TVN24 | Świat

Kanclerz Austrii o NATO: mamy inne stanowisko niż Finlandia i Szwecja

TVN24 | Świat

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP
Przydacz: dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO byłoby korzystne
Przydacz: dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO byłoby korzystneTVN24
wideo 2/5
TVN24Przydacz: dołączenie Finlandii i Szwecji do NATO byłoby korzystne

Nie przewidujemy dyskusji w sprawie członkostwa Austrii w NATO - przekazał we wtorek austriacki kanclerz Karl Nehammer. Mówił, że jego kraj ma inne stanowisko niż Finlandia i Szwecja, które chcą stać się częścią Sojuszu. Wskazywał, że Austria była, jest i będzie neutralna.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer podczas wtorkowej wizyty w Pradze wskazywał też, że jego kraj ma inną historię niż Szwecja i Finlandia, które chcą wstąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podkreślił, że Austria, będąc członkiem Unii Europejskiej, wykazuje solidarność z Ukrainą, popierając sankcje przeciwko Rosji i zezwalając na dostawy broni na Ukrainę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nehammer i Fiala rozmawiali o sankcjach na Rosję

Nehammer i premier Czech Petr Fiala rozmawiali m.in. o trwających negocjacjach dotyczących szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji, który przewiduje embargo na import rosyjskiej ropy. Czeski polityk powiedział, że ubolewa nad tym, że Unia Europejska działa w sposób niejednolity.

Zdaniem Nehammera kraje, które są w najwyższym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu, muszą zyskać perspektywę bezpieczeństwa energetycznego. Austriacki kanclerz dodał, że Komisja Europejska powinna najpierw skonsultować się z takimi państwami, dopiero później ogłaszać swoje zamiary.

Fiala po rozmowach z austriackim odpowiednikiem przekazał, że usłyszał zapewnienie o gotowości wsparcia dla zwiększenia przepustowości Transalpejskiego Rurociągu Naftowego (TAL). Zapewniłoby to Czechom wystarczający dopływ ropy na wypadek, gdyby nie mogły korzystać z surowca z Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości