Putin: Władze Krymu działają zgodnie z prawem międzynarodowym

[object Object]
Putin nie ma dobrej prasy na ZachodzieTVN24 | tvn24
wideo 2/24

Rosyjski prezydent Władimir Putin w rozmowach telefonicznych z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i brytyjskim premierem Davidem Cameronem powiedział w niedzielę, że kroki podejmowane przez władze ukraińskiego Krymu są zgodne z prawem międzynarodowym.

Parlament Autonomicznej Republiki Krymu w czwartek opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej; na 16 marca rozpisano referendum, które ma to potwierdzić.

Putin do Merkel i Camerona

"Władimir Władimirowicz Putin podkreślił w szczególności, że kroki podjęte przez prawomocne władze Krymu mają podstawy w prawie międzynarodowym, a ich celem jest zagwarantowanie słusznych interesów mieszkańców półwyspu" - głosi oświadczenie Kremla.

Z relacji rzecznika rządu niemieckiego Steffena Seiberta wynika, że Merkel skrytykowała zapowiedziane referendum jako nielegalne. Szefowa niemieckiego rządu miała też wyrazić żal z powodu braku postępów w pracach nad powołaniem międzynarodowej grupy kontaktowej. Merkel wezwała do pośpiechu w dążeniu do konkretnych rezultatów tych prac - powiedział Seibert.

Kanclerz zaproponowała Putinowi tydzień temu stworzenie międzynarodowego gremium w celu podjęcia bezpośredniego dialogu między Rosja a Ukrainą. Brak postępów w tej kwestii może spowodować wprowadzenie przez UE kolejnego etapu sankcji przeciwko Rosji.

Cameron i Putin

Z kolei rzecznik Downing Street przekazał, że w rozmowie z brytyjskim premierem Putin przekonywał, iż Rosji zależy na znalezieniu "dyplomatycznego rozwiązania kryzysu" i zapowiedział, że omówi w poniedziałek ze swoim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem propozycję utworzenia grupy kontaktowej.

Cameron zapewnił, że uznaje "prawo wszystkich Ukraińców do decydowania o swojej przyszłości" i dodał, że najlepiej będą temu służyły "wybory, przewidziane obecnie na koniec maja" - głosi oświadczenie rzecznika brytyjskiego premiera.

Jako poinformowano, Cameron i Putin dyskutowali "o najistotniejszych wyzwaniach ekonomicznych, wobec których stoi Ukraina, i porozumieli się co do konieczności zapewnienia jej wsparcia finansowego w najbliższych miesiącach przez wspólnotę międzynarodową".

Decyzje "mimo różnic w ocenach sytuacji"

Strona rosyjska podała, że prezydent Putin "zwrócił również uwagę rozmówców na brak jakichkolwiek działań ze strony obecnych władz w Kijowie w celu ograniczenia samowoli sił ultranacjonalistycznych i radykalnych w stolicy i wielu innych regionach" (Ukrainy).

"Mimo różnic w ocenach sytuacji" przywódcy zgodzili się co do potrzeby "deeskalacji napięć i jak najszybciej normalizacji" - poinformowały służby prasowe rosyjskiego prezydenta.

Merkel rozmawia z premierem Turcji i prezydentem Chin

Niemiecki rząd powiadomił w niedzielę po południu, że Merkel rozmawiała też z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Seibert powiedział, że Merkel i Erdogan zgodzili się, iż suwerenność, terytorialna integralność i polityczna jedność Ukrainy muszą zostać zachowane. Opowiedzieli się ponadto za szybkim zwołaniem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ankara wyraziła gotowość do wejścia w skład grupy kontaktowej.

W rozmowie z prezydentem Chin uzgodniono, że kryzys na Ukrainie musi być rozwiązany dzięki dyplomacji, na drodze dialogu

Autor: //gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości