Świat

Obama "potwierdził, że USA były zaangażowane w antyrządowy przewrót" na Ukrainie

Świat

EPA/WADE PAYNEŁawrow o Obamie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że wypowiedź prezydenta Baracka Obamy w wywiadzie dla CNN na temat Ukrainy świadczy, iż USA były zaangażowane w antyrządowy przewrót w Kijowie. Ławrow mówił o tym na konferencji prasowej w Pekinie.

Chodzi o zdanie w wywiadzie przeprowadzonym podczas wizyty Obamy w Indiach, a opublikowanym na blogu CNN z datą 1 lutego. Prezydent USA mówił w nim o wielu sprawach międzynarodowych, w tym o Rosji. Powiedział m.in., że były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uciekł z kraju "po tym, jak wynegocjowaliśmy porozumienie o przekazaniu władzy na Ukrainie".

- Jeśli ktoś chciał potwierdzenia, że USA od samego początku wydarzeń na Ukrainie były zaangażowane w antyrządowy przewrót, który Obama nazwał neutralnie "przekazaniem władzy", to zostało ono wypowiedziane - powiedział Ławrow. Jego komentarz, w odpowiedzi na pytanie dziennikarza o wypowiedź Obamy, opublikowano na stronie internetowej MSZ Rosji.

Ławrow ocenił, że "retoryka" wywiadu Obamy "świadczy o zamiarze Waszyngtonu, by dalej robić wszystko w celu bezwarunkowego wspierania działań obecnych władz w Kijowie". Te zaś, zdaniem Ławrowa prowadzą politykę "zdławienia konfliktu wyłącznie na drodze siły".

Ławrow apeluje o dialog

Minister powtórzył, że zdaniem Rosji władze w Kijowie powinny "podjąć bezpośredni dialog z przedstawicielami republik ludowych - Donieckiej i Ługańskiej (DRL i ŁRL)". Proklamowali je na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści.

Według Ławrowa opinię o konieczności bezpośrednich rozmów podzielają kraje europejskie. Zarazem, minister oskarżył "zachodnich partnerów", że choć w przypadku innych konfliktów na świecie apelują o dialog władzy i opozycji, to w sprawie Ukrainy "nic nie mówią o dialogu".

- Nie krytykują oczywistych negatywnych działań, które podejmują władze ukraińskie (...), nie podchodzą krytycznie do swoich podopiecznych - oświadczył Ławrow.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/WADE PAYNE

Pozostałe wiadomości