Generał Chalifa Haftar chce ubiegać się o fotel prezydenta Libii

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Generał Chalifa Haftar, przywódca Libijskiej Armii Narodowej, ogłosił start w wyborach prezydenckich w Libii. Swoją kandydaturę zarejestrował w centrum wyborczym w mieście Bengazi. Wybory odbędą się 24 grudnia.

Generał Chalifa Haftar, faworyt w wyścigu o fotel prezydencki, ogłosił swoją decyzję w przemówieniu telewizyjnym, dodając, że "wybory to jedyny sposób na wyjście z poważnego kryzysu, w którym pogrążona jest Libia". Zadeklarował, że w przypadku jego zwycięstwa sprowadzi Libię na "drogę pojednania, pokoju i odbudowy" po trwającym od lat konflikcie w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wybory w Libii

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Libii zostało uzgodnione w październiku 2020 roku, gdy podpisano zawieszenie broni. Jego sygnatariuszami byli przedstawiciele obu skonfliktowanych ośrodków władzy: mającego swoją siedzibę w Trypolisie i kierowanego przez Fajiza as-Saradża Rządu Jedności Narodowej (GNA) oraz kontrolującej wschód państwa Libijskiej Armii Narodowej (LNA) gen. Chalify Haftara.

Od marca 2021 roku funkcjonuje uznawany przez obie strony rząd premiera Abdula Hamida Dbeibeha. Jego powołanie było pierwszym krokiem ku stabilizacji po 10 latach chaosu, w jakim Libia pogrążyła się po śmierci w październiku 2011 roku długoletniego dyktatora Muammara Kadafiego.

Kim jest generał Chalifa Haftar?

Chalifa Haftar do 2011 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Przy wsparciu CIA założył paramilitarną organizację dążącą do obalenia Muammara Kaddafiego. Generał jest sprzymierzony z administracją na wschodzie kraju. Cieszył się poparciem Francji, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu do czasu nieudanej 14-dniowej ofensywy kierowanej przez niego Libijskiej Armii Narodowej na Trypolis w czerwcu 2020 roku. Atak został powstrzymany przez rząd uznawany na arenie międzynarodowej.

We wrześniu tego roku Haftar przekazał swoje wojskowe obowiązki Abd ar-Razzakowi an-Nadhuriemu, szefowi sztabu wschodniej armii, by móc spełnić wymagania stawiane przez centralną komisję wyborczą kandydatom na urząd prezydenta.

Rywalem Haftara w pierwszych w historii Libii wyborach prezydenckich, organizowanych pod auspicjami ONZ, będzie m.in. poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie przeciw ludzkości Saif al-Islam, syn byłego dyktatora Muammara Kadafiego.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości