1. Iga Świątek pierwszą polską tenisistką, która wygrała turniej na własnym terenie
Liderka światowego rankingu wygrała z Niemką Laurą Siegemund 6:0, 6:1 w finale turnieju WTA na kortach twardych w Warszawie. W niedzielę, tak jak w sobotę, Świątek dwa razy pojawiała się na korcie. Niespełna dwie godziny przed rozpoczęciem finału musiała dokończyć półfinałowe spotkanie z Belgijką Yaniną Wickmayer, przerywane w sobotę przy stanie 6:1, 5:5 dla Polki z powodu ciemności i braku sztucznego oświetlenia na korcie. Ostatecznie drugiego seta Świątek wygrała 7:6 (8-6).
Zakończony w niedzielę turniej tenisowy w stolicy był 28. imprezą rangi WTA rozgrywaną w Polsce. W tym roku raszynianka została pierwszą reprezentantką Biało-Czerwonych, która wywalczyła tytuł w swoim kraju.
- Przyznam szczerze, że ten turniej był trudniejszy pod względem stresu niż Roland Garros. Bardzo się cieszę i jestem z siebie dumna, bo to nie był łatwy tydzień. Z każdym meczem grałam jednak coraz lepiej i zrobiłam duży postęp. Po raz pierwszy pokazałam swój najlepszy tenis w turnieju w Warszawie, więc jestem z siebie bardzo zadowolona - powiedziała po finale.
Czytaj też: Świątek o problemach przed finałem. Podsumowała zwycięstwo w turnieju
2. Katarzyna Niewiadoma trzecią kolarką Tour de France 2023
Duży sukces Polki, która powtórzyła sukces z 2022 roku, gdy również stanęła na najniższym stopniu podium w kobiecym TdF. W tym roku przegrała minimalnie walkę o drugie miejsce w klasyfikacji łącznej z Belgijką Lotte Kopecky. Oficjalnie obie miały ten sam czas na koniec imprezy - 3.03 straty do holenderskiej triumfatorki Demi Vollering, ale Polka uległa Belgijce o... dziesiąte lub setne części sekundy. W ostatnim, niedzielnym etapie - jeździe indywidualnej na czas - zajęła dziewiąte miejsce.
Już w sobotę Polka zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji górskiej.
Czytaj też: Katarzyna Niewiadoma po zajęciu 3. miejsca w Tour de France Femmes
3. Spotkanie przywódców Państw Afryki Zachodniej w sprawie zamachu stanu w Nigrze
Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) dała puczystom tydzień na przywrócenie porządku konstytucyjnego, grożąc sankcjami i interwencja zbrojną. Przywódcy regionalni zebrani w stolicy Nigerii, Abudży, powiedzieli, że działania przeciwko nowym przywódcom wojskowym Nigru mogą obejmować również sankcje dotyczące podróży oraz strefę zakazu lotów.
W niedzielę tysiące demonstrantów, zwolenników puczu wojskowego, zebrało się przed ambasadą Francji w stolicy Nigru, Niamey. Część demonstrantów próbowała dostać się na teren ambasady, inni oderwali tablicę z napisem: "Ambasada Francji w Nigrze", po czym podeptali ją, a następnie zawiesili flagi Nigru i Rosji.
Prezydent Mohamed Bazoum, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Nigru, został odsunięty od władzy w ubiegłym tygodniu przez straż prezydencką. Nowym liderem w piątek ogłosił się generał Abdourahamane Tiani, szef Gwardii Prezydenckiej.
Czytaj też: Cios w demokrację na kontynencie. Wojskowa dyktatura rozciąga się już od wschodu do zachodu
Co się dzieje w Nigrze i jakie ma to znaczenie dla reszty świata, w tym Europy
4. Eksplozja podczas wiecu politycznego w Pakistanie
W niedzielę w czasie wiecu fundamentalisty islamskiego z partii Dżamiat Ulema Islam (JUI-F) w północno-zachodnim Pakistanie doszło do eksplozji bomby.
Liczba osób, które zginęły wzrosła do 75 - poinformował portal Euronews. Rannych jest ponad 150 - podała lokalna policja, która potwierdziła, że był to zamach samobójczy. Jak dotąd nikt nie przyznał się do niego, jednak, jak zauważył portal, ugrupowania Państwa Islamskiego działają w pobliżu po afgańskiej stronie granicy.
W związku ze zdarzeniem w Bajur i okolicznych regionach ogłoszono stan wyjątkowy.
Czytaj też: Eksplozja podczas wiecu politycznego, wielu zabitych i rannych
5. W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 79. rocznicy zrywu z sierpnia 1944 r.
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności na terenie stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowało w niedzielę obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Wcześniej złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, umieszczoną na dziedzińcu głównym muzeum.
W poniedziałek zaś prezydent weźmie udział w zaplanowanej o godzinie 18 mszy św. polowej na stołecznym pl. Krasińskich. Godzinę później odbędzie się Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Przewidziano wystąpienie prezydenta.
Czytaj też: "Te 63 dni to były najbardziej intensywne dni w ich życiu"
Mieszkańcy Radomina zainscenizowali Powstanie Warszawskie. "W tym roku mamy wykopane kanały"
Autorka/Autor: lukl
Źródło: tvn24.pl, PAP