Ukraińskie władze: Rosjanie ostrzelali elektrownię Bursztyńską

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Atak rakietowy na Kijów. Relacja Tomasza Kanika
Atak rakietowy na Kijów. Relacja Tomasza Kanika TVN24
wideo 2/27
Atak rakietowy na Kijów. Relacja Tomasza Kanika TVN24

Środa jest 238. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali Bursztyńską elektrownię cieplną położoną w obwodzie iwanofrankiwskim na zachodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze. Elektrownia znajduje się w odległości około 200 kilometrów od granicy z Polską. W wyniku ostrzału w obiekcie wybuchł pożar, ogień udało się już ugasić. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:44

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze prawdopodobnie pracują nad sposobami uzasadniania planowanego wycofania się Rosjan z obwodu chersońskiego i poniesionych na tym terytorium znacznych strat.

 • 2:44

  Rząd USA ogłosił w czwartek sankcje przeciwko dwóm zagranicznym firmom, które kupowały od Stanów Zjednoczonych sprzęt elektroniczny podwójnego zastosowania i potajemnie wysyłały go do Rosji - informuje Ukrinform.

 • 2:16

  Tuż przed północą w środę rozpoczęły się w Kijowie wyłączenia prądu spowodowane rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną, poinformowało Ukrenergo - donosi Ukrinform. Przerwa w dostawie prądu potrwa do 4 godzin dziennie dla każdego klienta, informuje Ukrenergo, nie wyklucza jednak, że czterogodzinne przerwy mogą pojawiać się częściej, np. dwa razy podczas dnia, od 8 do 12-tej i od 20-tej do północy.

 • 1:39

  Zniszczenia po rosyjskich atakach rakietowych w regionie charkowskim

 • 0:57

  Prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu wideo wezwał mężczyzn mieszkających na tymczasowo zajętych terenach południa i wschodu Ukrainy do podjęcia próby wyjazdu, aby nie dać się wcielić do rosyjskiej armii, donosi Ukrinform. - Szczególnie chcę dzisiaj zwrócić się do naszych ludzi na czasowo okupowanych terenach południowej i wschodniej Ukrainy-powiedział Wołodymyr Zełenski- okupanci będą próbowali werbować was do swojej armii. Tak samo jak to było w Doniecku i Ługańsku. Unikajcie tego jak tylko możecie. Spróbujcie opuścić okupowane terytorium - powiedział Wołodymyr Zełenski.

 • 0:33

  Ministerstwo Obrony Hiszpanii wysyła na Ukrainę generatory prądu w związku z ostatnimi atakami wojsk rosyjskich na jej infrastrukturę energetyczną , co utrudniło dostawy energii elektrycznej dla obywateli - poinformowała służba prasowa ministerstwa.

 • 21:28

  Przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko powiedział w środę, że tego dnia siły rosyjskie zaatakowały obiekty infrastruktury energetycznej, i wezwał mieszkańców, by w czwartek ograniczyli korzystanie z prądu. W kraju będą wprowadzane ograniczenia dostaw energii.

 • 20:55

  Prezydent USA Joe Biden ocenił że Władimir Putin, który tego dnia wprowadził stan wojenny w okupowanych obwodach Ukrainy, jest w "niewiarygodnie trudnym położeniu". To "desperacka taktyka" rosyjskiego prezydenta - oświadczył z kolei zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.

 • 19:13

  MSZ Ukrainy oceniło w wydanym w środę wieczorem oświadczeniu, że wprowadzenie przez Rosję stanu wojennego na anektowanym ukraińskim terytorium to "nowy etap terroru". Resort uważa, że na Kremlu trwa "agonia reżimu".

 • 19:12

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas rozmowy z tureckim przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem podjęto m.in. temat kontynuacji inicjatywy zbożowej dotyczącej eksportu ukraińskiej żywności przez porty czarnomorskie.

 • 19:12

  Ukraińcy codziennie udowadniają na polu walki oddanie wolności i demokracji - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dziękując za przyznanie narodowi ukraińskiemu nagrody im. Sacharowa.

 • 18:34

  Rosyjscy więźniowie, którzy zostali zwolnieni z aresztów, otrzymali broń i pojechali walczyć na Ukrainę, próbują stamtąd uciekać do swojego rodzinnego kraju; mobilizując więźniów, dowództwo wroga narobiło sobie dodatkowych kłopotów - powiadomił w wieczornym komunikacie ukraiński sztab generalny.

 • 18:02

  Kobiety przebywające w rosyjskiej niewoli były ciągle bite, a do jedzenia dostawały mieszanki paszowe zalane wodą i zgniłą kapustę - powiadomiła w rozmowie z portalem Suspilne siostra ukraińskiej medyk wojskowej Tetiany Sokołowskiej. Sanitariuszka powróciła w poniedziałek do ojczyzny w ramach wymiany jeńców.

 • 17:58

  W związku z mobilizacją na wojnę na Ukrainie władze w Rosji zakazały wyjazdu z kraju ponad milionowi osób - podaje rosyjski dziennikarski projekt Astra, powołując się na dane straży granicznej.

 • 17:52

  Wprowadzenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina stanu wojennego w czterech ukraińskich obwodach okupowanych przez Rosję oznacza, że przyszłe działania wojsk rosyjskich skoncentrują się na przełamaniu pozycji sił ukraińskich na południu i wschodzie kraju - ocenili Piotr Żochowski i Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

 • 17:51

  Gdy rosyjskie wojska zaczęły atakować Ukrainę irańskimi dronami-kamikadze, skuteczność tych działań wynosiła około 90-95 proc., a teraz jest to tylko 30 proc.; poważne zagrożenie nalotami dronów utrzyma się jeszcze przez półtora do dwóch tygodni - oświadczył doradca szefa MSW Ukrainy Rostysław Smirnow.

 • 17:40

  Wprowadzenie przez Putina stanu wojennego na anektowanych ukraińskich terytoriach, to przygotowanie do masowej deportacji Ukraińców - uważa sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 • 16:26

  Rosyjskie siły ostrzelały Bursztyńską elektrownię cieplną położoną w obwodzie iwanofrankiwskim na zachodzie Ukrainy, w odległości około 200 km od granicy z Polską - poinformowały lokalne władze. W następstwie ataku wybuchł pożar, ale ogień udało się już ugasić.

 • 15:52

  W rosyjskich ostrzałach we wtorek zginęło na Ukrainie 10 cywilów, a 29 zostało rannych - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. W obwodzie donieckim znaleziono też ciała ośmiu osób, które zmarły wcześniej.

 • 15:52

  Okupanci w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zdemontowali pomnik ofiar Wielkiego Głodu - poinformował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 15:19

  Wprowadzenie przez prezydenta Rosji stanu wojennego w czterech częściowo okupowanych obwodach Ukrainy służy tylko "zalegalizowaniu" grabieży naszego majątku; z perspektywy Kijowa niczego to nie zmienia - oznajmił na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

 • 15:06

  Prezydent Rosji Władimir Putin wprowadził w środę stan wojenny w okupowanych obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim na Ukrainie, a także wydał dekret przewidujący ograniczenia wjazdu i wyjazdu z sześciu rosyjskich regionów graniczących z Ukrainą, a także z okupowanego Krymu - powiadomiła agencja Reutera.

 • 14:27

  Nie sprzedajemy i nie sprzedamy Ukrainie żadnego uzbrojenia; ograniczamy się tylko do pomocy medycznej i humanitarnej dla tego kraju, co zamierzamy kontynuować - oświadczył w środę minister obrony Izraela Beni Ganc, cytowany przez dziennik "Haarec". Dzień wcześniej władze Ukrainy zwróciły się do Izraela o pomoc wojskową.

 • 14:21

  Ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej strąciły kilka rosyjskich rakiet nad Kijowem - poinformował w środę mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Zaznaczył, że obrona przeciwlotnicza pracuje dalej i zaapelował do ludzi o pozostawanie w schronach.

 • 14:12

  Władimir Putin ogłosił wprowadzenie stanu wojennego na terytorium czterech tymczasowo okupowanych przez Rosję obwodów Ukrainy - donieckiego, ługańskiego, chersońskiego oraz zaporoskiego.

  Putin polecił również rządowi utworzenie rady koordynacyjnej na czele z premierem Michaiłem Miszustinem, która ma współpracować z władzami regionalnymi w Rosji, w celu wzmocnienia wysiłków wojennych w Ukrainie.

 • 14:00

  Przedstawiciele lojalnych wobec Kijowa władz okupowanego przez Rosjan obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, wezwali w środę mieszkańców, by ignorowali oświadczenia administracji okupacyjnej o ewakuacji z tego regionu do Rosji i ostrzegli, że Rosjanie chcą użyć ludzi jako "żywych tarcz".

  Szef lojalnych wobec Kijowa władz, Jarosław Januszewycz podkreślił, że oświadczenia na temat ewakuacji są rozpowszechniane w czasie, gdy armia ukraińska odnosi sukcesy w kontrofensywie w obwodzie chersońskim. Zastrzegł, że armia ukraińska atakuje tylko cele wojskowe - oddziały, punkty dowodzenia, magazyny i logistykę Rosjan. "Tymczasem Rosjanie bezwzględnie ostrzeliwują obiekty cywilne, gdzie nie ma wojskowych" - wskazał Januszewycz.

 • 13:22

  Słychać wybuchy w Kijowie - informuje reporter TVN24 Tomasz Kanik.

  O odgłosach eksplozji w stolicy informuje także agencja Interfax-Ukraina. Nie powiadomiono na razie o ich przyczynie. Z doniesień o wybuchach napływających za pośrednictwem serwisu Telegram wynika, że prawdopodobnie działa obrona przeciwlotnicza.

  Kijów

 • 13:14

  W kilku obwodach Ukrainy - kijowskim, winnickim, połtawskim i czernihowskim - słychać odgłosy eksplozji - podaje agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej w całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Trwa rosyjski atak rakietowy na obwód winnicki - poinformowały władze.

  Wybuchy mogą być efektem działań obrony przeciwlotniczej - dodaje Interfax-Ukraina. Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba poinformował, że w podległym mu regionie prowadzi działania obrona przeciwlotnicza i mieszkańcy muszą pozostać w schronach.

 • 12:56

  Około 50 pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy jest wciąż więzionych przez Rosjan - powiedział agencji AFP prezes koncernu Enerhoatom Petro Kotin. Dodał, że od marca, odkąd Rosjanie okupują obiekt, schwytano ponad 150 pracowników, cześć z nich została zwolniona, los niektórych pozostaje nieznany

 • 12:46

  Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zaprzeczył twierdzeniom przedstawicieli władz Rosji o ukraińskich ostrzałach Chersonia i nazwał "propagandą" wypowiedzi Rosjan o ewakuacji ludności z tego okupowanego miasta i regionu na południu Ukrainy.

  "Rosjanie próbują zastraszyć mieszkańców Chersonia fałszywymi komunikatami o ostrzałach miasta przez naszą armię. Urządzają propagandową 'pokazuchę' z ewakuacją. To dość prymitywna taktyka" - napisał Jermak w komentarzu w serwisie Telegram.

 • 12:30

  Białoruś. Ukryta mobilizacja? Obywatele wzywani w celu sprawdzenia zdolności do służby wojskowej

 • 12:01

  Od 13 września do 19 października obrona powietrzna ukraińskiego lotnictwa i inne formacje sił ukraińskich zestrzeliły 223 wystrzelone przez Rosję drony-kamikadze Shahed-136 produkcji irańskiej - przekazało w środę dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych.

  Bezzałogowe maszyny produkcji irańskiej, oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2 były niszczone przez systemy rakietowe odpalane z ziemi i z samolotów bojowych, przenośne systemy przeciwlotnicze, działka przeciwlotnicze, wielokalibrowe karabiny maszynowe i inne uzbrojenie - wyliczono w informacji opublikowanej w mediach społecznościowych.

  Fragmenty drona kamikadze, którym Rosjanie zaatakowali Kijów

 • 11:46

  Rosyjskie władze okupacyjne nawołują do ewakuacji z obwodu chersońskiego, ale można sądzić, że to sami Rosjanie przygotowują się do ostrzeliwania głównego miasta obwodu, Chersonia - ocenił w środę Witalij Kim, szef sąsiedniego obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy.

  Rosjanie "rozsyłają SMS-y, by się ewakuować, bo armia ukraińska będzie ostrzeliwać Chersoń". "Znając rosyjską taktykę i to, że kopią umocnienia dla ciężkiej artylerii w rejonie Czapłynki, właśnie po to, by ostrzeliwać Chersoń, to mam wrażenie, że Rosjanie przygotowują się do ataków na Chersoń" - oświadczył Kim, cytowany przez agencję UNIAN.

  O SMS-ach rozsyłanych mieszkańcom okupowanego obwodu chersońskiego z wezwaniami do ewakuacji informowały wcześniej prokremlowskie media rosyjskie. Szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił na początku tygodnia "zorganizowane przemieszczenie ludności cywilnej" części regionu. Saldo powiedział też, że strona ukraińska "gromadzi siły do pełnowymiarowej ofensywy" na Chersoń.

 • 11:24

  Dowódcy w rosyjskich oddziałach biorą łapówki za wysłanie na tyły żołnierzy, którzy nie chcą walczyć na pierwszej linii frontu i w ten sposób "robią biznes na 'operacji specjalnej'" - oświadczyło Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Jeśli żołnierz nie chce być na pierwszej linii frontu, to powinien zapłacić i będzie odwieziony na tyły. Taki wojenny biznes jest najbardziej rozpowszechniony na najbardziej zapalnych odcinkach frontu, gdzie oddziały armii rosyskiej ponoszą straty" - oświadczyło Centrum.

  Rosyjscy żołnierze

 • 10:42

  Armia ukraińska może osiągnąć zimą znaczne postępy w wyzwalaniu terytoriów kraju spod okupacji rosyjskiej - ocenił były dyrektor CIA i emerytowany amerykański generał David Petraeus podczas obrad Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

 • 9:46

  Grupa ukraińskich programistów stworzyła aplikację ePPO, która ma pomóc w obronie powietrznej kraju. W stworzonym w konsultacjach z ukraińskim wojskiem programie można zgłosić wrogie obiekty latające, by przyspieszyć ich namierzenie i zestrzelenie.

 • 8:18

  USA, Wielka Brytania i Francja planują poruszyć temat doniesień o używaniu przez Rosję irańskich dronów w walkach na Ukrainie na odbywającym się w środę zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazała agencja Reutera, opierając się na anonimowych źródłach dyplomatycznych.

 • 8:05

  "18 października Rosjanie zabili czterech cywilów, mieszkańców obwodu donieckiego" - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Jak dodał, zginęli mieszkańcy miejscowości: Kurachowe, Bachmut, Kurdiumiwka i Siwersk.

  Podkreślił, że władze ukraińskie nie mają danych o ofiarach z okupowanych miast obwodu donieckiego: Mariupola i Wołnowachy.

 • 7:53

  Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało codzienną aktualizację wywiadowczą dotyczącą wojny w Ukrainie.

  "Osiem miesięcy po inwazji główne elementy rosyjskiego dowództwa wojskowego są coraz bardziej dysfunkcyjne. Na poziomie taktycznym niemal na pewno pogłębia się brak zdolnych rosyjskich młodszych oficerów, którzy mogliby zorganizować i poprowadzić nowo zmobilizowanych rezerwistów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Dodano, że słabe przywództwo na niższych szczeblach prawdopodobnie pogarsza niskie morale i słabą spójność jednostek w wielu częściach rosyjskich sił zbrojnych. Wskazano, że według zeznań naocznych świadków, zastrzelenie 11 rosyjskich żołnierzy w pobliżu Biełgorodu przez kolegę z poboru, co miało miejsce 15 października, nastąpiło po obraźliwych komentarzach oficera pod adresem rekrutów z mniejszości etnicznych.

  "Czterech z pięciu generałów, którzy bezpośrednio dowodzili operacyjnie elementami inwazji w lutym 2022 roku, zostało zdymisjonowanych. Ich zastępcy jak dotąd niewiele zrobili, by poprawić wyniki Rosji na polu walki. Brak ciągłości dowodzenia będzie prawdopodobnie bardziej destrukcyjny niż w wojsku zachodnim, ponieważ w rosyjskiej doktrynie opracowywanie planów leży w dużej mierze w gestii samego dowódcy, a nie jako zbiorowy wysiłek szerszego sztabu" - napisano.

 • 7:43

  Jedna z dzielnic Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy oraz cztery okoliczne gminy zostały pozbawione prądu i wody w wyniku nocnych ostrzałów wojsk rosyjskich - przekazał gubernator obwodu Walentyn Rezniczenko. Agencja Interfaks-Ukraina informuje także o nocnym ostrzale Enerhoadru w obwodzie zaporoskim, który pozbawił część miasta dostępu do wody i prądu.

 • 7:03

  Formowania na białoruskim terytorium zgrupowania wojsk Białorusi i Rosji stanowi dodatkowe wyzwanie dla ukraińskiej obrony i może pozwolić na eskalowanie napięcia z NATO - oceniła analityczka PISM Anna Maria Dyner. Jej zdaniem, konieczne jest zwiększanie obecności sił NATO na wschodniej flance.

 • 7:00

  Ze zburzonej kamienicy w Kijowie we wtorek wydobyto zwłoki 59-letniej kobiety. Dom, poważnie uszkodzony w poniedziałkowym ataku dronów kamikadze, nie nadaje się do odbudowy, a uratowani mieszkańcy usiłują wywieźć z niego rzeczy. W pobliskich budynkach brak prądu i wody.

 • 6:40

  Ogłoszenie mobilizacji przez Władimira Putina, to krok desperacki. Uruchamia on mechanizmy, których nawet bardzo autorytarny system nie jest w stanie w pełni kontrolować - mówi w rozmowie z PAP Robert Pszczel, były szef biura informacji NATO w Moskwie, a obecnie ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

  "Władimir Putin został prawdopodobnie zmuszony do podjęcia decyzji o mobilizacji przez wojskowych, którzy nakreślili mu obraz sytuacji, który do niego dotarł. Ukraina odnosi bardzo duże sukcesy, a jedną z głównych bolączek oddziałów rosyjskich jest po prostu brak ludzi. Przyparty do muru Putin zdecydował się na krok, którego chciał za wszelką cenę uniknąć. Jest to desperacja. Działanie to uruchamia mechanizmy, których nawet ten bardzo autorytarny system nie jest w stanie w pełni kontrolować" - podkreśla Pszczel.

 • 6:33

  Ukraińska armia wyzwala kolejne miejscowości

 • 6:13

  Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 4:51

  Rosyjskie źródła podały, że ukraińskie siły kontynuują kontrofensywę na całej linii frontu w obwodzie chersońskim – poinformował Instytut Studiów nad Wojną. "Siły ukraińskie dalej atakują rosyjskie naziemne linie komunikacyjne i składy amunicji w centrum obwodu chersońskiego" – dodano. Amerykański instytut podkreślił również, że "rosyjskie władze mają problemy z ograniczonymi możliwościami transportowymi w związku z uszkodzeniu mostu krymskiego".

 • 4:50

  Premier kanadyjskiej prowincji Alberta Danielle Smith, którą od kilku dni opozycja wzywała do przeprosin za komentarze, iż Ukraina powinna być neutralna, wycofała się z tych wypowiedzi i przeprosiła za nie. "Moja wiedza i opinia w tej sprawie diametralnie się zmieniły od tego czasu i przepraszam za wcześniejsze komentarze" - oświadczyła. Zapewniła o swoim poparciu dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców przybywających do Alberty.

 • 4:50

  Instytut Studiów nad Wojną: Niepowodzenia militarne prawdopodobnie zwiększą rozłamy w reżimie Putina, ale zachodni przywódcy nie powinni lekceważyć zdolności Putina do podporządkowania sobie narodu rosyjskiego, ani zdolności Rosji do pogodzenia się z nową gorszą rzeczywistością.

 • 4:49

  Prezydent Andrzej Duda, który złożył wizytę we Włoszech, powiedział telewizji RAI we wtorek wieczorem, że "dla bezpieczeństwa Europy, dla bezpieczeństwa świata rosyjski imperializm musi być zatrzymany". Zapewnił, że trzyma kciuki za przyszłą premier Włoch Giorgię Meloni.

 • 4:49

  Protest przed ambasadą Iranu w Lizbonie

 • 4:49

  W związku z wojną w Ukrainie dbanie o bezpieczeństwo żywnościowe jest obecnie celem numer jeden - powiedział we wtorek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas 26. Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON w Poznaniu.

 • 4:49

  Rosja. Co mogłoby zagrozić rządom Władimira Putina? Analiza Reutersa w oparciu o źródła

 • 4:48

  Okupacyjne władze wywożą z obwodu chersońskiego tych, którzy z nimi współpracują - poinformował Wołodymyr Litwinow, przedstawiciel lojalnych wobec Kijowa władz tego regionu na południu Ukrainy, komentując ogłoszoną "ewakuację części cywilów".

Autorka/Autor:asty

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: