To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl
"Świadome są te osoby, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór"
"Świadome są te osoby, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór"TVN24
wideo 2/5
"Świadome są te osoby, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór"TVN24

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

Jak podaje Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WCRF) na swojej stronie, "pierwsze na świecie" badanie dotyczące skuteczności łączenia aktywności fizycznej z kontrolą obwodu talii pokazało, iż osoby, które nie spełniają wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczących obwodu talii, są o 11 proc. bardziej narażone na nowotwór, nawet jeśli regularnie podejmują aktywność fizyczną.

Z kolei w przypadku osób, które nie spełniają wytycznych WHO dotyczących aktywności fizycznej, ryzyko nowotworu jest o 4 proc. większe, nawet jeśli mają wąską talię - wyjaśnia WCRF w komunikacie opublikowanym w środę. U osób, które nie podejmują aktywności fizycznej i nie mieszczą się w wytycznych WHO dotyczących obwodu talii, ryzyko to jest większe o 15 proc. - wynika z badania, które ukazało się na łamach recenzowanego czasopisma "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim łącznie ponad 300 tys. osób.

ZOBACZ TEŻ: Picie kawy jest zdrowe tylko o jednej porze dnia. Nowe badania

Obwód talii - od ilu centymetrów otyłość brzuszna

O jakich wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia mowa? Zgodnie z ustaleniami ekspertów, jeśli obwód talii u kobiety zawarty jest pomiędzy 80 a 88 cm, a u mężczyzny pomiędzy 94 a 102 cm, to istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju otyłości brzusznej i jej powikłań. W Polsce Narodowy Instytut Kardiologii z kolei podaje na swojej stronie, że "jeśli obwód talii jest większy lub równy 88 cm u kobiet i większy lub równy 102 cm u mężczyzn, wówczas rozpoznajemy otyłość brzuszną, co oznacza, że nadmiar tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej stwarza zagrożenie dla zdrowia".

Aktywność fizyczna - zalecenia WHO

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, WHO zaleca osobom dorosłym w wieku 18-64 lat ponad 20 minut ćwiczeń każdego dnia, tak by tygodniowo było to co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń lub co najmniej 75 minut ćwiczeń intensywnych. Chodzi o aktywność fizyczną wykonywaną w czasie wolnym, taką jak spacery, taniec, praca w ogrodzie, piesze wycieczki, pływanie, jazda na rowerze, prace domowe, zabawy, gry, sport czy zaplanowane ćwiczenia.

"Przestrzeganie obu wytycznych WHO dotyczących obwodu talii i aktywności fizycznej jest niezbędne w profilaktyce raka; spełnienie tylko jednej z tych wytycznych jest niewystarczające" - ocenia zespół naukowców, który opracował nową analizę.

Nadwaga i otyłość / wskaźnik masy ciała BMIPAP

ZOBACZ TEŻ: Diabetolożka: cukrzyca typu I może pojawić się w każdym momencie życia i nie mamy na to wpływu

Badacze "podekscytowani" ustaleniami

- Wyniki badania podkreślają znaczenie holistycznego podejścia do stylu życia zamiast skupiania się na jednym czynniku w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka - zauważa dr Helen Croker ze Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, cytowana na jego stronie. - Utrzymanie prawidłowej wagi, a w szczególności obwodu talii w granicach zalecanego poziomu i aktywność fizyczna, wraz ze zdrową dietą, są kluczowe w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka - dodaje naukowczyni. Croker zauważa, że warto zacząć od "niewielkich" zmian, takich jak wprowadzenie regularnego ruchu do codziennej rutyny.

Główny autor nowej analizy, prof. Michael Leitzmann z Uniwersytetu w Regensburgu w Niemczech podkreśla natomiast, że badacze są "podekscytowani" nowymi odkryciami. - To badanie wzmacnia znaczenie praktycznych, osiągalnych zmian w stylu życia, które mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie - mówi.

ZOBACZ TEŻ: Potrzebna nowa definicja otyłości. Obecna może powodować błędne diagnozy

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Chinnapong/Shutterstock