TVN24 | Świat

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA: rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/2
Ministerstwo Obrony RosjiRosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę

Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines na zamkniętej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu, stwierdziła, że "ani Rosja, ani Ukraina nie będą w stanie dokonać przełomu w wojnie", a Ukraina może odzyskać małą część terytorium na południu.

- Nadal oceniamy, że celem Rosji jest zajęcie większości Ukrainy, jednak rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy - oświadczyła dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines na zamkniętej konferencji, zorganizowanej przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Ministerstwa Handlu.

Jak podaje Reuters, urzędniczka nadzorująca wszystkie służby wywiadowcze USA stwierdziła, że według służb cel Rosji jest taki sam jak na początku wznowionej inwazji, czyli przejęcie kontroli nad większością Ukrainy.

Rosyjscy żołnierze będą w stanie poczynić jedynie niewielkie postępy

Haines oceniła jako najbardziej prawdopodobny scenariusz kontynuowanie osiągania przez wojska rosyjskie niewielkich postępów, lecz bez osiągnięcia przełomu.

Dodała, że Ukraina może liczyć na ustabilizowanie frontu w Donbasie i odzyskanie niewielkiej części terytorium na południu. - Krótko mówiąc, sytuacja wygląda dość ponuro - stwierdziła.

Haines uważa też, że uzupełnienie strat w rosyjskich siłach zbrojnych może zająć lata, zaś w tym czasie - jej zdaniem - Rosja w większym stopniu będzie polegać na innych instrumentach w swojej polityce, w tym cyberatakach, używaniu źródeł energii do celów politycznych, a nawet broni jądrowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości