Biały Dom: propozycja Rosji w sprawie układu o ograniczeniu zbrojeń "nie do przyjęcia"

TVN24 | Świat

Autor:
asty, kab
Źródło:
PAP
Reuters ArchiveStany Zjednoczone i Rosja pracują nad przedłużeniem traktatu New Start

Prezydent Rosji Władimir Putin zaoferował Stanom Zjednoczonym przedłużenie o rok bez żadnych warunków obowiązywania układu Nowy START. Robert O'Brien, doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego stwierdził w oświadczeniu, że propozycja Moskwy jest "nie do przyjęcia".

W oświadczeniu doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien stwierdził, że propozycja prezydenta Rosji Władimira Putina jest nie do przyjęcia. Wskazał przy tym, że warunkiem USA jest wstrzymanie modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

Jak mówił wysłannik prezydenta USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea, strona amerykańska jest gotowa do przedłużenia traktatu "na pewien okres" pod warunkiem, że Moskwa zgodzi się na ograniczenie lub zamrożenie swojego arsenału nuklearnego, a Waszyngton jest gotowy zrobić to samo.

Władimir Putin zaproponował w piątek, by układ przedłużyć bez żadnych warunków o rok. Jak ocenił, krok taki umożliwi przeprowadzenie merytorycznych rozmów na jego temat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Stany Zjednoczone wzywają Rosję do ograniczenia lub zamrożenia swojego arsenału nuklearnegoKEN CEDENO/PAP/EPA

Wygasający układ o redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń

Nowy START (New Strategic Arms Reduction Treaty) wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia. We wtorek władze USA poinformowały, że w sprawie przyszłych losów układu "co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu" pomiędzy rządami dwóch państw.

Układ o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Autor:asty, kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru