TVN24 | Świat

Szwedzki parlament wydał zgodę na przyjęcie pomocy wojskowej. Z Unii Europejskiej i z NATO

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Szwedzki parlament wydał w środę zgodę na ewentualne przyjęcie pomocy wojskowej z państw Unii Europejskiej i NATO. Decyzja ma związek z groźbami, jakie Rosja artykułowała pod adresem Szwecji, jeśli kraj zdecyduje się przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przyjęta przez aklamację w ekspresowym tempie ustawa daje szwedzkiemu rządowi możliwość zwrócenia się o wsparcie sił zbrojnych państw Unii Europejskiej oraz NATO w przypadku stanu wojny lub zagrożenia. Jak podkreślono, celem obecności wojsk sojuszników w Szwecji może być "zapobieganie naruszeniom terytorium w okresie pokoju lub w czasie wojny między dwoma innymi krajami".

Zapewnienia pomocy wojskowej w okresie rozpatrywania szwedzkiego wniosku o wejście do NATO zadeklarowały między innymi Wielka Brytania, Norwegia, Dania oraz Islandia, a także USA.

Parlament SzwecjiShutterstock

W tej sprawie w środę do Waszyngtonu udał się szwedzki minister obrony Peter Hultqvist, a w czwartek z prezydentem USA Joe Bidenem rozmawiać będą premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinistoe.

W środę Szwecja oraz Finlandia złożyły w Brukseli oficjalne wnioski o dołączenie do NATO.

Siedziba NATOAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Putin: ekspansja NATO jest problemem dla Rosji

Rosja przestrzegała wcześniej Szwecję oraz Finlandię przed wstąpieniem do NATO, strasząc konsekwencjami. W poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja "nie ma problemu" z Finlandią i Szwecją, ale rozbudowa infrastruktury wojskowej na ich terytorium będzie wymagała reakcji Moskwy.

Putin stwierdził, że problemem dla Rosji jest natomiast ekspansja NATO i że musi ona uważnie przyjrzeć się temu, co według niego jest planem NATO zmierzającym do zwiększenia globalnego wpływu organizacji.

Finlandia i Szwecja o krok od NATO. Co to oznacza dla Rosji?

Zaślepka materiału TVN24GO
Dlaczego Finlandia i Szwecja do tej pory nie chciały wstąpić do NATO? "Podcast o zagranicy"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości