Obama ponownie prezydentem USA

29 sierpnia 2012
Europa spogląda na Obamę bez entuzjazmuEPA

Prezydent Barack Obama wygrał wybory w USA, pokonując swego republikańskiego rywala do Białego Domu, Mitta Romneya, i zapewniając sobie rządy na drugą kadencję.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Obama wygrał wybory zdobywając 50 procent głosów bezpośrednich (wyborców), podczas gdy Romney uzyskał ich 49 procent. Przewaga prezydenta była bardziej wyraźna w liczbie głosów elektorskich, które w USA decydują o wyniku wyborów.

Szef kampanii Clinton podpadł katolikom

W ujawnionych przez WikiLeaks mailach szefa kampanii prezydenckiej Hillary Clinton Johna Podesty znalazły się złośliwe komentarze na temat katolików, a także słowa poparcia dla liberalnych zmian w Kościele, co oburzyło konserwatywnych komentatorów.

Romney nie spróbuje trzeci raz. Ucina spekulacje

Mitt Romney oznajmił, że nie będzie próbował swoich sił w wyborach prezydenckich w 2016 roku. - Po głębokim namyśle zdecydowałem, że będzie najlepiej dać szansę innym liderom z naszej partii - oznajmił polityk Partii Republikańskiej. Romney próbował już dwa razy, bez powodzenia. W amerykańskiej polityce bardzo rzadko przegrani kandydaci na prezydenta podejmują kolejne próby.

Wiosną Obama odwiedzi Izrael. Pierwszy raz

Prezydent USA Barack Obama wiosną odwiedzi Izrael, Zachodni Brzeg Jordanu i Jordanię w ramach podróży na Bliski Wschód - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Obamy w Izraelu odkąd został prezydentem w 2008 roku.

Kerry już na posterunku. Na początek Bliski Wschód

Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Clinton zamknęła za sobą drzwi. "Jestem dumna, będę tęsknić"

Ponad tysiąc pracowników Departamentu Stanu USA żegnało w piątek po południu odchodzącą ze stanowiska sekretarza stanu Hillary Clinton. W budynku im. Harry'ego Trumana Clinton w płomiennym przemówieniu podziękowała za cztery lata pracy, po czym symbolicznie wyszła przez frontowe drzwi budynku. - Odcisnęłaś głębokie piętno na polityce zagranicznej kraju. Będziemy tęsknić - powiedział zastępca sekretarza stanu William Burns.

Obama zaprzysiężony na drugą kadencję. W wąskim gronie, w Niebieskim Pokoju

Prezydent USA Barack Obama został zaprzysiężony na drugą kadencję w czasie kameralnej uroczystości w Niebieskim Pokoju w Białym Domu. Przysięgę odbierał przewodniczący Sądu Najwyższego, a prezydentowi - tradycyjnie już - towarzyszyły żona i obie córki. Wcześniej zaprzysiężony został wiceprezydent Joe Biden. Obaj ślubować będą jeszcze raz podczas publicznej gali w poniedziałek pod Kapitolem.

Przyjaciel Obamy zostanie szefem jego kancelarii

Pezydent Barack Obama zamierza mianować nowym szefem swojej kancelarii Denisa McDonougha, dotychczasowego zastępcę szefa prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego - podały w piątek amerykańskie media.

Beyonce zaśpiewa hymn na inauguracji Obamy

Podczas poniedziałkowego zaprzysiężenia prezydenta Baracka Obamy na Kapitolu hymn USA zaśpiewa Beyonce, wystąpią też popularni amerykańscy piosenkarze: Kelly Clarkson i James Taylor. Organizatorzy spodziewają się 600-800 tysięcy osób na uroczystości.

Obama przysięgnie nie na jedną, ale na dwie Biblie

Barack Obama wprowadzi znaczącą zmianę w czasie uroczystości zaprzysiężenia na drugą kadencję - rękę będzie trzymał nie na jednej Biblii, ale na dwóch egzemplarzach - należących do Martina Luthera Kinga i Abrahama Lincolna.

Obama odleciał na Hawaje. Nie zasypali klifu fiskalnego pod choinkę

Barack Obama w ostatnim dniu pracy przed świętami pożegnał się z dziennikarzami stwierdzeniem "do zobaczenia w przyszłym tygodniu". Biały Dom wkrótce potem wydał komunikat, w którym poinformował, że w piątkowy wieczór prezydent USA z rodziną wylecieli na Hawaje. A kongresmeni wciąż nie dogadali się ws. klifu fiskalnego, który grozi amerykańskiej gospodarce.