Nowi "książęta Kościoła". "Niespodziewany ruch" papieża

Źródło:
Reuters, PAP
Papież Franciszek w Belgii
Papież Franciszek w BelgiiReuters
wideo 2/4
Papież Franciszek w BelgiiReuters

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że mianuje 21 nowych kardynałów. Reuters pisze o "niespodziewanym ruchu", który ma wpłynąć na skład potężnej grupy zwanej zwyczajowo i historyczne "książętami Kościoła". Kardynałowie są najważniejszymi hierarchami zaraz po papieżu i decydują o jego wyborze.

Ceremonia, podczas której nastąpi nominacja nowych kardynałów - tzw, konsystorz - będzie miała miejsce 8 grudnia - ogłosił papież w niedzielne południe podczas modlitwy na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Jak pisze Reuters, będzie to 10. konsystorz zwołany przez Franciszka od czasu jego wyboru 11 lat temu. "Chociaż papieże mogą mianować kardynałów w dowolnym momencie, decyzja Franciszka o dokonaniu nowych nominacji teraz jest czymś zaskakującym" - komentuje agencja. To "niespodziewany ruch" - podkreśla.

Na zakończenie niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież odczytał nazwiska nowych kardynałów. Są na niej dostojnicy z: Włoch, Serbii, Peru, Argentyny, Ekwadoru, Chile, Japonii, Filipin, Brazylii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Algierii, Indonezji, Iranu, Kanady, Litwy.

Wśród najciekawszych nominacji kardynalskich jest ta dla 44-letniego Mykoły Byczoka, ukraińskiego biskupa greckokatolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Jest on eparchą Ukraińców w Melbourne w Australii.

Najstarszym - i jedynym, który papieża nie będzie mógł w przyszłości wybierać - jest 99. letni włoski kardynał awansowany za zasługi dla Kościoła - podaje Reuters.

Kardynałem papież mianował także organizatora papieskich pielgrzymek księdza George'a Jacoba Koovakada z Indii, pracującego w Sekretariacie Stanu.

Papież Franciszek w Papui-Nowej Gwinei PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU

Obecnie Kościół katolicki ma 122 kardynałów poniżej 80. roku życia, a więc tych, którzy mogliby głosować w przyszłym konklawe wybierającym papieża. Prawo kościelne ogranicza liczbę takich duchownych do 120, ale ostatni papieże często przekraczali tę liczbę - przypomina Reuters.

Dwóch z kardynałów, którzy obecnie mogą głosować w konklawe, osiągnie wiek emerytalny do końca tego roku, a kolejnych 13 - do końca 2025 roku. W 2026 roku teoretycznie może więc funkcjonować w Kościele katolickim aż 127 kardynałów wybierających papieża.

Kardynałowie zajmują drugie miejsce po papieżu w hierarchii Kościoła katolickiego i są jego najbliższymi doradcami. Z uwagi na swoją historyczną pozycję i wpływy do dziś nazywani są "książętami Kościoła".

Autorka/Autor:momo/adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU