Wojna z Państwem Islamskim

8 stycznia 2014

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych między innymi w Iraku, Kosowie, na Sycylii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej polskich żołnierzy i pracowników wojska działa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie, który liczy do 350 polskich wojskowych.

Miała 14 lat, kiedy w 2014 roku wpadła w ręce dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. Czekał ją, jak wiele innych młodych jazydek, los niewolnicy seksualnej. Była bita i gwałcona. - Dawali nas sobie nawzajem jako prezenty albo tanio nas sprzedawali - opowiadała. Po kilku latach spotkała się ze swoim oprawcą w irackiej stacji telewizyjnej i bagdadzkim sądzie. - Masz jakieś uczucia? Masz honor? - rzuciła mu w twarz.

Agencja Reutera, powołując się na świadków i źródła w służbach bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu, przekazała, że amerykańscy żołnierze opuszczają Syrię i przemieszczają do Iraku. Wcześniej o takich planach informował szef Pentagonu Mark Esper.

Liczący tysiąc żołnierzy kontyngent wycofywany z północno-wschodniej Syrii przeniesie się do zachodniego Iraku - zapowiedział szef Pentagonu Mark Esper. W Iraku amerykańscy żołnierze będą kontynuować operacje przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

Władze Nowej Zelandii wycofają wszystkich swoich żołnierzy z Iraku do czerwca 2020 roku. Nowa Zelandia ma w Iraku niewielki kontyngent, składający się z tzw. personelu niebojowego, prowadzącego misję szkoleniową.

Sąd w Bagdadzie skazał na karę śmierci kolejnych dwóch obywateli Francji uznanych za winnych członkostwa w tak zwanym Państwie Islamskim (IS) - informuje w poniedziałek Associated Press powołując się na anonimowego przedstawiciela irackiego wymiaru sprawiedliwości.

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) przekazały w czwartek władzom Iraku ponad 150 irackich i zagranicznych bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowały irackie źródła wojskowe. SDF od tygodnia oblega ostatni bastion dżihadystów w Syrii, miasto Al-Baghuz Faukani.

Pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan przybył we wtorek z niezapowiedzianą wizytą do Iraku. Jak przekazał Departament Stanu, wizyta ma podkreślić wagę suwerenności Iraku i dotyczyć przyszłości amerykańskich sił stacjonujących w tym kraju.

Będące partnerem operacji Inherent Resolve - koalicyjnej interwencji wojskowej przeciw tzw. Państwu Islamskiemu - Irackie Siły Bezpieczeństwa (ISF) zabiły 21 listopada w irackiej prowincji Salah ad-Din wyższej rangi dowódcę dżihadystów znanego jako Katkut - podało w poniedziałek dowództwo operacji.

Iracka armia nasiliła działania przeciwko ukrytym komórkom tak zwanego Państwa Islamskiego, oskarżanym o przeprowadzenie w ostatnich dniach ataków na północy kraju. "Organizacja przegrupowuje się, wypełniając pustkę pozostawioną przez swoich skłóconych przeciwników" - ostrzega kurdyjski wojskowy cytowany przez niemieckie "Deutsche Welle".