TVN24 | Świat

Wilno: możliwe zamknięcie przejść granicznych z Białorusią

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
Kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja na Litwie?
Kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja na Litwie?
wideo 2/2
Kryzys migracyjny na granicach Unii Europejskiej. Jak wygląda sytuacja na Litwie?

Litwa może zamknąć przejścia graniczne z Białorusią, jeżeli migranci w dalszym ciągu będą przemycani na terytorium tego państwa - oświadczyła litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite.

W czwartek litewscy pogranicznicy na przejściu z Białorusią w Miednikach Królewskich znaleźli czterech migrantów z Iraku, którzy ukrywali się w ładunku torfu, przewożonego przez ciężarówkę na białoruskich rejestracjach. - Podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu kontroli pojazdów przekraczających granicę z Litwą - przekazała szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite. Jak dodała, "jeśli zauważymy, że ta tendencja się nasila, będziemy bardzo poważnie rozważać zamknięcie przejść granicznych z Białorusią".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Bilotaite oceniła, że na Białorusi może przebywać obecnie około 15 tysięcy migrantów, którzy zamierzają przedostać się na terytorium Unii Europejskiej, w tym około 2 tysięcy na litewskiej granicy. - Dopóki nie wrócą do domu, nie możemy być spokojni. Łukaszenka jest nieprzewidywalny. Możemy się po nim spodziewać wszystkiego, więc musimy być gotowi na każdą sytuację - mówiła. 

Szef NATO i szefowa KE przyjadą do Wilna

Doradczyni prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, który w niedzielę spotka się w Wilnie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przekazała, że w rozmowach z nimi litewski przywódca zamierza poruszyć m.in. kwestię uruchomienia artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego - Oczywiście, że nie unikniemy rozmowy o okolicznościach, które mogą spowodować aktywowanie artykułu 4. – powiedziała w rozmowie z nadawcą publicznym LRT Asta Skaisgiryte.

Podkreśliła, że w kontekście zagrożenia w regionie należy rozpatrywać nie tylko kryzys migracyjny, wywołany przez reżim Białorusi, ale także sytuację na granicach Ukrainy. Możliwość "aktywizacji działań na Ukrainie wzbudza niepokój nie tylko Ukraińców, ale też całego regionu, w tym państw bałtyckich' – wskazała doradczyni.

Według Skaisgiryte podczas niedzielnego spotkania w Wilnie omówiona zostanie też kwestia budowa fizycznej bariery na granicy z Białorusią i ewentualne finansowanie tego projektu z funduszy Unii Europejskiej oraz zmiana unijnych aktów prawnych dotyczących migracji i repatriacji.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: LITHUANIA STATE BORDER GUARD SERVICE

Tagi:
Raporty: