Ponad trzysta nominacji do pokojowego Nobla. Osoby fizyczne i organizacje z całego świata

Autor:
pp//rzw
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla z polskim akcentem
Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla z polskim akcentemTVN24
wideo 2/3
TVN24Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla z polskim akcentem

329 nominacji do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla wpłynęło do Norweskiego Komitetu Noblowskiego – przekazał w poniedziałek jego sekretarz Olav Njoelstad. Jak dodał, to trzecia najwyższa liczba nominacji w historii, co może odzwierciedlać nagromadzenie pilnych kwestii związanych z prawami człowieka na całym świecie.

234 kandydatury to osoby fizyczne, a 95 – organizacje. 329 nominacji to "trzecia najwyższa liczba w historii" – przekazał Agencji Reutera sekretarz Norweskiego Komitetu Noblowskiego Olav Njoelstad. "Odzwierciedla to duże międzynarodowe zainteresowanie Pokojową Nagrodą Nobla" – powiedział Njoelstad. "Prawdopodobnie odzwierciedla to również fakt, że na całym świecie istnieje wiele nierozwiązanych konfliktów, wojen i problemów związanych z prawami człowieka" – dodał.

Rekord to 376 kandydatur w 2016 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak przekazał sekretarz, pięcioosobowy komitet odbył pierwsze spotkanie w sprawie nominacji w piątek. Dodał, że ciało to będzie spotykać się mniej więcej raz w miesiącu, aby przedyskutować kandydatury, zanim w październiku zostanie ogłoszony laureat za rok 2021.

Nawalny, Cichanouska, Trump, zięć Trumpa czy program COVAX wśród nominowanych

Zgłoszenia pozostają tajne przez 50 lat, ale inicjatorzy poszczególnych nominacji sami mogą to ujawnić. Prawo zgłaszania kandydatur mają między innymi członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z lat ubiegłych.

Według deklaracji zgłaszających, wśród nominowanych są między innymi rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka działająca na rzecz klimatu Greta Thunberg, białoruskie opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej program COVAX, który ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19.

Nominowani są również: międzynarodowa organizacja GAVI, pomagająca w szczepieniach krajom o niskich dochodach, Węgierski Komitet Helsiński, amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), portal informacyjny Hong Kong Free Press, zajmująca się weryfikowaniem informacji organizacja International Fact-Checking Network i organizacja Reporterzy bez Granic (RsF).

W tym gronie znaleźli się również były prezydent USA Donald Trump, jego zięć Jared Kushner i zastępca Kushnera w Białym Domu Avi Berkowitz za pośredniczenie w zawieraniu umów normalizujących stosunki między Izraelem a kilkoma krajami arabskimi.

Donald TrumpShutterstock

Nominacja dla Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia"

W gronie nominowanych znalazło się Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

"To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój" – napisano pod koniec stycznia na koncie twitterowym stowarzyszenia.

Jak dodano, nominację dla organizacji polskich sędziów zgłosiła norweska posłanka Jette F. Christensen.

Światowy Program Żywnościowy ubiegłorocznym laureatem

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2020 roku został Światowy Program Żywnościowy (WFP) "za swoją pracę na rzecz zwalczania głodu i wkład w możliwość zaistnienia pokoju na obszarach objętych konfliktem" – jak podkreśliła na październikowej uroczystości przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana "za pracę na rzecz zwalczania głodu"
Pokojowa Nagroda Nobla przyznana "za pracę na rzecz zwalczania głodu"Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został w tym roku Światowy Program Żywnościowy.Reuters

- Pandemia COVID-19 spowodowała, że więcej ludzi głoduje. Sytuacja pogarsza się w takich krajach, jak Jemen, Kongo, Nigeria, Sudan Południowy i Burkina Faso, a kombinacja choroby i głodu jest szczególnie niebezpieczna – mówiła Reiss-Andersen, dodając, że "do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką na chaos".

Według niej konieczne są konkretne działania, a międzynarodowa solidarność i wielostronna współpraca wydaje się bardziej potrzebna. - Podczas tej pandemii Światowy Program Żywnościowy wykazał imponującą zdolność do zintensyfikowania swoich działań – stwierdziła Reiss-Andersen.

CZYTAJ WIĘCEJ O UBIEGŁOROCZNYM LAUREACIE POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA >>>

Autor:pp//rzw

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości