Protest przeciwników obostrzeń na ulicach Lipska. Kilka osób zatrzymano

TVN24 | Świat

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w sobotę w centrum Lipska w Niemczech, aby demonstrować przeciwko ograniczeniom związanym z koronawirusem. W trakcie protestu doszło do starć pomiędzy lewicowymi i prawicowymi ekstremistami.

Po godzinie 15 policja zdecydowała o rozwiązaniu demonstracji koronasceptyków, naruszających zasady bezpieczeństwa w pandemii. - Około 90 procent uczestników nie nosiło ochrony ust i nosa - powiedziała rzeczniczka policji.

Demonstranci kilkakrotnie spotykali się z kontrmanifestantami. Od czasu do czasu dochodziło do gwałtownych starć lewicowych i prawicowych ekstremistów. Zatrzymano kilka osób.

Zjechali z całego kraju

Saksoński Wyższy Sąd Administracyjny zmienił w sobotę rano wcześniejszą decyzję Sądu Administracyjnego w Lipsku i zgodził się na zorganizowanie demonstracji w środku miasta, zamiast na przedmieściach. Koronasceptycy mogli więc demonstrować na Augustusplatz w centrum Lipska.

Według policji na placu i w okolicznych alejkach znajdowało się ponad 20 tysięcy osób - część z nich przyjechała autobusami z innych niemieckich krajów związkowych.

Policja: ze wszystkich stron można dostrzec pewien potencjał radykalizacji

Na sobotę zgłoszono łącznie 27 demonstracji, spotkań i wieców w Lipsku. Policja przygotowywała się do "bardzo intensywnej operacji, ponieważ ze wszystkich stron można dostrzec pewien potencjał radykalizacji" - informowano kilka dni przed planowanymi protestami.

Policja w Lipsku jest wspierana przez saksońską policję, służby ratunkowe z ośmiu krajów związkowych oraz policję federalną i stanowe biuro kryminalistyczne.

Koronawirus w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 23 399 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w sobotę berliński Instytut im. Roberta Kocha. W komunikacie podano również, że w ciągu ostatnich 24 godzinach w Niemczech zmarło 130 pacjentów z rozpoznanym Covid-19.

Od 6 listopada dobowy przyrost zakażeń w tym kraju przekracza codziennie 20 tysięcy przypadków, co jest po raz pierwszy notowane od początku epidemii. Według danych udostępnionych przez RKI w Niemczech zarejestrowano dotychczas 642 488 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie 11 226 osób.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: