TVN24 | Świat

Konflikt Rosja-Ukraina. Rosjanie na morzu i lądzie. Manewry, ćwiczenia i demonstracja gotowości bojowej

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjskie manewry na Morzu Barentsa
Rosyjskie manewry na Morzu Barentsamil.ru
wideo 2/22
mil.ruRosyjskie manewry na Morzu Barentsa

Działania Rosji wobec Ukrainy mogą przybrać formę kolejnej agresji. Zaplanowane na styczeń i luty wzmożone ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych, zarówno na morzu, jak i na lądzie, pokazują, że Moskwa może szykować się do wojny. We wtorek ruszyły manewry na Morzu Czarnym i Floty Północnej oraz zgrupowania arktycznego na Morzu Barentsa. Dzień wcześniej na Morze Bałtyckie wypłynęło 20 rosyjskich okrętów. Ćwiczenia odbywają się także w zachodnim i południowym okręgu wojskowym - w tym na zaanektowanym Krymie i graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim.

W ćwiczeniach rosyjskiej Floty Północnej ma wziąć udział 1,2 tys. wojskowych, 30 okrętów, 140 jednostek sprzętu bojowego i 20 samolotów. "Siły i wojska Floty Północnej przystąpiły do ćwiczeń w ramach manewrów z Arktycznym Zgrupowaniem Ekspedycyjnym" – podała agencja TASS we wtorek, powołując się na służbę prasową Floty Północnej. Manewry, jak stwierdzono, były zaplanowane.

CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT - ROSJA - UKRAINA. SYTUACJA NA GRANICY I PRZYCZYNY KONFLIKTU

Większość ćwiczeń ma odbywać się na wodach Morza Barentsa, na poligonach morskich oraz na poligonach lądowych w Obwodzie Murmańskim. Wezmą w nich udział między innymi takie jednostki jak krążownik lotniczy Admirał Gorszkow, niszczyciel rakietowy Siewieromorsk, okręt desantowy Iwan Grien, okręty podwodne, inne jednostki wodne oraz samoloty i śmigłowce Floty Północnej.

Jak pisze agencja RIA Nowosti, manewry "pozwolą ocenić poziom przygotowania kierowania flotą w sytuacjach kryzysowych na Oceanie Arktycznym, a także dowodzenia siłami i wojskami w ramach zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego i bezpieczeństwa morskiej działalności gospodarczej".

Rosyjskie manewry na Morzu BarentsaMinisterstwo Obrony Rosji

Kilkadziesiąt jednostek na Bałtyku i na Morzu Czarnym

We wtorek rozpoczęły się ćwiczenia także na Morzu Czarnym. W manewrach bierze udział ponad 20 okrętów. Rosyjskie jednostki wypłynęły z baz w Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie oraz w Noworosyjsku.

W poniedziałek ministerstwo obrony Rosji poinformowano o rozpoczęciu manewrów na Bałtyku z udziałem 20 okrętów i jednostek Floty Północnej. Jednostki w kilku grupach taktycznych mają wykonać zadania w ramach obrony przeciwokrętowej i przeciwlotniczej, a także – zabezpieczenia przeciwminowego oddziałów.

Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim
Rosyjskie okręty na Morzu Bałtyckim mil.ru

W tym samym dniu ruszyły także wspólne manewry rosyjskich i chińskich okrętów w zachodniej części Morza Arabskiego. Ze strony Rosji uczestniczą w nich między innymi krążownik rakietowy Wariag i niszczyciel Admirał Tribuc.

W ubiegły czwartek ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało na styczeń i luty manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów, ponad 60 samolotów i 10 tysięcy wojskowych, które zostaną przeprowadzone na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

Ćwiczenia wojsk zachodniego i południowego okręgu

Również w poniedziałek wystartowały ćwiczenia 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji - poinformowała agencja Interfax. Ich celem jest sprawdzenie gotowości bojowej. W manewrach uczestniczy ponad tysiąc żołnierzy i około 100 sztuk sprzętu wojskowego.

Ćwiczenia ruszyły także w Południowym Okręgu Wojskowym Rosji. W ramach inspekcji ponad 60 myśliwców i bombowców okręgu, a także Floty Czarnomorskiej przetestuje dokonanie ataków rakietowych na Krym, Kubań i graniczący z Ukrainą obwód rostowski - podała Interfax.

Sprawdzenie gotowości bojowej w Zachodnim Okręgu Wojskowym i Południowym Okręgu Wojskowym odbywa się na tle przerzucania jednostek i pododdziałów Wschodniego Okręgu Wojskowego na Białoruś, gdzie w lutym zostaną przeprowadzone rosyjsko-białoruskie manewry Związkowa Stanowczość-2022.

W czasie napięć Rosji z Zachodem

Manewry odbywają się w czasie rosnącego kryzysu w stosunkach Rosji z Zachodem. Władze na Kremlu nie reagują na liczne apele demokracji zachodnich o deeskalację sytuacji i wycofania rosyjskich wojsk zgromadzonych w pobliżu granic z Ukrainą.

W poniedziałek Sojusz Północnoatlantycki poinformował, że "siły państw NATO przechodzą w stan gotowości i wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do baz na wschodzie Europy, wzmacniając w ten sposób odstraszanie i sojuszniczą obronę w sytuacji, w której Rosja kontynuuje kumulowanie sił wokół Ukrainy".

Prezydent Joe Biden nie wykluczył szybkiego przeniesienia dodatkowych żołnierzy USA do Europy w zależności od rozwoju sytuacji i przemieszczania się rosyjskich wojsk w regionie.

Rosyjskie wojska w pobliżu UkrainyPAP/Reuters/ Maciej Zieliński

Autor:tas/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości