Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський
wideo 2/6
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський

789 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. - Wróg będzie maksymalnie nasilać ataki na nasze terytorium, próbować zniszczyć na tyle, na ile to możliwe infrastrukturę energetyczną i nie tylko – oznajmił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz. Kijów czeka na dostarczenie pomocy USA po przegłosowaniu pakietu przez Izbę Reprezentantów. Republikanie, którzy byli temu przeciwni, grożą odwołaniem spikera Mike'a Johnsona. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Siły rosyjskie będą starały się zniszczyć jak najwięcej naszych obiektów energetycznych, należących do infrastruktury krytycznej do czasu dostarczenia Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16 – oświadczył w niedzielę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz.

Pytany na antenie ukraińskiej telewizji, czego spodziewać się po siłach rosyjskich do czasu dostarczenia Ukrainie nowej pomocy amerykańskiej, odparł, że wróg już od kilku miesięcy przeprowadza zmasowane ataki na Ukrainę. - Oczywiście wróg będzie maksymalnie nasilać ataki na nasze terytorium, próbować zniszczyć na tyle, na ile to możliwe infrastrukturę energetyczną i nie tylko – oznajmił Jewłasz.

Jak podkreślił rzecznik ukraińskich sił powietrznych, Rosja ma wystarczająco dużo rakiet i ich używa. - Do czasu dostarczenia (...) różnych typów systemów obrony przeciwlotniczej i F-16 musimy się trzymać i odpierać te ataki – powiedział.

> Marjorie Taylor Greene, Republikanka z Izby Reprezentantów, stwierdziła w niedzielę, że spiker Mike Johnson "zdradził" wyborców GOP (Partii Republikańskiej - red.) doprowadzając do zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy. Zagroziła wnioskiem o głosowanie w sprawie jego odwołania, jeśli sam nie poda się do dymisji.

"Przewodnictwo Mike'a Johnsona dobiegło końca. Musi podjąć słuszną decyzję i zrezygnować, pozwalając nam ruszyć naprzoód. Jeśli tego nie uczyni, zostanie usunięty" - oświadczyła Greene w programie stacji Fox News.

Mike Johnson po głosowaniach w sprawie pomocy dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-PacyfikuPAP/EPA/JIM LO SCALZO

> Amerykańskie dostawy rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, po zatwierdzeniu pakietu pomocowego dla Kijowa przez prezydenta Joe Bidena – oznajmił szef komisji ds. wywiadu w Senacie USA Mark Warner.

- Myślę, że jeśli (pakiet pomocy) dotrze do prezydenta w poniedziałek lub wtorek, te dostawy zostaną realnie uruchomione, z rakietami dalekiego zasięgu ATACMS – oznajmił Warner na antenie telewizji CBSNews, wyrażając nadzieję, że pociski znajdą się w drodze na Ukrainę jeszcze przed końcem przyszłego tygodnia.

Jak zaznaczył Warner, żołnierze ukraińscy mają wspaniałe morale, ale ich wysiłki w ostatnich tygodniach podkopywał fakt, że musieli racjonować pociski z powodu braku amunicji. - Jeśli nie dostaną tego sprzętu, nie będą mogli kontynuować walki z Rosjanami – ostrzegł.

> W okolicach Druskiennik, Olity i Oran na Litwie rozpoczęły się w niedzielę tygodniowe polsko-litewskie ćwiczenia wojskowe Brave Griffin 24/II. Celem manewrów, z udziałem sojuszników z USA i Portugalii, jest przetestowanie w przesmyku suwalskim scenariusza obronnego opartego na polsko-litewskim planie Orsza. Ćwiczenia Brave Griffin 24/II rozpoczynają cykl szkoleniowy NATO Steadfast Defender 2024. Manewry są reakcją Sojuszu Północnoatlantyckiego na napaść Rosji na Ukrainę w 2022 roku i rosyjskie groźby pod adresem państw NATO. Mają zweryfikować zdolność Sojuszu do szybkiej mobilizacji i transportu wojsk amerykańskich w celu wzmocnienia obronności Europy.

Według danych litewskiej armii w ćwiczeniach przy granicy z Polską bierze udział 1,5 tys. żołnierzy i prawie 200 jednostek sprzętu wojskowego. Manewry zamierzają obejrzeć prezydenci obu krajów, Gitanas Nauseda i Andrzej Duda.

> Ukraińska marynarka wojenna przeprowadziła w niedzielę skuteczny atak na okręt Floty Czarnomorskiej Rosji w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie – potwierdził rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk w komunikacie na Facebooku. "Skala zniszczeń jest ustalana" – napisał Płetenczuk.

Proukraiński kanał Krymski Wiatr na Telegramie przekazał wcześniej, że chodzi o jednostkę ratowniczą okrętów podwodnych Kommuna – najstarszy okręt pomocniczy marynarki wojennej Rosji, pochodzący z 1915 roku. Jednostka ta najprawdopodobniej jest najstarszym na świecie okrętem pozostającym w dyspozycji sił morskich i wykonujący zadania bojowe. Pod względem konstrukcji jest to katamaran.

Okręt ratowniczy Kommuna. Zdjęcie ilustracyjne Sergei Malgavko/TASS/FORUM

Autorka/Autor:bp, tas//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: