TVN24 | Świat

Książę Karol i premier Boris Johnson z przesłaniami na Wielkanoc. Wspomnieli o dramacie Ukraińców

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Spacer Johnsona i Zełenskiego ulicami Kijowa
Spacer Johnsona i Zełenskiego ulicami KijowaTwitter/@DefenceU
wideo 2/3
Twitter/@DefenceUSpacer Johnsona i Zełenskiego ulicami Kijowa

W swoim przesłaniu wielkanocnym w tym roku premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson mówił między innymi o Ukrainie. "Dla Ukraińców Chrystusowe przesłanie nadziei, triumf życia nad śmiercią, dobra nad złem, będzie zapewne rozbrzmiewać w tym roku mocniej niż dla kogokolwiek innego" - powiedział. Książę Karol nie wymienił Ukrainy z nazwy, ale nawiązał do wojny, mówiąc między innymi o otwieraniu domów dla uchodźców.

Książę Karol nie wymienił wprawdzie z nazwy Ukrainy, ale nie pozostawił wątpliwości, że nawiązał do dramatu w tym właśnie kraju. W przesłaniu wielkanocnym napisał o trudnej sytuacji osób pozostających w rozdartym wojną kraju i tych, które nadal szukają schronienia, idąc w ślady milionów uchodźców, którym udało się uciec przed inwazją.

Karol: głęboko poruszający był widok tak wielu ludzi gotowych otworzyć swoje domy

"Jednak pośród całego smutku i okrucieństwa, głęboko poruszający był widok tak wielu ludzi gotowych otworzyć swoje domy dla potrzebujących i ofiarować swój czas i środki, aby pomóc tym, którzy stoją w obliczu tak niszczącego duszę smutku i trudności" - stwierdził książę Karol.

CZYTAJ WIĘCEJ: Królowa Elżbieta subtelnym znakiem wyraziła poparcie dla Ukrainy

W Wielkiej Brytanii ponad 200 tys. osób zgłosiło chęć przyjęcia do domów, na co najmniej sześć miesięcy, uchodźców z Ukrainy. Choć członkowie rodziny królewskiej z zasady nie wypowiadają się na tematy polityczne, książę Karol po rosyjskiej napaści dwa razy potępił ją wprost, a w marcu wraz żoną, księżną Camillą, odwiedził ukraińską katedrę w Londynie.

Johnson z życzeniami po ukraińsku

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w zamieszczonym na Twitterze nagraniu mówił o znaczeniu Wielkanocy i stwierdził, że "dla Ukraińców Chrystusowe przesłanie nadziei, triumf życia nad śmiercią, dobra nad złem, będzie zapewne rozbrzmiewać w tym roku mocniej niż dla kogokolwiek innego".

- Wielkanoc mówi nam, że jest światło za ciemnością, że za cierpieniem znajduje się odkupienie - mówił Johnson, po czym w języku ukraińskim dodał: "Bądźcie silni i miejcie odwagę w sercu, wszyscy, którzy ufają Panu".

Zamieścił również zdjęcie ze swojej wizyty w ukraińskiej katedrze w Londynie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/BorisJohnson

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości