Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV
Obwód sumski po rosyjskim ataku
Obwód sumski po rosyjskim ataku
Administracja obwodu sumskiego/Telegram
Obwód sumski po rosyjskim atakuAdministracja obwodu sumskiego/Telegram

848 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska obrona zestrzeliła pięć rosyjskich rakiet i 27 dronów, którymi zaatakowano w nocy kilka obwodów kraju, w tym kijowski - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Według koncernu Ukrenerho, uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach. W Kraju Krasnodarskim w Rosji, po ataku bezzałogowców, płonęła rafineria. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> W nocy ze środy na czwartek Rosja przeprowadziła kolejny atak na Ukrainę: obrona powietrzna zniszczyła pięć z dziewięciu wystrzelonych rakiet wroga i wszystkie drony kamikaze - przekazał dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Siły rosyjskie użyły do ataku czterech rakiet manewrujących Ch-101 i Ch-555, wystrzelonych z bombowców strategicznych Tu-95, trzy pociski balistyczne Iskander, dwie rakiety kierowane Ch-59 i 27 dronów.

Zestrzelone rakiety i dronyMykoła Ołeszczuk/Telegram

> Ukraiński koncern Ukrenerho poinformował, że w wyniku nocnego ataku zostały uszkodzone obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach: kijowskim, winnickim, dniepropietrowskim i donieckim.

> Wszystkie wrogie drony na przedmieściach Kijowa zostały zestrzelone - przekazały władze stolicy.

> Rosyjskie kanały na Telegramie podały, że drony zaatakowały rafinerię w Kraju Krasnodarskim, a także skład ropy w Adygei. Doniesienia te zostały później potwierdzone przez tamtejsze władze. Według kanału Baza, atak na rafinerię został przypuszczony po godzinie 2 w nocy. Drony - jak podała Baza - zostały zestrzelone, jednak odłamki jednego z nich uderzyły w cysternę, po czym wybuchł pożar.

> Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, składając wizytę w Ottawie, dziękował Kanadzie za pomoc dla Ukrainy i udział we wzmacnianiu NATO. Mówił o zwiększaniu wydatków na obronność i o tym, że Chiny powinny ponieść konsekwencje za wsparcie dla Rosji.

> Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który przebywa z wizytą w Kijowie, spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak przekazał ukraiński przywódca, rozmawiali o sytuacji na froncie oraz współpracy na rzecz ochrony ukraińskiego nieba. Wcześniej tego dnia Hołownia wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie. - Polska nie godzi się, by opresyjny reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha - oświadczył marszałek Sejmu.

> Ukraina może prowadzić ataki na terytorium Rosji nie tylko w okolicach Charkowa, ale także obwodu sumskiego i innych regionów przygranicznych - powiedział w wywiadzie dla telewizji PBS doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że USA obserwują przygotowania do ataku Rosji w obwodzie sumskim.

Ukraiński żołnierzSERGEY KOZLOV/PAP/EPA

> Szef francuskiego skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego (RN) Jordan Bardella powiedział, że Ukraina "powinna móc się bronić" i Francja powinna jej "pomóc zapewnić obronę". Bardella sprzeciwił się idei "wysłania żołnierzy francuskich na Ukrainę".

> Władimir Putin zaczął latać we własnym kraju w asyście myśliwca - napisał niezależny rosyjski portal Agientstwo. Powołuje się między innymi na relacje mieszkańców Jakucji, którą przywódca odwiedził po drodze do Korei Północnej.

> Dwie białuchy arktyczne przetransportowano z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Charkowa na wschodzie Ukrainy do oceanarium w Walencji - poinformował instytut oceanograficzny hiszpańskiego miasta. Podkreślono, że była to udana "międzynarodowa operacja wysokiego ryzyka".

Autorka/Autor:asty, tas/kab

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, NV

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: