Korea Południowa przeprasza za nieudane wystrzelenie rakiety. Alarm i płomienie w nadmorskim mieście

Autor:
KS//now
Źródło:
BBC

Wojsko Korei Południowej przeprosiło za nieudane wystrzelenie rakiety podczas wspólnych ćwiczeń ze Stanami Zjednoczonymi, które wywołało alarm wśród mieszkańców nadmorskiego miasta Gangneung - podała BBC. Pocisk spadł i rozbił się. Uzbrojony był w głowicę, która na szczęście - jak poinformowała południowokoreańska armia - nie eksplodowała.

Siły zbrojne USA i Korei Południowej wystrzeliły pociski rakietowe w odpowiedzi na przeprowadzony wcześniej przez Koreę Północną test z pociskiem balistycznym średniego zasięgu - poinformował w środę sztab generalny południowokoreańskiej armii.

Dzień wcześniej dowództwo wojsk USA strefy Indo-Pacyfiku z siedzibą na Hawajach przekazało, że myśliwce Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim. Armia Korei Południowej przeprowadziła ćwiczenia także z siłami USA, z wykorzystaniem bombowców.

Jasne rozbłyski płomieni, unoszący się dym

Wojsko Korei Południowej potwierdziło kilka godzin po zdarzeniu, że jeden z wystrzelonych pocisków rakietowych nie zadziałał zgodnie z oczekiwaniami i spadł, niewykluczone, że wskutek jakiejś awarii. Pocisk uzbrojony był w głowicę, która nie uległa eksplozji - poinformowała południowokoreańska armia i przeprosiła za to zdarzenie.

W komunikacie zaznaczono, że nie było ofiar.

Mieszkańcy nadmorskiego miasta Gangneung informowali, że około godziny 1 w nocy w środę czasu lokalnego dostrzegli jasny błysk i słyszeli eksplozję. Wielu z nich publikowało posty w mediach społecznościowych, dzieląc się zdjęciami i filmami z incydentu. Jeden z materiałów filmowych pokazywał coś, co wyglądało na jasne rozbłyski płomieni i unoszący się dym.

Prowokacje Korei Północnej

Wspomniane wcześniejsze działania Korei Północnej to pierwsza taka sytuacja od 2017 roku, kiedy Pjongjang wystrzelił rakietę, która następnie przeleciała nad terytorium Japonii. Seul i Waszyngton w ramach odbywających się bezpośrednio po tym zdarzeniu wspólnych ćwiczeń wojskowych wystrzeliły salwę pocisków nad Morzem Wschodnim - znanym również jako Morze Japońskie - między Półwyspem Koreańskim a Japonią.

Wystrzelenie we wtorek rakiety przez Koreę Północną było piątym w ciągu tygodnia tego rodzaju aktem przeprowadzonym przez Pjongjang. We wrześniu północnokoreańskie władze uchwaliły prawo ustanawiające reżim w Pjongjangu państwem dysponującym bronią jądrową, a jego przywódca Kim Dzong Un wykluczył możliwość rozmów na temat denuklearyzacji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS//now

Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości