TVN24 | Świat

Omikron był w Holandii wcześniej niż sądzono

TVN24 | Świat

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP

Omikron, nowy wariant koronawirusa, pojawił się w Holandii ponad tydzień wcześniej, niż dotąd sądzono. Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował we wtorek, że wykrył wariant omikron w próbkach pobranych 19 i 23 listopada.

W weekend wykryto zakażenie wariantem omikron u 13 pasażerów lotu linii KLM z Republiki Południowej Afryki do Holandii. W poniedziałek obecność tego wariantu potwierdzono u czternastego pasażera.

Czytaj więcej: W tych krajach potwierdzono przypadki zakażenia omikronem

Omikron był w Holandii wcześniej niż sądzono

Okazuje się jednak, że nowy szczep znajdował się już w próbkach pobranych przeszło tydzień temu w Utrechcie w środkowej części kraju. Na razie nie wiadomo, czy zakażone osoby przyleciały do kraju z południowej Afryki.

"RIVM monitoruje sytuację między innymi poprzez badanie próbek pobranych wcześniej" - podał rzecznik instytucji. W przyszły wtorek Instytut ma przedstawić szczegółowe informacje na temat wariantu omikron.

Omikron - nowy wariant koronawirusa

26 listopada WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery omikron.

Omikron - co o nim wiemy

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock