Karykatura z napisem "Prawo aborcyjne". Konsulat protestuje w sprawie karnawałowej platformy

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP
Karnawał w Duesseldorfie. Podczas parady pokazano karykatury politykówReuters
wideo 2/34
ReutersKarnawał w Duesseldorfie. Podczas parady pokazano karykatury polityków

Polski Konsulat Generalny w Kolonii zaprotestował przeciwko karykaturze zaprezentowanej podczas karnawału w Duesseldorfie. "Szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć" - napisano do autorów projektu. Chodzi o platformę, na której widać kobietę z napisem "Prawo aborcyjne". W jej ciało kołek wbija krzyżem karykatura postaci. Według niemieckich mediów jest to prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W tym roku w Niemczech odwołane zostały tradycyjne, zazwyczaj przyciągające tłumy uczestników, parady karnawałowe odbywające się w tak zwany różany poniedziałek (Rosenmontag). Będące kulminacyjnym punktem karnawału święto jest szczególnie popularne w Nadrenii i Hesji. Różany poniedziałek przypada zawsze w ostatnim tygodniu karnawału, przed środą popielcową.

Portal RP.ONLINE zwrócił uwagę, że "karnawałowcy z Duesseldorfu odwołali wszystkie wydarzenia z powodu pandemii koronowej - ale nie mogli obejść się bez swoich słynnych platform z mottem politycznym".

Na platformach umieszczono duże karykatury postaci, przeważnie polityków. Znalazło się miejsce na pożegnanie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i ewentualne objęcie urzędu kanclerskiego przez Armina Lascheta. Był też rosyjski prezydent Władimir Putin jako pozorny zwycięzca w walce ze swoim krytykiem Aleksiejem Nawalnym. Pokazano także nagiego, pieczonego na ruszcie byłego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Na jednej z platform pokazano postać leżącej kobiety z napisem "Prawo aborcyjne", której kołek wbija krzyżem karykaturalna postać. Portal RP.ONLINE opublikował zdjęcie, które podpisano: "Ta platforma zajmuje się zaostrzonym prawem aborcyjnym w Polsce: lider rządzącej partii PiS, Jarosław Kaczyński".

W związku z tym Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu. "Rozumiemy i szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć i wartości religijnych, które mają wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i dla wielu ludzi na świecie" - oświadczono.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL