Stracono mężczyznę, który 16 lat temu zastrzelił policjanta. Przed śmiercią zwrócił się do ofiary

Źródło:
Texas Tribune, ABC News, texas.gov
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wesley Ruiz został stracony w środę, 1 lutego, w więzieniu w teksańskim Huntsville - przekazała organizacja Texas Tribune. W 2007 roku mężczyzna zastrzelił funkcjonariusza Marka Nixa podczas pościgu policyjnego w Dallas. Rok później usłyszał wyrok śmierci. Prawnicy 43-latka do ostatniej chwili walczyli o odroczenie egzekucji, ale ich wnioski zostały odrzucone.

Jak poinformowała organizacja Texas Tribune, zgon Wesleya Ruiza stwierdzono o godz. 18:41 czasu lokalnego. Przed otrzymaniem śmiertelnej trucizny 43-latek skorzystał z prawa do wypowiedzenia ostatnich słów. - Chciałbym przeprosić Marka i rodzinę Nixów. Mam nadzieję, że to zamknie ten rozdział. Mojej rodzinie i wszystkim przyjaciołom chcę podziękować za wsparcie. Do moich dzieci: bądźcie pewne siebie i sprawiajcie, bym dalej mógł być z was dumny. O mnie się nie martwcie, u mnie wszystko będzie w porządku - powiedział.

43-letni Wesley Ruiztexas.gov

Przeprowadzenie egzekucji było możliwe po tym, jak wnioski obrońców Ruiza o jej odroczenie lub zmianę wyroku na łagodniejszy zostały odrzucone. Prawnicy 43-latka próbowali udowodnić, że sędziowie, którzy skazali go na śmierć, wykazywali wobec niego "jawne uprzedzenia rasowe". Ich argumentacja nie przekonała jednak sądów.

ZOBACZ TEŻ: Co skazani na śmierć mówią przed egzekucją? Wyjątkowy rejestr "ostatnich słów" straconych w stanie Teksas

Teksas. Wesley Ruiz stracony

Do zabójstwa, za które Ruiz został skazany na śmierć, doszło 23 marca 2007 roku podczas pościgu policyjnego ulicami Dallas. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać samochód prowadzony przez straconego w środę mężczyznę ze względu na przekroczenie prędkości. W dodatku podejrzewali, iż pojazd został skradziony. Ruiz zeznał później, że uciekał, bo wcześniej brał narkotyki (znajdowały się one również w jego aucie).

Gdy samochód wypadł z drogi i stanął w miejscu, 33-letni funkcjonariusz Mark Nix podszedł do niego od strony siedzenia pasażera i próbował dostać się do środka, wybijając szybę. Wtedy siedzący za kierownicą Ruiz strzelił w jego kierunku. Kula trafiła w odznakę policjanta i roztrzaskała ją. Jeden z fragmentów odznaki wbił się w szyję Nixa. Funkcjonariusz zmarł w szpitalu.

Podczas procesu Ruiz zapewniał, że nie chciał zabić Nixa, a jedynie powstrzymać go przed wejściem do auta. Dodał, że obawiał się o swoje życie po tym, jak funkcjonariusz zagroził rzekomo zabiciem go. Ruiz miał być przekonany, że to policjanci pierwsi otworzyli do niego ogień. Sąd nie uznał tego za okoliczność łagodzącą i pod koniec 2008 roku skazał mężczyznę na karę śmierci.

Kara śmierci w USA. Egzekucje w Teksasie

Wesley Ruiz to druga osoba stracona w tym roku w Teksasie i czwarta w całych Stanach Zjednoczonych. Oprócz Ruiza w więzieniach na terenie tego stanu na wykonanie wyroku oczekuje w tej chwili siedmiu skazanych. W ubiegłym roku w Teksasie stracono pięć osób. W całym kraju wykonano 18 egzekucji. W listopadzie w ciągu dwóch dni przeprowadzono egzekucję trzech osób skazanych w niezwiązanych ze sobą sprawach.

ZOBACZ TEŻ: Sąd zgodził się na egzekucję, przy wykonaniu wyroku na 55-letnim skazanym pojawiły się jednak problemy

Autorka/Autor:kgo//mro

Źródło: Texas Tribune, ABC News, texas.gov

Źródło zdjęcia głównego: texas.gov