Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odpowiada na zarzuty Polski w sprawie zamienników dla dostaw na Ukrainę: byliśmy tym zdziwieni

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP, Deutsche Welle
Wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza podczas koncertu "Save Ukraine - #StopWar"
Wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza podczas koncertu "Save Ukraine - #StopWar""Save Ukraine - #StopWar"
wideo 2/35
"Save Ukraine - #StopWar"Wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza podczas koncertu "Save Ukraine - #StopWar"

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, zapowiedział, że "w ramach NATO Niemcy będą wkrótce dysponować największą armią konwencjonalną w Europie". W wywiadzie dla "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten" odnosił się też do krytyki w związku z brakiem wsparcia militarnego dla Ukrainy i odpowiedział też na krytykę ze strony Polski, że nie dostarczono jeszcze uzgodnionych zamienników dla polskich dostaw na Ukrainę. "Szczerze mówiąc, byliśmy tym (...) dość zdziwieni" - powiedział.

Dzięki specjalnemu funduszowi Niemcy zainwestują w swoje siły zbrojne 100 mld euro. "W ramach NATO Niemcy będą wkrótce dysponować największą armią konwencjonalną w Europie" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz gazetom Neue Berliner Redaktionsgemeinschaft oraz "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten".

"Od 2010 roku Bundeswehra jest strukturalnie niedofinansowana. Brak inwestycji ograniczył nasze ogólne zdolności obronne" - mówił kanclerz. "Dlatego wkrótce po rozpoczęciu wojny (na Ukrainie) zaproponowałem specjalny fundusz Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, aby raz na zawsze zmienić ten stan rzeczy. Fakt, że mamy teraz ponadpartyjne porozumienie w sprawie tego specjalnego funduszu, wysyła jasny i jednoznaczny sygnał: bezpieczeństwo Niemiec i naszych sojuszników zostanie znacznie wzmocnione" - dodał.

Scholz o krytyce w sprawie wysyłania wsparcia na Ukrainę

Kanclerz wyraził brak zrozumienia dla krytyki wyrażanej w kraju i za granicą w związku z brakiem wsparcia militarnego dla Ukrainy. "Dostarczyliśmy broń i dostarczymy jej więcej" - powiedział Scholz w wywiadzie. "Te zamówienia są w trakcie realizacji" - dodał, odnosząc się do uzgodnionych z przemysłem dostaw ciężkiej broni.

Pytany o krytykę ze strony Polski, że nie dostarczono jeszcze uzgodnionych zamienników dla polskich dostaw na Ukrainę, Scholz powiedział: "Szczerze mówiąc, byliśmy tym (...) dość zdziwieni. Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi partnerami z Europy Wschodniej i chcemy równie poważnie przyspieszyć rozmowy z Polską, jak z Czechami i Słowacją".

Z rządem Czech, który "bezzwłocznie dostarczył Ukrainie czołgi T-72", "zawarto precyzyjne porozumienie co do tego, co i kiedy będziemy im dostarczać" - dodał kanclerz Niemiec.

Jak pisze niemiecki nadawca Deutsche Welle, Olfa Scholz podkreślił przy tym w wywiadzie, że Bundeswehra "nie dysponuje dużymi zapasami pojazdów operacyjnych, które trzeba tylko wysłać", bo od 2010 roku była niedofinansowana, a zdolności obronne samych Niemiec w związku z tym ograniczone.

Autor:mart/adso

Źródło: PAP, Deutsche Welle

Pozostałe wiadomości