Raport republikańskiej mniejszości: CIA "ratowało życia". Na potwierdzenie przypadek z Polski

TVN24

EPA/wikipedia.org/TVN24Republikanie bronią technik przesłuchań CIA

Program Zatrzymań i Przesłuchań prowadzony przez CIA "ratował ludzkie życia i odegrał poczesną rolę w osłabieniu Al-Kaidy" - wynika z raportu senackiej, republikańskiej mniejszości opublikowanego we wtorek, kilka godzin po ujawnieniu streszczenia oficjalnego dokumentu Senatu USA dot. amerykańskich więzień poza granicami kraju.

We wtorek Senat USA opublikował liczące 525 stron streszczenie raportu dotyczącego tajnych więzień CIA odsłaniając kulisy brutalnych tortur stosowanych przez agencję dla uzyskania informacji o poszukiwanych terrorystach.

Raport Senatu, przegłosowany głównie za sprawą demokratów - miażdżący dla CIA - wskazuje jednoznacznie, że program tortur i tajnych więzień był praktycznie bezużyteczny, a Biały Dom, Kongres oraz opinia publiczna w USA były okłamywane, nie dowiadując się o praktykach stosowanych przez agentów. W raporcie zbadano dokładniej przypadki 119 osób przetrzymywanych przez CIA w więzieniach poza granicami USA.

RAPORT O WIĘZIENIACH I TORTURACH CIA W 20 PUNKTACH

CIA "ratowało życia"

Przeciwko powstaniu raportu od początku byli jednak republikanie. Nie uczestniczyli w pracach nad nim, a większość głosowała przeciwko, gdy w kwietniu senacka komisja opowiedziała się w głosowaniu za odtajnieniem streszczenia i wniosków raportu.

Ta grupa przygotowała dokument zawierający ich własne wnioski. "Nie mamy wątpliwości, że Program Zatrzymań i Przesłuchań CIA ratował ludzkie życia i odegrał poczesną rolę w osłabieniu Al-Kaidy. (…) Zapytany o wartość zdobytych w trakcie jego działania informacji wywiadowczych jeden z wysokich rangą oficerów CIA powiedział członkom komitetu, że 'codziennie mu ich teraz brakuje'. Rozumiemy, dlaczego" - napisali republikańscy senatorowie.

Powołując się na przypadek Abu Zubajdaha - obywatela Arabii Saudyjskiej i członka Al-Kaidy, schwytanego w marcu 2002 r. i przetrzymywanego m.in. w więzieniu CIA w Polsce w latach 2002-2003 - republikanie stwierdzili, że jego "agresywne przesłuchania w kwietniu i sierpniu 2002 r. pomogły w złapaniu kilku członków Al-Kaidy i zapobiegły zorganizowaniu zamachów na hotele w Karaczi w Pakistanie, w których zatrzymuje się wielu amerykańskich i niemieckich gości".

Raport mniejszości wskazuje też, że program CIA "odegrał kluczową rolę w zdezorganizowaniu spisków", których celem było doprowadzenie do ataków terrorystycznych w Londynie - na lotnisku Heathrow i centrum biznesowym Canary Wharf.

Sześć milionów dokumentów, 525 stron streszczenia

Raport senackiej komisji ds. wywiadu został ukończony i przyjęty przy sprzeciwie republikanów już w grudniu 2012 roku. Liczący ponad sześć tysięcy stron dokument wciąż ma klauzulę tajności, gdyż na jego opublikowanie nie zgadza się CIA. We wtorek zostało ujawnione jedynie liczące 525 stron stron streszczenie i wnioski raportu.

Pprogram CIA utworzono w ramach walki z terroryzmem po zamachach z 11 września 2001 r., za prezydentury George'a W. Busha. Senatorzy pracowali nad raportem kilka lat, analizując ponad sześć milionów różnych dokumentów, depesz wywiadowczych i innych zapisów.

Opisywany w raporcie mniejszości Abu Zubajdah po kilkunastu latach spędzonych w więzieniach doczekał się tymczasem - dzięki walce swoich prawników - wyroku ws. odszkodowania, jakie musi mu wypłacić Polska. Chodzi o 130 tys. euro zadośćuczynienia za zezwolenie przez polskie władze na przetrzymywanie go i torturowanie na jej terytorium. Wyrok w tej sprawie wydał w lipcu Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Polska zdecydowała, że złoży od niego apelację.

18.02.2015 | Strasburg: Trybunał odrzucił odwołanie polskiego rządu ws. więzień CIAFakty TVN
wideo 2/23

Autor: adso//rzw / Źródło: FOx News, Washington Free Beacon, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: