Le Pen: Macron nie ma żadnej koncepcji ochrony narodu francuskiego

TVN24

Aktualizacja:

Szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen, ubiegająca się o urząd prezydenta Francji, w poniedziałek ostro zaatakowała centrystę Emmanuela Macrona, z którym 7 maja zmierzy się w drugiej turze wyborów. Zarzuciła mu "słabość" w obliczu terroryzmu islamskiego.

- Pan Macron nie ma żadnej koncepcji ochrony narodu francuskiego w obliczu islamskiego terroryzmu - powiedziała Le Pen dziennikarzom, prowadząc kampanię wyborczą w północnej Francji. Oświadczyła też, że druga tura wyborów prezydenckich będzie referendum "w sprawie niekontrolowanej globalizacji".

Powtórzyła to, co w kampanii wyborczej mówiła już wielokrotnie, że chce "z powrotem zaprowadzić we Francji porządek".

Ludzie z obozu Le Pen atakują to, co postrzegają jako słabe punkty Macrona: fakt, że pracował kiedyś w bankowości oraz był ministrem gospodarki w socjalistycznym rządzie ustępującego prezydenta Francois Hollande'a - relacjonuje Reuters.

- Emmanuel nie jest patriotą. Wyprzedawał narodowe przedsiębiorstwa. Krytykował francuską kulturę - powiedział zastępca szefowej Frontu Narodowego Florian Philippot.

Le Pen zmierzy się z Macronem

W niedzielę Macron zdobył w pierwszej turze wyborów 24,01 procent głosów, a Le Pen 21,30 procent. Na trzecim miejsu znalazł się konserwatysta Francois Fillon uzyskując 20,01 procent głosów, a na czwartym skrajnie lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon z 19,58 procent głosów.

Według najnowszych sondaży Macron zdecydowanie pokona Le Pen w drugiej turze, zdobywając ponad 60 procent głosów. Według najnowszego z nich przygotowanego przez Opinionway, Macron pokona Le Pen, zdobywając 61 procent głosów.

Według tego badania na Le Pen ma oddać głos 39 procent.

Francuscy konserwatyści i socjaliści już w niedzielę wieczorem zapowiedzieli, że poprą Macrona i apelowali do wyborców o odrzucenie skrajnie prawicowego, eurosceptycznego Frontu Narodowego.

"Macron to najgorsze rozwiązanie dla Moskwy"tvn24
wideo 2/4

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: