Wojna hybrydowa w głębinach. "Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi jest zagrożone"

Źródło:
The Guardian
Na Morzu Bałtyckim trwają ćwiczenia NATO. Biorą w nich udział polscy marynarze
Na Morzu Bałtyckim trwają ćwiczenia NATO. Biorą w nich udział polscy marynarzeTVN24
wideo 2/5
Na Morzu Bałtyckim trwają ćwiczenia NATO. Biorą w nich udział polscy marynarzeTVN24

Bezpieczeństwo niemal miliarda ludzi w Europie i Ameryce Północnej jest zagrożone przez rosyjskie próby wykorzystania wrażliwości podwodnej infrastruktury, ostrzega cytowany przez "Guardiana" wiceadmirał Didier Maleterre, zastępca dowódcy centralnego dowództwa wszystkich sił morskich NATO (MARCOM).

W ostatnich 18 miesiącach na Bałtyku doszło do dwóch poważnych zdarzeń, w których uszkodzona została podwodna infrastruktura o dużym znaczeniu dla państw Zachodu. We wrześniu 2022 roku doszło do wybuchów na gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Z kolei w październiku 2023 roku uszkodzony został podmorski gazociąg Balticconnector. Mimo szeroko zakrojonych dochodzeń przyczyny żadnego z powyższych zdarzeń nie zostały dotąd oficjalnie wyjaśnione. W przypadku Balticconnectoru fińskie władze wskazały jednak, że najprawdopodobniej został uszkodzony celowo przez "siły zewnętrzne".

Wojna hybrydowa w głębinach

Nasze bezpieczeństwo "jest zagrożone przez rosyjskie próby wykorzystania wrażliwości podwodnej infrastruktury takiej jak farmy wiatrowe (widoczne nad wodą turbiny wiatrowe posiadają także instalacje podwodne - red.), rurociągi i kable energetyczne", ostrzega cytowany przez "Guardiana" wiceadmirał Didier Maleterre, zastępca dowódcy centralnego dowództwa wszystkich sił morskich NATO (MARCOM). Jak zauważa, "90 procent kabli internetowych leży na dnie mórz".

- Wszystkie nasze połączenia między USA, Kanadą i Europą są przesyłane pod powierzchnią morza. Istnieje tam wiele słabych punktów - mówi. Jak zaznacza, cała sieć podwodnych kabli i rur, od których zależy europejska energetyka i komunikacja, została zbudowana przez firmy prywatne, nie w sposób dający odporność na "wojnę hybrydową", którą prowadzi Moskwa i inni przeciwnicy NATO. - Oni (firmy odpowiedzialne za budowę podwodnej infrastruktury - red.) nie zdawali sobie sprawy, że ta wojna hybrydowa rozwinie się tak gwałtownie - przyznał.

- Wiemy, że Rosjanie rozwinęli wiele (rozwiązań umożliwiających) hybrydowe działania wojenne pod powierzchnią mórz, by zakłócić europejską gospodarkę poprzez (niszczenie) kabli internetowych czy rurociągów. Cała nasza gospodarka podwodna jest zagrożona - mówi wiceadmirał. - Żeby była jasność, wiemy, nad czym pracują Rosjanie pod kątem działań podwodnych, łącznie z atomowymi okrętami podwodnymi. Nie jesteśmy więc naiwni i my (państwa NATO) pracujemy razem - zaznaczył.

ZOBACZ TEŻ: Niemcy i Norwegia chcą wsparcia NATO przy ochronie infrastruktury podmorskiej

Wojskowy o zagrożeniach dla podwodnej infrastrukturyOLE BERG-RUSTEN/PAP

Zagrożenie dla miliarda ludzi

Jak podkreśla Maleterre, obawy o bezpieczeństwo podwodne są obecnie na tyle poważne, że NATO jest w trakcie tworzenia poświęconego mu specjalnego centrum w brytyjskiej siedzibie MARCOM w Northwood. MARCOM stale posiada także "ponad 100 okrętów, atomowych okrętów podwodnych i konwencjonalnych okrętów podwodnych" patrolujących wody w Arktyce, na Morzu Czarnym, Atlantyku, Bałtyku i Morzu Śródziemnym.

- To bardzo ważne zadanie, ponieważ to kwestia bezpieczeństwa dla niemal miliarda mieszkańców państw NATO. Musimy być chronieni i dobrze zaopatrzeni przez naszą kluczową infrastrukturę podwodną - podkreśla. MARCOM korzysta także z systemów opartych na sztucznej inteligencji i satelity. - Do identyfikowania podejrzanej działalności używamy czujników (ulokowanych) od dna morskiego po przestrzeń kosmiczną - dodaje wiceadmirał.

Jak jednak przyznaje, nawet z tak znaczącym zaangażowaniem nie jest możliwe dla NATO, by strzec każdego fragmentu podwodnej infrastruktury. - Zwracamy obecnie szczególną uwagę na działania Rosjan, ale bardzo trudno jest mieć stały nadzór nad każdym z kabli. To niemożliwe - ocenia Maleterre.

ZOBACZ TEŻ: "Europa jest w strefie zagrożenia". Tusk chce, by Polska dołączyła do krajów budujących "kopułę" 

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: dvidshub - Taylor Parker