Świat

Dżihadyści "używają elektroniki wyprodukowanej w Rosji"

Świat


W Syrii snajperzy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) i Dżabhat Fatah al-Szam wykorzystują noktowizory z elektroniką wyprodukowaną w Rosji - ujawnił w piątkowej publikacji rosyjski "Kommiersant". Dziennik powołuje się na ekspertów badających uzbrojenie bojowników.

- Znaleźliśmy tak zwane przetworniki elektrooptyczne wyprodukowane w przedsiębiorstwach rosyjskich - powiedział rozmówca "Kommiersanta", którego dziennik określił jako specjalistę wojskowego.

Nie wiadomo, w jaki sposób urządzenia te znalazły się w strefie działań zbrojnych w rękach dżihadystów.

"Brak oficjalnych informacji o wszczęciu spraw karnych dotyczących utraty przez żołnierzy rosyjskich mienia wojskowego w postaci celowników" - relacjonował "Kommiersant".

Badają uzbrojenie bojowników

Przedstawiciele zakładów produkujących noktowizory zapewnili, że eksport produkcji o podwójnym przeznaczeniu jest ściśle kontrolowany przez władze Rosji i władze krajów kupujących od niej ten sprzęt.

Dziennik podał, że od rozpoczęcia przez Rosję operacji militarnej w Syrii rosyjscy eksperci wojskowi i służby specjalne badają uzbrojenie bojowników, szczególnie używane przez nich karabiny.

"Specjaliści ustalili, że bojownicy wykorzystują bardzo różne karabiny snajperskie, w tym takie, które mają na wyposażeniu armie krajów NATO, np. amerykańskie Remington MSR i austriackie Steyr-Mannlicher SSG 08" - napisał "Kommiersant".

"Wraz z karabinami muszą być używane także najnowocześniejsze celowniki, w tym noktowizory" - podkreślił tytuł.

Zdaniem cytowanych przez "Kommiersanta" specjalistów najnowocześniejsze noktowizory trzeciej generacji produkowane są obecnie w USA i Rosji.

Ostrzał snajperski

"Kommiersant" podał, że ostrzał snajperski był przyczyną śmierci co najmniej czterech obywateli Rosji biorących udział w działaniach bojowych w Syrii. Pierwszy Rosjanin zabity przez snajpera zginął w listopadzie 2015 roku.

W ostatnich dniach ofiarą snajpera stał się rosyjski doradca wojskowy, który zginął - jak napisał dziennik - od pojedynczego strzału oddanego z kilkuset metrów w całkowitej ciemności.

Rosja rozpoczęła oficjalnie operację w Syrii 30 września 2015 roku.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IS

Tagi:
Raporty: