Niemiecka minister: baterie Patriot są przeznaczone do rozmieszczenia na terytorium NATO

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
Reuters
Rząd zmienia zdanie w sprawie Patriotów. Pułkownik Maciej Matysiak komentuje
Rząd zmienia zdanie w sprawie Patriotów. Pułkownik Maciej Matysiak komentuje TVN24
wideo 2/5
TVN24Rząd zmienia zdanie w sprawie Patriotów. Pułkownik Maciej Matysiak komentuje

System Patriot jest częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że ​​jest przeznaczony do rozmieszczenia na terytorium NATO - stwierdziła szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht. Była to reakcja na wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, którzy proponują, by baterie - zaoferowane przez Niemców Polsce - trafiły do Ukrainy.

Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, by wzmocnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Ogłosiła to w niedzielę szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht. Wicepremier, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak oświadczył w poniedziałek, że "z satysfakcją przyjął propozycję". Po rozmowie z minister obrony Niemiec, poinformował, że "potwierdziła chęć" rozmieszczenia wyrzutni przy granicy z Ukrainą. "Do ustalenia pozostaje wersja systemu, jak szybko do nas dotrą i jak długo będą stacjonować" - dodał.

Christine LambrechtShutterstock

W środę po południu Polska Agencja Prasowa opublikowała wywiad z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Mówił on między innymi o Patriotach. - Propozycja z całą pewnością jest interesująca. Zaznaczam, że wyrażam tu mój własny, osobisty pogląd, ale uważam, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy - powiedział.

Kilka godzin później minister obrony Mariusz Błaszczak zamieścił wpis na Twitterze, w którym poinformował, że "zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy".

Stanowisko Christine Lambrecht

Do stanowiska przedstawicieli polskiego rządu Lambrecht odniosła się w czwartek.

- System Patriot jest częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że ​​jest przeznaczony do rozmieszczenia na terytorium NATO – powiedziała.

Dodała, że "jakiekolwiek użycie poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości