Pentagon: Iran mógł korzystać z koreańskich projektów przy budowie rakiet


W związku z przeprowadzoną w tym tygodniu przez Iran próbą wystrzelenia pocisków rakietowych z zanurzonego miniaturowego okrętu podwodnego, Pentagon zaczął obserwować powiązania militarne między Iranem a Koreą Północną. Według ekspertów do spraw wojskowości, była to pierwsza próba wystrzelenia pocisku rakietowego z zanurzonego okrętu podwodnego przez Iran. Korea Północna dokonała tego w roku 2015.

Zgodnie z informacjami przekazanymi stacji Fox News przez pracownika ministerstwa obrony, Iran próbował po raz pierwszy wystrzelić z okrętu podwodnego pocisk rakietowy Jask-2. Próba zakończyła się niepowodzeniem.

Przedstawiciel Pentagonu ujawnił, że z raportów wywiadowczych wynika, iż ów okręt podwodny należący do Iranu zbudowany został na podstawie projektów pochodzących z Pjongjangu. Tylko dwa kraje na świecie mają okręty podwodne typu Yono, są nimi Korea Północna i Iran. Te miniaturowe okręty (długość ok. 20 m) pływają głównie w płytkich wodach. Okręt tego typu zatopił w 2010 roku okręt wojenny Korei Południowej, zabijając 40 osób załogi. Niepokojące dla USA jest także miejsce, w którym doszło do przeprowadzenia próby: przy zatłoczonej cieśninie Ormuz (łączącej Zatokę Omańską z Zatoką Perską), przez którą codziennie transportowane są znaczne ilości ropy naftowej.

Irańskie rakiety wzorowane na projektach koreańskich

W styczniu Iran przeprowadził test rakiet balistycznych, które według Pentagonu były wzorowane na projektach koreańskich. Zeszłego lata odbyły się inne testy rakietowe, które miały być oparte na najbardziej zaawansowanym koreańskim programie rakietowym Musudan. - Pierwsze rakiety Iranu, jakie zobaczyliśmy, były dosłownie kopią tych z Korei Północnej. W ostatnich latach widziałem fotografie przedstawicieli obydwu krajów przebywających w Korei Północnej i w Iranie - powiedział ekspert ds. uzbrojenia rakietowego Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies w Monterey. Lewis zwraca również uwagę, że do tej pory obserwowano głównie transfer technologii z Korei Północnej do Iranu, ostatnio zaś odnotowano trend odwrotny: z Iranu do Korei. Podczas czwartkowego spotkania z szefami dyplomacji dziesięciu państw należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), sekretarz stanu USA Rex Tillerson wezwał do ograniczenia do niezbędnego minimum kontaktów dyplomatycznych z Koreą Północną.

Autor: arw/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty: