Wojna z Państwem Islamskim

8 stycznia 2014

Był wykorzystywany jako "żywa tarcza". Skazany na 15 lat więzienia

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła we wtorek "poważne zaniepokojenie" procesami setek domniemanych członków tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku. Jak wskazała w raporcie, sądy skazują za przynależność do islamistycznej organizacji i nie rozróżniają, czy ktoś brał udział w zbrodniach, czy służył jako "żywa tarcza".

Polskie kontyngenty wojskowe dłużej na misjach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych między innymi w Iraku, Kosowie, na Sycylii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej polskich żołnierzy i pracowników wojska działa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie, który liczy do 350 polskich wojskowych.

Stanęła twarzą w twarz z dżihadystą, który  ją bił i gwałcił. "Masz jakieś uczucia?"

Miała 14 lat, kiedy w 2014 roku wpadła w ręce dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Czekał ją, jak wiele innych młodych jazydek, los niewolnicy seksualnej. Była bita i gwałcona. - Dawali nas sobie nawzajem jako prezenty albo tanio nas sprzedawali - opowiadała. Po kilku latach spotkała się ze swoim oprawcą w irackiej stacji telewizyjnej i bagdadzkim sądzie. - Masz jakieś uczucia? Masz honor? - rzuciła mu w twarz.

Reuters: Amerykanie wycofują się z Syrii do Iraku

Agencja Reutera, powołując się na świadków i źródła w służbach bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu, przekazała, że amerykańscy żołnierze opuszczają Syrię i przemieszczają do Iraku. Wcześniej o takich planach informował szef Pentagonu Mark Esper.

Pentagon: żołnierze z Syrii zostaną ulokowani w Iraku

Liczący tysiąc żołnierzy kontyngent wycofywany z północno-wschodniej Syrii przeniesie się do zachodniego Iraku - zapowiedział szef Pentagonu Mark Esper. W Iraku amerykańscy żołnierze będą kontynuować operacje przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

Nowa Zelandia wycofuje się z Iraku

Władze Nowej Zelandii wycofają wszystkich swoich żołnierzy z Iraku do czerwca 2020 roku. Nowa Zelandia ma w Iraku niewielki kontyngent, składający się z tzw. personelu niebojowego, prowadzącego misję szkoleniową.

Francuzi skazani na śmierć w Iraku

Sąd w Bagdadzie skazał na karę śmierci kolejnych dwóch obywateli Francji uznanych za winnych członkostwa w tak zwanym Państwie Islamskim (IS) - informuje w poniedziałek Associated Press powołując się na anonimowego przedstawiciela irackiego wymiaru sprawiedliwości.