Putin o rywalu Trumpa: widzę bardzo poważny element możliwej współpracy

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina [materiał archiwalny]
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina [materiał archiwalny]
wideo 2/22
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina [materiał archiwalny]

Władze Rosji będą współpracować z każdym prezydentem USA, któremu "zaufanie okaże naród amerykański" - oświadczył Władimir Putin. Rosyjski przywódca dodał, że "Moskwa ceni sobie deklaracje prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące rozwoju relacji dwustronnych". Mówiąc o kontrkandydacie przywódcy USA, powiedział, że dostrzega "bardzo poważny element możliwej współpracy w przyszłości".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Władimir Putin w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija 1 powiedział, że Rosja w kwestii wyborów w USA jest "postronnym obserwatorem" i "nie miesza się" do nich. Zauważył jednak, że Donald Trump "niejednokrotnie wypowiadał się na rzecz rozwoju stosunków rosyjsko-amerykańskich".

- Bez wątpienia bardzo to sobie cenimy - powiedział prezydent Rosji. - W ostatnich latach w relacjach rosyjsko-amerykańskich udało się wiele zdziałać, niemniej w pełnej mierze te zamiary, o których prezydent Trump mówił wcześniej, nie zostały zrealizowane - dodał.

Jak zapewnił Putin, władze Rosji będą współpracować z każdym prezydentem USA, któremu "zaufanie okaże naród amerykański"

Władimir Putin deklaruje współpracę z "każdym" prezydentem USA kremlin.ru

Putin podkreślił, że prezydenturze Trumpa towarzyszyło wprowadzanie rozmaitych sankcji i ograniczeń. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone za rządów Trumpa wycofały się z dwustronnego układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF). Jednocześnie - jego zdaniem - znacznie wzrosły rosyjsko-amerykańskie obroty handlowe.

CZYTAJ TAKŻE: "Konstruktywna i merytoryczna" rozmowa Trumpa i Putina >>>

Putin dostrzega "antyrosyjską retorykę"

Prezydent Rosji oświadczył również, że dostrzega "dość ostrą retorykę antyrosyjską" ze strony rywala Trumpa - kandydata Partii Demokratycznej Joe Bidena. Niemniej - jak dodał - "kandydat Biden publicznie powiedział, że jest gotów do przedłużenia układu nowy START bądź do zawarcia nowego porozumienia o ograniczeniu strategicznych zbrojeń ofensywnych. A to już jest bardzo poważny element naszej możliwej współpracy w przyszłości" - zaznaczył Putin.

Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START), tak zwany nowy START wygasa w lutym 2021 roku. Jest to obecnie jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale Trump chce, aby był to układ trójstronny z udziałem Chin, czemu Rosja się sprzeciwia.

Putin i Trump spotkali się w czasie zeszłorocznego szczytu w Japonii kremlin.ru

"Ogromna tragedia"

Putin wypowiedział się także na temat kryzysów w Górskim Karabachu i w Kirgistanie. Przyznał, że wydarzenia w tym drugim kraju "nie mogą nie niepokoić" Rosji i poinformował, że Moskwa kontaktuje się "ze wszystkimi stronami konfliktu".

Starcia w Górskim Karabachu prezydent Rosji nazwał "ogromną tragedią" i wezwał do jak najszybszego przerwania walk w tym regionie.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości