Amnestia dla dżihadystów wracających z Syrii i Iraku


Ponad 110 obywateli Tadżykistanu, którzy przyłączyli się do grup dżihadystycznych walczących w Iraku i Syrii, zostało objętych amnestią po powrocie do kraju - poinformowało w czwartek MSW tego kraju.

- Jeśli chodzi o los 111 tadżyckich obywateli, którzy dobrowolnie wrócili z Syrii i Iraku, zgodnie z prawem są oni wszyscy wolni - zadeklarował minister Ramazon Rahimzoda na konferencji prasowej.

Dodał, że dawni dżihadyści zostali objęci amnestią zgodnie z obietnicą rządu z 2015 roku.

Minister poinformował, że co najmniej 250 innych obywateli Tadżykistanu zginęło, walcząc w szeregach ugrupowań dżihadystycznych, takich jak Państwo Islamskie (IS).

Władze Tadżykistanu już wcześniej podawały, że ponad tysiąc obywateli tego muzułmańskiego kraju, w tym kobiety i dzieci, przyłączyło się do dżihadystów w Iraku i w Syrii. Wśród nich był pułkownik Gulmurod Chalimow, były szef sił specjalnych tadżyckiej policji, który wstąpił w 2015 roku w szeregi tak zwanego Państwa Islamskiego. Zwany był nawet ministrem wojny IS i uważano go za drugiego pod względem ważności lidera tego ugrupowania. Za jego głowę Amerykanie oferowali 3 miliony dolarów. Jego śmierć kilkakrotnie ogłaszano, lecz tadżyckie władze nigdy jej nie potwierdziły.

Walka z ekstremizmem

Tadżykistan, który dzieli liczącą ponad 1 300 kilometrów granicę z Afganistanem, za swój priorytet uznał walkę z integryzmem religijnym w kraju zamieszkanym w większości przez muzułmanów. W latach 1992-97 toczyła się tam krwawa wojna domowa między postkomunistyczną władzą a islamskimi rebeliantami. Kosztowała ona życie ponad 100 tysięcy osób.

Od 2015 roku władze dokonują radykalnych posunięć, aby przeciwstawić się rosnącym wpływom ekstremizmu religijnego. Nakazały przymusowe golenie bród, wprowadziły restrykcje wobec organizatorów dorocznych pielgrzymek do Mekki.

Trwa także kampania przeciwko noszeniu przez kobiety hidżabu.

We wrześniu 2015 roku władze w Duszanbe zdelegalizowały Partię Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu, uznając ją za organizację terrorystyczną i oskarżając o chęć ustanowienia w kraju państwa islamskiego.

Autor: pk/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | VOA

Tagi:
Raporty: