TVN24 | Świat

Jake Sullivan: Korea Północna może przeprowadzić próbę rakietową w czasie wizyty Bidena w Seulu i Tokio

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę o "realnej groźbie" przeprowadzenia przez Koreę Północną próby wystrzelenia pocisku balistycznego lub broni nuklearnej w czasie wizyty prezydenta Joe Bidena w Korei Południowej i Japonii.

Według amerykańskiego wywiadu Korea Północna może przeprowadzić próbę pocisku balistycznego (ICBM) lub broni nuklearnej w czasie wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Korei Południowej i Japonii - powiedział w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Sullivan, który uznał groźbę testu północnokoreańskiej broni za "realną", dodał, że może ona zostać przeprowadzona również tuż przed podróżą Bidena lub po niej. Prezydent USA poleci do Azji w piątek.

- Stany Zjednoczone są przygotowane na to, by zmodyfikować swą doktrynę militarną w odpowiedzi na jakiekolwiek prowokacje Korei Północnej - oświadczył Sullivan. Poinformował, że prezydent podczas pobytu w Korei Południowej nie uda się do strefy zdemilitaryzowanej.

Wywiad: możliwa próba ICBM w czasie wizyty Bidena w Azji

Sullivan omawiał wcześniej w środę doniesienia amerykańskiego wywiadu dotyczące planów Pjongjangu z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechi.

Amerykańskie media już wcześniej podały, cytując anonimowe źródła rządowe, że Korea Północna przygotowuje próbę ICBM i może wystrzelić go w czasie wizyty prezydenta Bidena w Seulu i Tokio. Według CNN amerykański wywiad ocenił, że próba rakietowa mogłaby się odbyć w ciągu najbliższych 48 lub 96 godzin.

Wizyta prezydenta USA w Korei Południowej i Japonii potrwa pięć dni. Kwestia Korei Północnej będzie prawdopodobnie jednym z głównych tematów jego rozmów z nowym prezydentem Korei Południowej Jun Suk Jeolem oraz szefem japońskiego rządu Fumio Kishidą - podała japońska telewizja NHK.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości