Raport: Rosja traci rynki broni w Afryce. Wypychają ją Chiny

Źródło:
PAP
Chińskie i rosyjskie okręty przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi. Nagranie archiwalne
Chińskie i rosyjskie okręty przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Chińskie i rosyjskie okręty przed wspólnymi ćwiczeniami wojskowymi. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Chiny stały się wiodącym dostawcą broni do co najmniej 21 krajów afrykańskich i wyprzedziły pod tym względem Rosję - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Moskwa, chcąc ratować swój udział w afrykańskim rynku broni, wysłała do Afryki szefa swojej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

W ciągu roku Chiny stały się wiodącym dostawcą broni do co najmniej 21 krajów afrykańskich i wyprzedziły Rosję, informuje SIPRI. Moskwa do 2019 roku miała 26 proc. udziału w afrykańskim rynku, ale w latach 2019–2023 spadł on prawie o połowę.

Jeszcze przed dwoma laty w krajach Afryki subsaharyjskiej, przede wszystkim w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Nigrze, Nigerii i Czadzie, aż jedna czwarta kupowanej broni pochodziła z Moskwy. Zachodnie sankcje sprawiły, że teraz do Afryki trafia jej coraz mniej. Obecnie co najmniej siedem na dziesięć afrykańskich armii posiada pojazdy opancerzone wyprodukowane w Chinach - wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Nigeryjski żołnierz podczas ćwiczeńLEGNAN KOULA/EPA/PAP

Rywalizacja o afrykański rynek zbrojeniowy jest w większym stopniu rywalizacją o wpływy niż o pieniądze. Afryka Subsaharyjska importuje niewiele broni w porównaniu z resztą świata i trafia tam głównie sprzęt o niskim poziomie zaawansowania technicznego, karabiny, granaty, lekkie wozy bojowe czy lekka artyleria.

Chińskie okręty wojskoweFacebook/Tea Seiha

Są oczywiście wyjątki - Pekin dostarczył niedawno okręty wojenne do Dżibuti i Mauretanii oraz zaawansowane drony do Nigerii i DRK. Sama Nigeria, której import broni w latach 2022–2023 wzrósł o 418 proc., z Chin sprowadziła jej w tym czasie za niemal 200 mln dolarów.

Dla Chin sprzedaż broni Afryce jest elementem długotrwałej strategii umożliwiającej dostęp do zasobów kontynentu. Dodatkowo handel bronią z takimi krajami jak Kenia, Etiopia, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, RPA i Zimbabwe jest elementem rywalizacji Pekinu z Zachodem. Najlepszym tego dowodem jest zawieranie takich kontraktów na bardzo wysokim poziomie politycznym, zwykle delegacjom chińskim przewodzi wówczas minister obrony.

Rosja wysyła Ławrowa do Afryki

Spośród 10 krajów zaangażowanych na wysokim poziomie we współpracę wojskową z Chinami sześć - między innymi Algieria, Angola, Sudan i Nigeria - to dostawcy ropy, gazu i innych kluczowych zasobów. W pozostałych, jak Kenia i Etiopia, znajdują się znaczące chińskie inwestycje, porty, lotniska, czy elektrownie.

Ale broń chińska trafia też do biednych krajów, których nie stać na kosztowne i wyrafinowane pojazdy, rakiety czy czołgi. Dlatego Chiny starają się, by ich broń była przystępna cenowo, co daje im przewagę nad rywalami. Dodatkowo Pekin stosuje agresywny marketing, stale promując swój sprzęt wojskowy na corocznych wystawach broni organizowanych w różnych krajach na całym kontynencie.

Rosja, chcąc ratować swój udział w afrykańskim rynku broni, wysłała do Afryki szefa swojej dyplomacji Siergieja Ławrowa. W poniedziałek był w Gwinei, we wtorek w Kongo, a prawdopodobnie wizyta obejmie też Czad i Burkina Faso.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: LEGNAN KOULA/EPA/PAP