wojskowej, szkolenie zmobilizowanego personelu rosyjskiego przez Białorusinów stanowi odwrócenie ról. Siły białoruskie były tradycyjnie uważane przez Rosję za gorsze od rosyjskich, a ich zatrudnienie w charakterze instruktorów świadczy o przeciążeniu rosyjskiego systemu wojskowego" - dodano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa.

 • 8:15

  W środę z Ukrainy do Polski przyjechało 27,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 27 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 7:55

 • 7:44

  Pokonanie Rosji na Ukrainie to obecnie najważniejsza rzecz na świecie. Na szczęście Ukraińcy mają lidera, którego wszyscy mogą podziwiać - oznajmił w środę wieczorem lider Partii Republikańskiej w amerykańskim Senacie Mitch McConnell, komentując przemówienie wygłoszone przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do obu izb Kongresu.

 • 7:21

  Znany kremlowski propagandysta i współpracownik Władimira Putina Dmitrij Rogozin został ranny w wyniku ostrzału w okupowanym Doniecku na wschodzie Ukrainy.

  Jak przyznał sam polityk, odłamek pocisku minął o centymetr jego kręgosłup - powiadomiła gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

  Według różnych źródeł Rogozin przebywał w restauracji lub w hotelu w Doniecku, gdzie świętował swoje urodziny. W konsekwencji "precyzyjnego ostrzału", jakoby przeprowadzonego przez ukraińskie wojska, doradca Putina został ranny w głowę, plecy, pośladek i udo. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowała Ukrainska Prawda za rosyjskimi mediami i kanałami na Telegramie.

  Podczas tego samego ataku obrażeń miał doznać też Witalij Chocenko, "premier" samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Zginęły dwie osoby, w tym ochroniarz Chocenki.

 • 7:06

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Niezwykle mocne przemówienie prezydenta Zełenskiego do amerykańskiego Kongresu i narodu. Każde słowo było naładowane przytłaczającą ukraińską energią i duchem. Niech zainspiruje miliony ludzi w USA i na całym świecie do obrony tego, co jest nam wszystkim drogie - wolności.

  Kułeba był jednym z członków delegacji, która udała się do Waszyngtonu wraz z ukraińskim prezydentem.

 • 6:34

 • 6:13

 • 5:02

  Komentujący wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych były szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso stwierdził, że nie spodziewa się, aby w krótkim okresie doszło do zakończenia wojny na Ukrainie. - Wojna raczej zaogni się w najbliższym czasie - stwierdził w środę portugalski polityk, który stał na czele KE w latach 2004-2014.

 • 4:45

  Republikański senator Lindsey Graham określił środowe wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na wspólnej sesji Kongresu jako jakie jedno z najbardziej inspirujących wystąpień, jakich był świadkiem.

  Nawiązując do apeli władz w Kijowie o pomoc wojskową i gospodarczą potrzebną do walki z najeźdźcą, Graham przypomniał, że Ukraińcy nie proszą, by amerykańscy żołnierze toczyli walki, ale proszą o broń i pomoc gospodarczą, by mogli dalej walczyć. - Zwycięstwo Ukrainy jest naszym zwycięstwem - dodał amerykański senator.

 • 4:18

  Pierwsza zagraniczna podróż prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego od początku wojny wyznacza jej nową fazę i wzmacnia sojusz Kijowa z USA - podkreśla włoska agencja Ansa, relacjonując wizytę przywódcy Ukrainy w Waszyngtonie. Prasa włoska w czwartek zwraca uwagę na zapewnienia prezydenta Joe Bidena, że USA popierają dążenia Ukrainy do sprawiedliwego pokoju.

 • 4:07

  Rozpoczęta w środę wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA służy szybkiemu osiągnięciu przez Kijów wsparcia dodatkowych środków finansowych i uzbrojenia ze strony amerykańskiej - uważają portugalscy politolodzy z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie Jose Teixeira Fernandes i Felipe Pathe Duarte. Ich zdaniem przedłużanie się konfliktu na Ukrainie nie działa na korzyść władz w Kijowie.

 • 4:04

  Prezydent Zełenski podziękował na Twitterze prezydentowi Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za wsparcie, jakie Ameryka udzieliła Ukrainie. "Jestem przekonany, że razem będziemy w stanie zapewnić lepszą, dostatnią i wolną przyszłość dla obu naszych narodów. Zwycięstwo Ukrainy będzie również zwycięstwem Ameryki" - napisał Zełenski.

 • 4:03

  Wojna z Ukrainą wchodzi w nową fazę, podkreśliła stacja CNN w nawiązaniu do przybycia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA w trzechsetny dzień agresji Putina na Ukrainę. Twierdzi, że wizyta ma nie tylko wymiar symboliczny.

  "Amerykańscy urzędnicy uważają, że Ukrainie może być coraz trudniej odzyskać terytorium od Rosji, która umacnia swoje pozycje - co może doprowadzić do krwawego impasu" – oceniła CNN.

 • 2:06

  Zełenski: Ukraina zwycięży, naród ukraiński również zwycięży, bezwzględnie. Wiem, że wszystko zależy od ukraińskich sił zbrojnych, ale również tak wiele zależy od świata. Wiele zależy od was. Wczoraj w Bachmucie nasi bohaterowie dali mi flagę tych, którzy bronią Ukrainy, Europy i świata kosztem ich życia. Prosili mnie, abym przyniósł tę flagę do Kongresu. Niech flaga ta zostanie z wami, ta flaga stanowi symbol naszego zwycięstwa w tej wojnie.

 • 2:02

  Zełenski: za dwa dni święta Bożego Narodzenia. Będziemy zapalać świece. Nie dlatego, że jest tak romantycznie, ale dlatego, że nie będzie prądu. Miliony nie będą mieć ogrzewania i wody. To wszystko będzie efektem rosyjskich ataków. My nie narzekamy, my nie osądzamy i nie porównujemy czyje życie jest łatwiejsze. Wszyscy Ukraińcy mają na święta jedno życzenie: zwycięstwo, tylko zwycięstwo.

 • 2:00

  Zełenski: Możecie wzmocnić sankcje, aby Rosja poczuła, jak rujnująca jest jej agresja. Możecie pomóc nam postawić przed wymiarem sprawiedliwości każdego, kto rozpoczął tę wojnę.

 • 1:59

  Zełenski: Ukraina zaoferowała już propozycje pokojowe. Prezydent Biden poparł moją inicjatywę pokojową. Każdy z was może zagwarantować udział w tym, aby amerykańskie przywództwo pozostało solidne i ponadpartyjne.

 • 1:58

  Zełenski: Pomoc finansowa również ma znaczenie. Chcę bardzo wam podziękować za pakiety finansowe, a także te, które możecie chcieć przyjąć. Wasze pieniądze to inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację. Rosja może zatrzymać swoją agresję, gdyby tylko chciała – ale wy możecie przyspieszyć nasze zwycięstwo.

 • 1:57

  Zełenski: Wierzę, że pomiędzy nami i sojusznikami nie może być takich słów, że my byśmy chcieli, żeby inni walczyli na naszej ziemi. Mogę zapewnić, że ukraińscy żołnierze mogą sami obsłużyć amerykańskie samoloty i amerykańskie czołgi.

 • 1:55

  Zełenski: Rosja znalazła sojusznika w tej ludobójczej polityce – Iran. Rosja wysyła setki irańskich dronów. To kwestia czasu, kiedy zaczną atakować innych waszych sojuszników.

 • 1:54

  Zełenski: Wasze wsparcie jest kluczowe, aby dojść do punktu zwrotnego, aby wygrać na polu walki. Mamy artylerię, dziękuję za to. Mamy ją. Czy wystarczy jej? Szczerze, nie. Potrzebujemy więcej dział i amunicji. Walka o Bachmut odmieni trajektorię naszej wojny o wolność i niepodległość. Jeśli wasze rakiety Patriot powstrzymają rosyjski terror przeciwko naszym miastom, pozwoli to naszym ukraińskim patriotom do końca bronić naszej wolności.

 • 1:51

  Zełenski: Wszyscy jesteśmy z nich dumni. Taktyka Rosjan jest prymitywna. Palą i niszczą wszystko, co zobaczą. Wysyłają bandytów na wojnę. Wysyłają na nas wszystko, jak każda tyrania. Jak amerykańscy żołnierze walczyli z hitlerowcami w trakcie świąt Bożego Narodzenia w 1944 roku, tak samo ukraińscy żołnierze walczą przeciwko siłom Putina w te święta.

 • 1:50

  Zełenski: Rosjanie wykorzystują wszystko, co mają przeciwko Bachmutowi i innym naszym miastom. Okupanci mają ogromną przewagę artyleryjską, mają przewagę w amunicji. Mają więcej rakiet i samolotów. Ale nasza obrona, nasze siły walczą.

 • 1:49

  Zełenski: Wczoraj przed przybyciem do Waszyngtonu byłem na linii frontu w Bachmucie. Rosyjskie wojsko i najemnicy atakują Bachmut non stop od maja. Dzień i noc starają się go zdobyć, ale Bachmut walczy. W ubiegłym roku 70 tysięcy ludzi mieszkało w Bachmucie, teraz została garstka cywilów. Dudniące działa uderzają co godzinę. Ale ukraiński Donbas walczy nadal.

 • 1:47

  Zełenski: Rosjanie będą mieli szansę na wolność tylko wtedy, gdy sami pokonają Kreml w głębi własnych umysłów. Walka trwa i musimy zwyciężyć Kreml na polu bitwy. To nie jest tylko walka o ziemię, nie tylko o życie, bezpieczeństwo. Ta walka będzie definiować to, w jakim świecie nasze dzieci i wnuki będą żyć, a potem ich dzieci i wnuki.

 • 1:45

  Zełenski: Pokonaliśmy Rosję w walce o umysły świata. Nie boimy się i nie powinien bać się nikt na całym świecie. Ukraina wywalczyła to zwycięstwo i daje nam to odwagę, która inspiruje cały świat. Dzięki wam rosyjska tyrania nie ma nad nami kontroli.

 • 1:43

  Zełenski: Wbrew wszelkim przeciwieństwom, smutkowi, zniszczeniu, wbrew wszystkim scenariuszom Ukraina nie upada. Ukraina żyje i walczy.

 • 1:41

  Zełenski: Drodzy Amerykanie, wszyscy ci, którzy cenią sobie wolność i sprawiedliwość, którzy cenią ją tak, jak my Ukraińcy. Mam nadzieję, że moje słowa szacunku i wdzięczności odezwą się w każdym amerykańskim sercu.

 • 1:39

 • 1:23

  Nancy Pelosi w towarzystwie wiceprezydent USA Kamali Harris otworzyła posiedzenie Kongresu USA. Zapowiedziała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 • 0:52

  Prezydent Zełenski robi dziś to, co zrobił Winston Churchill w grudniu 1941 roku - powiedziała spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podczas spotkania z prezydentem Ukrainy w Kongresie.

  - On wzywał Amerykę, by pomogła w walce z tyranią i powiedział wtedy, że Brytyjczycy wykonują najszlachetniejszą pracę na świecie, nie tylko broniąc swoich domów, ale sprawy wolności w każdym kraju. To jest dokładnie to, co robią Ukraińcy - powiedziała Pelosi.

 • 0:52

  O godzinie 1.30 zapraszamy do TVN24, TVN24 BIS i TVN24 GO na przemówienie prezydenta Zełenskiego w Kongresie.

 • 0:52

  Zełenski jest na Kapitolu. Spotyka się z liderką demokratów Nancy Pelosi.

 • 0:52

  System Patriot będzie w Ukrainie. Wielki sukces wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w USA. Dziękuję też władzom RP za wspieranie przekazania Ukrainie systemu Patriot - podkreślił ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

 • 0:48

  Ogłaszając nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 1,85 mld dolarów, zawierający baterię rakiet obrony powietrznej Patriot, Biden zaznaczył, że jest to najlepszy system w swoim rodzaju, choć przestrzegł, że przeszkolenie Ukraińców w jego obsłudze "zajmie trochę czasu".

  Zaznaczył też, że Stany Zjednoczone skupiają się w kwestii pomocy wojskowej na czterech obszarach: obronie powietrznej, zaawanasowanej artylerii, czołgach i pojazdach opancerzonych oraz amunicji. - Niech pan się nie martwi, panie prezydencie, Stany Zjednoczone pozostaną przy Ukrainie tak długo, jak istnieje Ukraina - zakończył Biden.

 • 0:47

  Amerykański prezydent dodał, że nie należy nie doceniać wpływu, jaki wojna ma na Rosję, wskazując przy tym na niedawne słowa Władimira Putina, że sytuacja na okupowanych terenach jest "skomplikowana".

  Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone zrobią, co tylko w ich mocy, by pomóc Ukrainie. Pytany jednak o dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, prezydent stwierdził, że przesłanie takiej broni może złamać jedność NATO i że sojusznikom zależy, by nie dopuścić do III wojny światowej. Zaznaczył przy tym, że USA dostarczają Ukrainie broni, której ona potrzebuje.

 • 0:47

  Moje przesłanie do Amerykanów jest takie: mamy takie same wartości, tak samo rozumiemy sens życia, walczymy razem o wspólne zwycięstwo, życzę wam pokoju, żeby terroryści, tacy jak ci z Rosji nie napadli na was - powiedział Zełenski.

 • 0:47

  Prezydent Zełenski oświadczył, że nie może być kompromisów w ramach osiągania pokoju, a wojna skończy się wtedy, gdy jego kraj odzyska suwerenność. "Sprawiedliwy pokój", który położy kres wojnie między Rosją a Ukrainą nie oznacza "żadnych kompromisów" dotyczących terytorialnej integralności Ukrainy, jej wolności i suwerenności - podkreślił Zełenski.

  Dodał, że system obrony powietrznej Patriot, który USA dostarczą Ukrainie, "w istotny sposób" wzmocni potencjał obronny jego kraju. - To bardzo ważny etap w budowaniu bezpiecznej przestrzeni powietrznej Ukrainy - oświadczył. - To jedyny sposób, w jaki możemy pozbawić to terrorystyczne państwo jego głównego instrumentu terroru - możliwości atakowania naszych miast, naszych (systemów) energetycznych - wyjaśnił Zełenski.

 • 0:47

  - Rozmawialiśmy dziś o tym, co możemy zrobić, by pomóc Ukrainie odnosić sukcesy na polu bitwy - Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy. A jeśli i kiedy prezydent Zełenski będzie gotowy rozmawiać z Rosją, odniesie sukces, bo wygra bitwę - powiedział Biden, odnosząc się do pytania ukraińskiego dziennikarza o przyszłość wojny na Ukrainie.

 • 0:46

  Zarówno Biden, jak i Zełenski wyrazili nadzieję, że Kongres wkrótce przyjmie pakiet wydatków niemal 45 mld dolarów na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy, dołączony do projektu nowego budżetu USA. Prezydent USA zapewnił, że pomoc dla Ukrainy pozostanie ponadpartyjna i będzie mieć poparcie społeczeństwa, bo Amerykanie rozumieją, że "walka Ukrainy jest częścią czegoś większego".

  - Amerykanie wiedzą, że jeśli staniemy z boku w obliczu takich rażących ataków na wolność, demokrację i fundamentalne zasady suwerenności i integralności terytorialnej, świat z pewnością spotka się z jeszcze gorszymi konsekwencjami - ocenił amerykański prezydent.

 • 0:46

  Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy i odniesie też sukces przy stole negocjacyjnym, kiedy wygra bitwę - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  Biden zapowiedział też, że USA zrobią wszystko, by pomóc w tym Ukrainie. Zapewnił, że nie obawia się o trwałość jedności Sojuszu, który wspiera Kijów. - Nigdy nie widziałem NATO i UE bardziej zjednoczonych w jakiejkolwiek innej kwestii. I nie widzę żadnych oznak zmian. Wszyscy wiemy, co jest tu stawką. Europejscy partnerzy rozumieją to jeszcze pełniej - ocenił Biden.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp, akr, tas/adso

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Pozostałe wiadomości