John Kerry zastąpi chorą Clinton

United States CongressObama wybrał Johna Kerry

Prezydent USA Barack Obama wybrał senatora Johna Kerry'ego na następcę Hillary Clinton na stanowisku sekretarza stanu - poinformowały w sobotę CNN i ABC. Informacje potwierdza też Reuters, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

CNN powołuje się na anonimowego polityka Partii Demokratycznej, natomiast ABC na bliżej niezidentyfikowane źródła. Biały Dom uchylił się w sobotę od potwierdzenia tych informacji.

Były kandydat

Kerry ubiegał się w 2004 r. bez powodzenia o urząd prezydenta. Przegrał wtedy z republikaninem George W. Bushem. Obecnie jest przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Senatu. Słabe zdrowie

Obecna sekretarz stanu Hillary Clinton zapowiedziała, że ustąpi z tego stanowiska w styczniu, po formalnym rozpoczęciu drugiej kadencji prezydenta Obamy. 65-letnia Clinton przeżywa obecnie poważne problemy zdrowotne. W sobotę zemdlała i doznała wstrząśnienia mózgu. Obecnie przechodzi rekonwalescencję. Z powodu złego stanu zdrowia Clinton zmuszona była odwołać planowaną podróż na Bliski Wschód i do Afryki Północnej. Nie wystąpi też - jak zamierzała - 20 grudnia na wspólnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów i Senatu. Miała na nim składać wyjaśnienia dotyczące ataku na placówkę dyplomatyczną USA w Bengazi, w Libii, podczas którego zginął amerykański ambasador i trzech innych Amerykanów.

Autor: mn/tr / Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: United States Congress

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości